Najbolji regionalni startupi stižu na Seedcamp Zagreb, a očekuje ih…
Drugi po redu Seedcamp Zagreb okupit će se 12. lipnja dvadeset najkvalitetnijih regionalnih tehnoloških startupa koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt pred 80 mentora iz Hrvatske, regije te svijeta, među kojima će biti investitori i internetski stručnjaci iz Intel Capitala, Facebooka, Googlea i Eden Venturesa. Održat će se u prostorijama Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra, pod sponzorstvom centra za poduzetništvo CEED i 10gena koji razvija proizvode i usluge temeljene na otvorenim bazama podataka te uz medijsku podršku startup magazina Netokracija.com. Podržat će ga i hrvatska mreža poslovnih anđela CRANE koja inače ulaže u startupe.

Drugi po redu Seedcamp Zagreb okupit će se 12. lipnja dvadeset najkvalitetnijih regionalnih tehnoloških startupa koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt pred 80 mentora iz Hrvatske, regije te svijeta, među kojima će biti investitori i internetski stručnjaci iz Intel Capitala, Facebooka, Googlea i Eden Venturesa.
Održat će se u prostorijama Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra, pod sponzorstvom centra za poduzetništvo CEED i 10gena koji razvija proizvode i usluge temeljene na otvorenim bazama podataka te uz medijsku podršku startup magazina Netokracija.com. Podržat će ga i hrvatska mreža poslovnih anđela CRANE koja inače ulaže u startupe.
Dvadeset najboljih
Seedcamp je već uložio u niz regionalnih tvrtki poput zagrebačkog GIS Clouda, osječkog Farmerona i Albije iz Bosne i Hercegovine dajući im seed investiciju od 50 tisuća eura kao i pristup vrijednoj mreži mentora, kao i povezivanje s novim investitorima. Drugi uspješni domaći startupi, poput Salespoda, sudjelovali su na Seedcampu. Na godišnjoj razini, Seedcamp zaprimi oko dvije tisuće prijava za deset događanja u regiji, od čaga se 20 startupa izbori za početno financiranje. Osim tog početnog financiranja, startupi prikupe niz vrijednih savjeta i kontakata.
Samo događanje sastoji se od dva dijela; predstavnici startupa prvo prezentiraju svoj projekt, a zatim imaju priliku od mentora dobiti savjete što im pomaže da se kritički osvrnu na svoj projekt, detektiraju slabe točke i dobiju upute o mogućim daljnjim akcijama.
Suorganizator Seedcampa i član uprave Perpetuum Mobilea Ivo Špigel kaže kako se radi o najvažnijem događaju godine ne samo za Hrvatsku već i za regionalnu startup scenu:
Očekujem da će projekti koji se kvalificiraju potvrditi trend rasta kvalitete koji je bio vidljiv proteklih godina, te da će samim time konkurencija za ulazak među najboljih 20 biti žestoka. Zagreb ovime potvrđuje ulogu jednog od središta tehnološke i startup scene tzv. ‘Nove Europe’.
Špigl je također napomenuo kako je veliki prostor za unaprjeđenje infrastrukture koja je u Hrvatskoj dostupna startupima. Naime, talentirani inženjeri su tu, međutim nedostaju im prostorije za rad, podrška u primjerice, marketingu, pravnim poslovima i knjigovodstvu, što je vani uobičajena praksa.
Pri odabiru projekata za investiranje, Seedcamp inzistira na inovativnosti i održivosti projekta. Mentori, temeljem predstavljanja te razgovora sa startupima, odabiru najbolje projekte, finaliste koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt na završnom Seedcampu koji se svake godine održava u Londonu.
Kako kaže Hrvoje Balen, predsjednik upravnog vijeća Algebre koja je jedan od suorganizatora projekta, trend je takav da se kvaliteta prijavljenih projekata svake godine iznimno povećava. Međutim, ipak upozorava kako se poduzetnički duh mora potaknuti kod inženjera još u studentskim danima te kako im se moraju omogućiti znanja i kontakti kako bi bili uspješniji na tržištu.
Startupima treba poduzetničkih znanja
U gospodarskoj grani kakva je informacijska tehnologija, važnost stjecanja poduzetničkih vještina tijekom studija gotovo je podjednako važna kao i stručna znanja. Obrazovne institucije imaju odgovornost da povećaju broj zainteresiranih mladih ljudi. Trenutno je samo 16 posto dječaka i 3-4 posto djevojčica odabire tehnička zanimanja.
Mihovil Barančić, predstavnik CRANE, domaće mreže poslovnih anđela, već je bio mentor startupima na Seedcampu, zajedno s nekoliko svojih kolega iz mreže. Kaže kako je projekt posebno važan jer uz pomoć njega mladi poduzetnici uče kako prezentirati svoj projekt i braniti ga pred investitorima.
Suorganizator Seedcampa i glavni urednik Netokracije Ivan Brezak Brkan zaključio je:
Seedcamp Zagreb je idealna prilika za svaki startup. Čak i ukoliko ne dobijete ili ne tražite investiciju u ovom trenutku, dobit ćete besplatne savjete niza pametnih i iskusnih ljudi koji će vam pokazati smjerove i prilike koje niste mogli ni zamisliti.
Startupi se mogu prijaviti na Seedcamp Zagreb do 20. svibnja. Više informacija možete doznati na službenoj Seedcampovoj web stranici.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Damir2
09. 05. 2012. u 10:23 pm
na stranu savjeti, zar je moguće od svih VC firmi povezanih sa Seedcampom da će biti samo Eden.
To je definitivno gore nego prije 10 godina kada je bilo 10 startupa i 5 relevantnih VC firmi. Ovo sada je priredba zabavnog karaktera a činjenica oda samo 1% prijavljenih dobiva neku sitnu lovu je katastrofalna
Zašto se zavarava mlade startupe
Damir2
09. 05. 2012. u 10:58 pm
Nemojte zaboravit da sam ja anonimni mamin sin koji zivi u podrumu i nemam pojma o cemu pricam.
Damir2
10. 05. 2012. u 10:01 am
e Damire2 broj 3 e lijepo si me zamijenio svaka čast 🙂
Mirza
10. 05. 2012. u 4:53 pm
“Albije iz Bosne i Hercegovine”
Neko nešto više o ovom start upu?
Haris Custo
11. 05. 2012. u 12:14 pm
Teško ćeš naći više informacija i detalja o njihovom poslu 🙂
http://www.albia.biz
Interview: http://www.youtube.com/watch?v=05jRB5AwvaM
krkan
14. 05. 2012. u 12:48 am
sta ce ovi s lovom dolaziti ovdje kada im se CV i ideje mogu poslati e.mailom – i ovako su nam sve uzeli, pa da se nemoze naci jebenih par milja eura godisnje koje su hrvatske, a ne hostaplerske
Nedim Sabic
14. 05. 2012. u 12:56 pm
Ko je Albia iz BiH? Može li link do njihove web stranice? Thx!
Nedim Sabic
14. 05. 2012. u 1:03 pm
LoL, slijedeći put refresh. 🙂 Nikad čuo za njih, ali očigledno su nešto radili. Šteta što nema ono presjek stanja prije-poslije za startup-ove kod seed-anja kao što ima za dijete. Ali kako vidim kod nas se seed-ovi koriste za javni nastup, kao što ovaj iz Albije kaže, a ne za skupljanje para, jer većina ih zna svoj put i ne trebaju im neke strane pare. Baš interesantno.