Prije godinu dana nisu imali ni tim, ni voditelja, ni prostor. Danas studenti sa Sveučilišta u Puli igraju u naprednoj ligi Students Esport Tournamenta, a na krilima tog uspjeha oformili su esport zajednicu i naučili više o timskom radu nego što bi na ijednom labosu.
Studentski Esport Turnir, ili SET kako ga mnogi poznaju, polako, ali sigurno postaje jedan od najzanimljivijih lokalnih esport projekata. Trenutno u svojoj trećoj sezoni, turnir okuplja studente-igrače s tehnoloških fakulteta diljem Hrvatske koji se natječu u nekoliko esport naslova.
U trećoj sezoni igraju se nogometno-automobilski Rocket League, pucačine PUBG: Battlegrounds i CS:GO, MOBA League of Legends i automobilska simulacija Assetto Corsa Competizione. SET je također poznat po tome što svi igrači igraju sve igre, stoga se više cijeni konzistentnost, a ne nužno izuzetna vještina u samo jednoj igri.
Veliko iznenađenje protekle sezone SET-a bili su studenti sa Sveučilišta u Puli, koji su se, kako i sami kažu, pokrenuli iz ničega i stigli do velikog uspjeha – prvog mjesta u A ligi i kvalifikacije u jaču, S ligu.
O tome kako je esport postao pokretač promjena na pulskom Sveučilištu razgovarali smo sa studenticom Fakulteta informatike u Puli – Lucijom Babić, koja nam je odmah na početku rekla kako su u SET ušli bez previše velikih očekivanja…
Skoči pa reci hop
Lucija sa smješkom priznaje kako su u prvu sezonu ušli “bez glave i iznenadno”, ali s velikim natjecateljskim duhom. Pulsko Sveučilište je u A ligi imalo dva tima, jedan s Tehničkog fakulteta u Puli i drugi s Fakulteta informatike u Puli.
Iako su u ligi sudjelovala oba tima, Lucija priznaje kako su na Sveučilištu u velikim problemima kada je riječ o prostoru za treniranje i druge aktivnosti. No, za potrebe esport sekcije fakulteta dobili su mogućnost korištenja računalnog laboratorija:
Prostora je jako malo pa niti ne možemo očekivati puno, ali imamo veliku potporu profesora Fakulteta informatike i Studentskog centra. Time nam je pružen komotan prostor FIPULaba u kojem ćemo uskoro postaviti svoju opremu, a brzina interneta je fenomenalna.
Prostor također koristimo za pripreme u igrama na konzoli, za prijenos mečeva i manja praćenja raznih natjecanja. Također u studentskom domu imamo mogućnost koristiti prostore za veće turnire i druženja.
Lucija dodaje kako trenutno esport igrača i fanova “ima svuda po Sveučilištu” što potvrđuje koliko im je potreban vlasititi prostor ako se žele širiti. Uskoro se treba početi graditi novi kampus u prostoru stare mornaričke bolnice u Puli, stoga su se Lucija i kolege već angažirali i na novom kampusu osigurali svoj prostor za vježbu i natjecanja.
Na krilima uspješne prošle sezone
Prva sezona SET-a sa sobom je nosila i neke velike izazove. Prvi je izazov, naravno, bio upoznavanje s natjecanjem i suočavanje s tremom koja je slijedila. Lucija kaže kako je na početku bilo treme, a ni tempo igranja pet dana u tjednu nije lagan ako niste “utrenirani”. No, prva sezona je pokazala kako su pulski studenti i više nego dorasli zadatku.
Na krilima spomenutog uspjeha pokreće se i udruga studenata koji su zainteresirani za promociju esporta na pulskom Sveučilištu. Imena ESPu (Esport Studenti Pula), udruga je još u postupku osnivanja, ali njezini osnivači vjeruju kako će biti svojevrsni centar esport sekcije na fakultetu. Ponavljamo, esport sekcije koja do prije nekoliko mjeseci nije bila ni na kraj pametni nikome na Sveučilištu.
Jasno, esportaši na Sveučilištu se nadaju nastavku dobrih rezultata koji bi možda mogli privući i veću pozornost Sveučilišta – a samim time i potencijalno sufinanciranje opreme za natjecanja bez koje se teško može ostati konkurentan u naprednijoj ligi SET-a.
Lucija dodaje kako UNIP-u igrači više nisu novi na sceni i od njih se ove godine očekuje dosta, ali se također mnogo bolje pripremaju i naoružani su prošlogodišnjim iskustvom. Ove se godine natječu u jačoj, S ligi u kojoj ih očekuje snažnija konkurencija, ali se nadaju najboljem i planiraju još ulagati u rast svoje esport sekcije.
Prvi korak je Discord server, onda je sve moguće
Prvi savjet za sve studente tehničkih fakulteta koji bi možda voljeli pokrenuti vlastitu esport sekciju, kaže Lucija: pokrenite Discord server. Discord je, kao platforma koja omogućava kreiranje kanala i različitih soba za komunikaciju, idealan alat za okupljanje timova u različitim igrama što SET i zahtijeva. Discord server također se jednostavno i brzo dijeli sa studentima drugih godina i smjerova, a kada se studenti okupe na serveru, lako se mogu podijeliti u kanale, ovisno o tome koje igre preferiraju. Lucija dodaje:
Kada se proširi poziv po svim grupama i godinama, potrebno je pokrenuti male turnire u svim, recimo tako, mainstream igrama. Tako se grupe i igrači prirodno i sami pronađu, (e)sportski duh se probudi i sudjelovanje na turniru postane užitak.
A kako bi se nešto dogodilo, treba postojati pokretač. Nije važno je li to jedan student ili grupa njih, ali treba postojati “kritična masa”, kao što je to bio slučaj s Lucijom u Puli.
Svi studenti Sveučilišta u Puli dobrodošli su u esport sekciju, a Lucija za kraj kaže kako se slobodno mogu javiti izravno njoj ili nekom od igrača. Esport sekcija u Puli mlada je, ali vrlo perspektivna i sigurno će donijeti mnogo dobroga u budućnosti.
Prva dva tjedna nove sezone SET-a igrala su se ovog listopada i studenog, a daljnje informacije možete pronaći putem službenih stranica natjecanja.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.