Kako su studenti fakulteta informatike u Puli pokrenuli esport priču na svom Sveučilištu?

Kako su studenti fakulteta informatike u Puli pokrenuli esport priču na svom Sveučilištu?

Prije godinu dana nisu imali ni tim, ni voditelja, ni prostor. Danas studenti sa Sveučilišta u Puli igraju u naprednoj ligi Students Esport Tournamenta, a na krilima tog uspjeha oformili su esport zajednicu i naučili više o timskom radu nego što bi na ijednom labosu.

Studentski Esport Turnir, ili SET kako ga mnogi poznaju, polako, ali sigurno postaje jedan od najzanimljivijih lokalnih esport projekata. Trenutno u svojoj trećoj sezoni, turnir okuplja studente-igrače s tehnoloških fakulteta diljem Hrvatske koji se natječu u nekoliko esport naslova.

U trećoj sezoni igraju se nogometno-automobilski Rocket League, pucačine PUBG: Battlegrounds i CS:GO, MOBA League of Legends i automobilska simulacija Assetto Corsa Competizione. SET je također poznat po tome što svi igrači igraju sve igre, stoga se više cijeni konzistentnost, a ne nužno izuzetna vještina u samo jednoj igri.

Veliko iznenađenje protekle sezone SET-a bili su studenti sa Sveučilišta u Puli, koji su se, kako i sami kažu, pokrenuli iz ničega i stigli do velikog uspjeha – prvog mjesta u A ligi i kvalifikacije u jaču, S ligu.

O tome kako je esport postao pokretač promjena na pulskom Sveučilištu razgovarali smo sa studenticom Fakulteta informatike u Puli – Lucijom Babić, koja nam je odmah na početku rekla kako su u SET ušli bez previše velikih očekivanja…

Skoči pa reci hop

Lucija sa smješkom priznaje kako su u prvu sezonu ušli “bez glave i iznenadno”, ali s velikim natjecateljskim duhom. Pulsko Sveučilište je u A ligi imalo dva tima, jedan s Tehničkog fakulteta u Puli i drugi s Fakulteta informatike u Puli.

Iako su u ligi sudjelovala oba tima, Lucija priznaje kako su na Sveučilištu u velikim problemima kada je riječ o prostoru za treniranje i druge aktivnosti. No, za potrebe esport sekcije fakulteta dobili su mogućnost korištenja računalnog laboratorija:

Prostora je jako malo pa niti ne možemo očekivati puno, ali imamo veliku potporu profesora Fakulteta informatike i Studentskog centra. Time nam je pružen komotan prostor FIPULaba u kojem ćemo uskoro postaviti svoju opremu, a brzina interneta je fenomenalna.

Prostor također koristimo za pripreme u igrama na konzoli, za prijenos mečeva i manja praćenja raznih natjecanja. Također u studentskom domu imamo mogućnost koristiti prostore za veće turnire i druženja.

Lucija dodaje kako trenutno esport igrača i fanova “ima svuda po Sveučilištu” što potvrđuje koliko im je potreban vlasititi prostor ako se žele širiti. Uskoro se treba početi graditi novi kampus u prostoru stare mornaričke bolnice u Puli, stoga su se Lucija i kolege već angažirali i na novom kampusu osigurali svoj prostor za vježbu i natjecanja.

Na krilima uspješne prošle sezone

Prva sezona SET-a sa sobom je nosila i neke velike izazove. Prvi je izazov, naravno, bio upoznavanje s natjecanjem i suočavanje s tremom koja je slijedila. Lucija kaže kako je na početku bilo treme, a ni tempo igranja pet dana u tjednu nije lagan ako niste “utrenirani”. No, prva sezona je pokazala kako su pulski studenti i više nego dorasli zadatku.

Na krilima spomenutog uspjeha pokreće se i udruga studenata koji su zainteresirani za promociju esporta na pulskom Sveučilištu. Imena ESPu (Esport Studenti Pula), udruga je još u postupku osnivanja, ali njezini osnivači vjeruju kako će biti svojevrsni centar esport sekcije na fakultetu. Ponavljamo, esport sekcije koja do prije nekoliko mjeseci nije bila ni na kraj pametni nikome na Sveučilištu. 

Jasno, esportaši na Sveučilištu se nadaju nastavku dobrih rezultata koji bi možda mogli privući i veću pozornost Sveučilišta – a samim time i potencijalno sufinanciranje opreme za natjecanja bez koje se teško može ostati konkurentan u naprednijoj ligi SET-a.

Lucija dodaje kako UNIP-u igrači više nisu novi na sceni i od njih se ove godine očekuje dosta, ali se također mnogo bolje pripremaju i naoružani su prošlogodišnjim iskustvom. Ove se godine natječu u jačoj, S ligi u kojoj ih očekuje snažnija konkurencija, ali se nadaju najboljem i planiraju još ulagati u rast svoje esport sekcije.

Prvi korak je Discord server, onda je sve moguće

Prvi savjet za sve studente tehničkih fakulteta koji bi možda voljeli pokrenuti vlastitu esport sekciju, kaže Lucija: pokrenite Discord server. Discord je, kao platforma koja omogućava kreiranje kanala i različitih soba za komunikaciju, idealan alat za okupljanje timova u različitim igrama što SET i zahtijeva. Discord server također se jednostavno i brzo dijeli sa studentima drugih godina i smjerova, a kada se studenti okupe na serveru, lako se mogu podijeliti u kanale, ovisno o tome koje igre preferiraju. Lucija dodaje:

Kada se proširi poziv po svim grupama i godinama, potrebno je pokrenuti male turnire u svim, recimo tako, mainstream igrama. Tako se grupe i igrači prirodno i sami pronađu, (e)sportski duh se probudi i sudjelovanje na turniru postane užitak.

A kako bi se nešto dogodilo, treba postojati pokretač. Nije važno je li to jedan student ili grupa njih, ali treba postojati “kritična masa”, kao što je to bio slučaj s Lucijom u Puli.

Svi studenti Sveučilišta u Puli dobrodošli su u esport sekciju, a Lucija za kraj kaže kako se slobodno mogu javiti izravno njoj ili nekom od igrača. Esport sekcija u Puli mlada je, ali vrlo perspektivna i sigurno će donijeti mnogo dobroga u budućnosti.

Prva dva tjedna nove sezone SET-a igrala su se ovog listopada i studenog, a daljnje informacije možete pronaći putem službenih stranica natjecanja. 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.