
Riječki Serwantess pomaže osobama s invaliditetom – pomozite i vi njemu preko Indiegogoa!
Možda dosad niste čuli za Servus - po novom Serwantess - a trebali ste. Riječ je o sustavu koji slabo pokretnim osobama omogućava da glasovnim naredbama upravljaju svojim kućanstvom i tako im daje dozu samostalnosti u svakodnevnom životu. Za nekoliko je nijansi napredniji od konkurencije, za nekoliko nijansi od iste cjenovno pristupačniji, a razvija se u našem dvorištu, u sklopu Sveučilišta u Rijeci. A da bi stigao do onih kojima je najpotrebniji, treba i vašu pomoć - preko crowdfunding platforme Indiegogo.

Možda dosad niste čuli za Servus – po novom Serwantess – a trebali ste. Riječ je o sustavu koji slabo pokretnim osobama omogućava da glasovnim naredbama upravljaju svojim kućanstvom i tako im daje dozu samostalnosti u svakodnevnom životu. Za nekoliko je nijansi napredniji od konkurencije, za nekoliko nijansi od iste cjenovno pristupačniji, a razvija se u našem dvorištu, u sklopu Sveučilišta u Rijeci. Kako bi stigao do onih kojima je najpotrebniji, treba i vašu pomoć – preko crowdfunding platforme Indiegogo.
Serwantess ima više funkcija: može na glasovnu naredbu podesiti svjetlo, otvoriti vrata, upravljati telefonom, televizorom, radijom, klimom i drugim elektroničkim uređajima, a omogućuje i surfanje internetom. Radnje su to koje obavljamo gotovo nesvjesno i uzimajući ih zdravo za gotovo, a mnogim ljudima s invaliditetom potpuno su neizvedive.
Napredan sustav iz riječke radinosti
Upravljanje svojom okolinom putem glasovnih naredbi daje im dozu samostalnosti koja bi inače bila nedostižna, a to je upravo i svrha ovog sustava razvijenog na riječkom sveučilištu. Razvio ga je sa suradnicima profesor Miroslav Vrankić, koji je odlučio spojiti svoje profesionalne vještine sa saznanjima o potrebama osoba s invaliditetom koje je stekao volontirajući za Crveni križ.
Iz te odluke nastala je tvrtka za društveno poduzetništvo E-glas te njen glavi produkt Serwantess. Napredan je to sustav koji prepoznaje glasovne naredbe na šest jezika – hrvatskom, njemačkom, engleskom, talijanskom, nizozemskom i slovenskom – i to neovisno o govorniku, što znači da ga se ne treba posebno podešavati po glasu korisnika te da funkcionira i kada je glas izmijenjen zbog prehlade ili bilo kojeg drugog razloga.
Instalacija sustava je bežična i može se povezati s većim brojem elektroničkih uređaja u domu, a funkcionira odmah nakon peterosatne instalacije. Potpuno je osiguran i uvijek bežično ažuriran te lako nadogradiv.
Indiegogo kampanja: Projekt za zajednicu treba pomoć zajednice

Za sad ovaj sustav koristi tridesetak osoba u Hrvatskoj, a cilj E-glasa je da se taj broj umnogostruči. Zato je jučer u Impact Hubu u Zagrebu lansirana Indiegogo kampanja kojom se želi skupiti dovoljno sredstava kako bi se Servantess instalirao u što više domova.
Kao cilj kampanje postavljena je suma od 3000 dolara, dovoljno za ugradnju i proizvodnju jednog ovakvog sustava, no popis osoba kojima je on potreban je dugačak. Kako je proizvod nastao zbog zajednice i potreba zajednice, Vrankić se nada da će zajednica i uskočiti i pomoći da on dospije tamo gdje je potreban te da će u konačnici skupiti dovoljno sredstava kako bi sustav ugradili u barem pet domova.
Država, objašnjava, još ne financira asistivne tehnologije, neovisno o utjecaju koje bi mogle imati na život osoba s invaliditetom, pa tako i ekipa Serwantessa i oni kojima je potreban moraju tražiti alternativne načine financiranja. Kao što smo naučili od češko-slovačkog Remote Assistanta, koji služi kao pomoć slijepima, kod društveno odgovornih projekata često treba biti kreativan i razmišljati izvan zadanih okvira.
Remote Assistant problem distribucije riješio je partnerstvom s udrugama za pomoć osobama s invaliditetom, a i Serwantess je spreman na takav korak, no zasad iz kontakta s udrugama nije izašao neki veći projekt ili akcija. Ovo je, udruge, otvoren poziv da se i aktivnije uključite.
Iz Servusa u Serwantess pa na strana tržišta

Servus je stvoren još 2009. godine, ali je malo tko za njega čuo. Iz E-Glasa su odlučni da to sad i promijene, a sustav je preimenovan u Serwantess kako bi krenuo u pohod na strana tržišta, gdje ima nekoliko prednosti nad konkurencijom. Osim što ne ovisi o govorniku i funkcionira na više jezika, Servus je višestruko jeftiniji od drugih, specifikacijama slabijih sustava.
No osvajanje stranog tržišta nije jednostavno – proizvod iz Hrvatske nailazi na mnoga zatvorena vrata, kaže Vrankić:
Pokušali smo njemačkim udrugama donirati jedan ili dva sustava kako bi ga isprobali, no ne žele još ni pričati s nama, malom tvrtkom iz Hrvatske. Treba tek probiti tu barijeru, no i to polako ide.
Unatoč prvotnoj skepsi, Serwantess ima svoje distributere u Austriji, okrećući se B2B poslovanju. Još jedan mogući vid monetizacije sustava je suradnja s tvrtkama koje se bave razvojem rješenja za “pametni dom”, a neke su im već i pristupile kako bi svojim rješenjima dodali glasovne naredbe.
Trenutno smo fokusirani na osobe s invaliditetom. Ovo vidimo kao dodatni način održivosti, ali sada se ne stignemo baviti s toliko paralelnih stvari.
U budućnosti se planira nadopuniti ponuda jezika na kojima Serwantess funkcionira, ali i razviti platformu kako bi podržavala još funkcija u automatiziranom domu, no primarni je ipak cilj osigurati ovaj sustav za što više osoba kojima je potreban u Hrvatskoj. U tome im možete pomoći sudjelovanjem u Indiegogo kampanji, koja je od jučer skupila 1725 dolara, dijeljenjem vijesti o istoj, usmeno ili preko društvenih mreža uz hashtag #GoGoSerwantess, a imate li i neke vještine kojima možete doprinijeti projektu, ni one nisu na odmet.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko
04. 06. 2014. u 12:43 pm
Uz dužno poštovanje, takvih je servisa vani sasvim dovoljno. Drugo, još uvijek ne rade dobo glasovne komande na ne-engleskim jezicima. Ne rade još dobro ni na engleskom to znaju svi koji koriste Siri ili Google glasovne naredbe. Što nemi znači Google Glas kada pogrešno razumije svaku treću komandu.
Nemoćnoj osobi je najmanje što treba da se osloni na sistem koji nije dovoljno razvijen, ne razumije dovoljno lokalni jezik i samim time je nepouzdan. Pogotov što nemoćna osoba nije tako razgovjetna ko radijski spiker što još više komplicira situaciju
Ivana Sertic
18. 02. 2016. u 11:32 am
nije točno, vrlo je koristan. ali krivo je napisao novinar nije servus postao serwantess već su to dva različita programa. prvi je za one koji mogu čisto izgovarati svaku riječ, i služi za naredbe, a drugi je za pričanje putem kompjutera, tj kompjjuter govori umjesto čovjeka , po predlošcima…