SERP ili Search Engine Results per Page sve je ono što možemo dobiti kao rezultat pretraživanja određenog pojma unutar tražilice. Ako često koristite Google, a vjerujemo da je tako, vjerojatno ste primijetili evoluciju SERP-ova tijekom vremena. No, što sve u ovome trenutku možemo dobiti kao rezultat? Pogledajte u detaljnom vizualnom vodiču.
SERP ili Search Engine Results per Page sve je ono što možemo dobiti kao rezultat pretraživanja određenog pojma unutar tražilice. Ako često koristite Google, a vjerujemo da je tako, vjerojatno ste primijetili evoluciju SERP-ova tijekom vremena. No, što sve u ovome trenutku možemo dobiti kao rezultat? Pogledajte u detaljnom vizualnom vodiču.
Moz blog donio je pregled većine onoga što možemo pronaći na Googleovoj tražilici, s napomenom da nije riječ o službenom Google SERP-u, iako je vodič konstruiran iz pravih rezultata. Treba imati na umu kako na lokaliziranoj verziji tražilice vjerojatno nećete pronaći sve ove rezultate, ali zanimljivo je vidjeti što sve Google može prikazati:

Dakle, tu su 24 rezultata, koje je autor grupirao u pet skupina – lokalna, oglašivačka, graf znanja, vertikalna i općenita. Svaka opcija uključuje, tamo gdje je moguće, zastupljenost u ukupnom broju pretraga koje su napravljene, a bilo ih je 10.000. Prvi postotak uključuje jedinstvene upite, a drugi volumen upita.
Lokalno
(A) Local Carousel – 1.0% (0.3%)
Postoje dva tipa ovakvih “vrtuljaka” – lokalni i prema grafu znanja. Ovdje je prikazan samo lokalni, jer se čini kako ima veći utjecaj na kompetitivne upite te kako oblikuje lokalni SEO krajolik.
(G) Local Knowledge Panel – 6.3% (3.4%)
Neki su se organski rezultati pomiješali s lokalnim listama i pribadačom na karti, a ukoliko klikne na njih, vidjet ćete Knowledge Graph ploču. Ovi se rezultati ne pojavljuju uvijek na prvome mjestu, ali čini se da su češći na stranicama s većim autoritetom.
(J) Local “Pack” Results – 7.3% (8.4%)
Miješani “paketi” česti su među lokalnim rezultatima, a riječ je o mješavini podataka s Googleovih karata i organskih rezultata koji imaju lokalnu važnost. Mogu se nalaziti između prvog i devetog mjesta na popisu rezultata, ali uglavnom su u gornjoj polovini.
(M) Local “Near” Results – 5.1% (4.1%)
Ovo je čisti lokalni paket podataka, koji odlazi direktno iz Googleovih karata.
(Y) Google Map + Pins – 11.3% (10.1%)
Rezultati poput lokalnih paketa gotovo uvijek nose sa sobom kartu, iako njena lokacija i prisutnost može varirati.
Oglasni i plaćeni rezultati
Oglašavanje uključuje tradicionalni AdWords blok i novije inkluzivne rezultate. Ovakvi rezultati uvelike ovise o faktorima kao što je konkurencija, doba dana itd., stoga su donji rezultati isključivo gruba procjena.
(C) AdWords Ads (Vrh) – 72.2% (72.8%)
Gornji lijevi AdWords blok (iznad organskih rezultata) najuobičajeniji je, a najčešće se pojavljuju između jednog i tri rezultata. Formati oglasa postaju sve bogatiji te uključuju slike i linkove.
(D) Shopping Results (Lijevo) – 18.2%* (19.0%)
Plaćeni rezultati za kupovinu uglavnom se pojavljuju u horizontalnom bloku proizvoda kao linkovi i slike, no Google testira varijacije. Pojavljuju se ili u lijevoj ili desnoj kolumni, većinom na vrhu.
(R) AdWords Ads (Dno) – 16.5% (14.9%)
Donji AdWords blok vrlo je sličan onome koji se nalazi na vrhu.
(T) Shopping Results (Desno)
Većina desnih rezultata za kupovinu izgleda jednako kao oni koji se nalaze s desne strane, ali ipak postoje određene razlike, poput mogućnosti izdvajanja samo jednog proizvoda. Takvi su rezultati u manjini, ali očekuj se da će Google s njima više eksperimentirati.
(W) AdWords Ads (Desno) – 42.4% (41.6%)
Desna kolumna oglasa ima najviše stavki – čak do osam rezultata. Najčešće ne sadržavaju nikakav dodatan sadržaj.
Odlike grafa znanja
Mnoge osobe informativni dio u desnoj kolumni nazivaju grafom znanja, ali riječ je o kompleksnijoj kombinaciji izvora podataka i algoritma koji se manifestiraju diljem cijelog SERP-a. Slijede rezultati koji se mogu povezati sa spomenutim grafom.
(B) List Carousel
Google je nedavno lansirao novu formu “vrtuljka” na bijeloj pozadini, koji se pojavljuje u slučaju pojmova povezanih s glazbom. Ukoliko kliknete na bilo koju pjesmu, otvorit će vam se novi SERP i YouTube rezultati na vrhu stranice.
(E) Answer Box – 1.4% (1.3%)
Postoji velik broj oblika i veličina dijela rezultata koji s odnose na odgovore, ali uvijek se pojavljuju u području koje je ograđeno sivom bojom. Ponekad rezultati dolaze iz vanjskih izvora, ali češće su povezani s grafom znanja.
(U) Knowledge Graph (Informacije) – 26.2%* (32.6%)
Ovo je onaj dio na koji većina osoba misli kada govori o grafu znanja – blok informacija o određenoj temi. Informativni dio ima velik broj varijanti.
(V) Knowledge Graph (Brend)
Ovo je slična stvar kao prethodna, ali na određeni je način povezana s društvenom mrežom Google+, dopuštajući korisnicima da prate brendove na ovoj društvenoj mreži i odmah imaju uvid u tamošnje posljednje aktivnosti.
(X) Disambiguation Box
Razdvojni dio se pojavljuje kada Google smatra da je upit osobe koji pretražuje dvosmislen, stoga želi prikazati više opcija. Ukoliko se pokaže više rezultata, klikom na jedan od njih pokreće se nova pretraga.
Okomiti rezultati
Okomiti rezultati pretraživanja nekada su bili jasno odvojeni i nisu se računali pod organskima. No, danas je ta linija ponešto zamagljena. Primjerice, mnogi video rezultati danas su direktno organski, kao što je vidljivo na slici.
(F) Image Mega-block
Veliki blok slika iznimno je rijedak, a najčešće se pojavljuje u tom sedam rezultata, i to ukoliko izričito tražite slike (Pictures of… Photos of…).
(I) Video Results – 18.5% (22.0%)
Trenutno su video rezultati ugrađeni u organske rezultate, ali prikazuju i sliku videa, a ponekad i datum objave. Mogu se pojaviti na bilo kojemu mjestu.
(N) Image Results – 24.6% (27.5%)
Slike su još uvijek u “pravom” vertikalnom obliku i povezane su direktno s opcijom pretraživanja slika na Googleu. Standardni rezultati su horizontalni, nalaze se u lijevoj kolumni te vode direktno na Googleove slike.
(O) News Results – 19.6% (29.8%)
Vijesti su uvijek vertikalne i pojavljuju se kao odvojena skupina u lijevoj kolumni. Mogu sadržavati do tri linka, a prvi je često istaknut slikom.
(Q) In-depth Articles – 5.2% (9.9%)
Ova je opcija lansirana u kolovozu ove godine, a riječ je o velikom setu tri članka, od kojih svi sadrže sliku. Google čuva ovaj dio za članke koji nisu vezani datumom i koji nude dubinsku analizu određene teme. Mogu biti stari i do nekoliko godina.
Različite opcije
Ovdje se nalaze SERP opcije koje ne pripadaju niti u jednu gore navedenu opciju.
(H) Site-links – 19.4% (19.9%)
Prvi organski rezultat mogao bi biti “nagrađen proširenim linkovima na stranicu – i to do šest njih. Google eksperimentira i s deset linkova, ali samo ukoliko pretražujete točnu domenu (kao što je “tacobell.com”).
(K) Authorship Mark-up – 21.9% (20.9%)
Ako Google može povezati izvor s Google+ profilom, rezultat bi mogao dobiti autorsku oznaku – sliku autora, njegovo ili njeno ime te osnovne G+ statistike.
(L) Review Mark-up – 24.0% (24.6%)
Proizvodi, recepti i drugi slični upiti mogu prikazati recenzije, uključujući i ocjene. Oni mogu prikazivati i slike proizvoda.
(P) Social Results
Trenutna verzija ovih rezultata nalikuje autorskoj oznaci, ali s bitnom razlikom – ovi su rezultati u potpunosti personalizirani.
(S) Related Searches
Ovaj je aspekt SERP-a iznimno rasprostranjen i većina pretraga rezultira linkovima na povezane teme.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Marko Knežević
15. 10. 2013. u 2:08 pm
Informativan članak, kao uostalom i većina toga što dolazi sa MOZ-a. Bilo bi zgodno da je na kraju napravljen pregled koji od svih tih gimmicksa ustvari funkcioniraju kod nas.