Share Conference: Prvi dan uz Brucea Sterlinga, Rafea Kaplana, Improv Everywhere i druge...

Share Conference: Prvi dan uz Brucea Sterlinga, Rafea Kaplana, Improv Everywhere i druge…

Jučer je u Beogradu otvorena konferencija Share -- nova forma festivala pokrenuta od State of Exit Fondacije. Share obuhvaća dva programa: Share By Day, program konferencijskog tipa koji predstavlja nove i inovativne sadržaje iz područja novih medija, glazbe i društvenog aktivizma, te Share By Night, festival elektronske glazbe.

Jučer je u Beogradu otvorena konferencija Share — nova forma festivala pokrenuta od State of Exit Fondacije. Share obuhvaća dva programa: Share By Day, program konferencijskog tipa koji predstavlja nove i inovativne sadržaje iz područja novih medija, glazbe i društvenog aktivizma, te Share By Night, festival elektronske glazbe.

Najzvučnija imena prvog dana konferencije su sigurno bila ona književnika i futurista Brucea Sterlinga te Googleovog Rafea Kaplana popraćena predavanjima mnogih utjecajnih i zanimljivih lica iz svijeta interesantnog Shareu.

Vizualna i organizacijska poslastica

Uz mnoge poznate predavače, Share Conference je i vizualno impresivna konferencija koja može i ostalima poslužiti kao primjer. Već prilikom najave smo mogli vidjeti da su se ozbiljno posvetili vizualnoj odnosno multimedijalnoj prezentaciji. Vizualni identitet je odličan, uz kvalitetan odabir tipografije i jakih boja, koje dobro predstavljaju tematiku konferencije – moderno i raznoliko, što se može vidjeti po predavačima i posjetiteljima. Ukoliko uhvatite slobodnog vremena možete se odmoriti i popričati s ljudima, ili se okušati u radionicama koje se održavaju u prolazima.

Priručni materijali su odlični, od papirnatih verzija do mobilnih aplikacija.

Svako predavanje popraćeno je s minimalno dva projektora: na jednom se prikazuju slideovi prezentacije, dok je na drugom predavač (za one koji sjede nešto dalje od pozornice). Sve se paralelno i snima, pa će nedugo nakon završetka konferencije predavanja biti dostupna svima preko interneta.

Uz akreditaciju i narukvicu dobivate knjižice s predavanjima, opisom konferencije te još jednu priručnu knjižicu s kartom događanja (budući da se cijela Share Conference odvija na skoro desetak lokacija). Organizatori su pazili na sve, pa tako na svoj iPhone ili Android uređaj možete skinuti i praktičnu mobilnu aplikaciju na kojoj možete vidjeti cijeli raspored predavanja s opisima i lokacijom te složiti svoju listu favorita.

Desetljeće u očima Brucea Sterlinga

Konferenciju su otvorili Nataša Miličević, direktorica Exit Fondacije i Vladan Joler, direktor Share konferencije, uz kratko predstavljanje koncepta i motivacije iza konferencije: okupljanje ljudi zainteresiranih za društveno angažirano djelovanje uz pomoć novih medija te pružanje platforme za razmjenu iskustava.

Nataša Miličević i Vladan Joler pred punom dvoranom u Domu Omladine

Odmah nakon otvaranja, pozornicu je zauzeo Bruce Sterling sa svojim predavanjem “Network Society in the Twenty Teens”. Sterling je dao pregled stvari koje bi mogle obilježiti desetljeće u kojem živimo: među ostalima, tu su se našli video, augmented reality i nezaobilazne društvene mreže. Vjerojatno je najinteresantniji koncept u cijelom predavanju bio cyber warfare (ratovanje putem mreža), motiviran nedavnom pojavom Stuxneta, crva za koji se sumnja da je djelo američke i/ili izraelske vlade.

Bruce Sterling o umreženom društvu u ovom desetljeću

Unatoč pomalo suhoparnom predavanju, predvidivom odabiru tema i nedostatku ikakve naknadne interakcije s publikom, “Network Society in the Twenty Teens” je poslužilo kao odličan uvod u ostatak konferencije.

Reklama iz Googlea Rafea Kaplana i mnoštvo improvizacije uz Improv Everywhere

Sterlinga je ubrzo zamijenio Rafe Kaplan, Googleov inženjer, koji je pričao o korištenju Googlevog “oblaka” kao platforme za komunikaciju aktivista. Nažalost, predavanje je više služilo kao reklama za Google, a manje kao case study korištenja Googleovih aplikacija za društveno djelovanje — iskreno sumnjamo da je ikome u publici trebalo objašnjavati što je Google Docs ili GMail.

Vjerojatno najzanimljiviji nastup kojeg smo imali prilike pogledati su imali Robyn Sklaren i Brian Fountain iz američkog kolektiva Improv Everywhere. Improv Everywhere zbija šale i širi kaos i veselje, uglavnom u New Yorku, a njihova najpoznatija “misija” je već tradicionalni No Pants Subway Ride gdje se istomišljenici skupe i voze po njujorškom metrou — bez hlača. Robyn i Brian su dali kratak povijesni pregled kolektiva, pokazali snimke nekih misija te održali kratak Q&A s publikom.

Robyn Sklaren dala je kratki uvod predavanju Improv Everywhere koji je mnoge nasmijao.

Budući da je Netokracijinu ekipu (u sastavu Lucijan Blagonić, Ana Žgomba i Nikola Plejić) savladao umor, propustili smo jučerašnji Share by Night dio konferencije, no spremni smo i odmorni za današnji program među kojim izdvajamo Matta Zimmermana i Kurta Opsahla iz Electronic Frontier Foundationa, Petera Sundea iz Flattra (poznatijeg kao osnivača Pirate Bayja) te Sama Grahama Felsena iz PR ekipe Baracka Obame.

Portal Netokracija ponosni je medijski pokrovitelj Share Conference.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.