Najbolji regionalni startupi stižu na Seedcamp Zagreb, a očekuje ih...

Najbolji regionalni startupi stižu na Seedcamp Zagreb, a očekuje ih…

Drugi po redu Seedcamp Zagreb okupit će se 12. lipnja dvadeset najkvalitetnijih regionalnih tehnoloških startupa koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt pred 80 mentora iz Hrvatske, regije te svijeta, među kojima će biti investitori i internetski stručnjaci iz Intel Capitala, Facebooka, Googlea i Eden Venturesa. Održat će se u prostorijama Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra, pod sponzorstvom centra za poduzetništvo CEED i 10gena koji razvija proizvode i usluge temeljene na otvorenim bazama podataka te uz medijsku podršku startup magazina Netokracija.com. Podržat će ga i hrvatska mreža poslovnih anđela CRANE koja inače ulaže u startupe.

Hrvoja Balen, Ivan Brezak Brkan, Ivo Špigl i Mihovil Barančić

Drugi po redu Seedcamp Zagreb okupit će se 12. lipnja dvadeset najkvalitetnijih regionalnih tehnoloških startupa koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt pred 80 mentora iz Hrvatske, regije te svijeta, među kojima će biti investitori i internetski stručnjaci iz Intel Capitala, Facebooka, Googlea i Eden Venturesa.

Održat će se u prostorijama Visoke škole za primijenjeno računarstvo Algebra, pod sponzorstvom centra za poduzetništvo CEED i 10gena koji razvija proizvode i usluge temeljene na otvorenim bazama podataka te uz medijsku podršku startup magazina Netokracija.com. Podržat će ga i hrvatska mreža poslovnih anđela CRANE koja inače ulaže u startupe.

Dvadeset najboljih

Seedcamp je već uložio u niz regionalnih tvrtki poput zagrebačkog GIS Clouda, osječkog Farmerona i Albije iz Bosne i Hercegovine dajući im seed investiciju od 50 tisuća eura kao i pristup vrijednoj mreži mentora, kao i povezivanje s novim investitorima. Drugi uspješni domaći startupi, poput Salespoda, sudjelovali su na Seedcampu. Na godišnjoj razini, Seedcamp zaprimi oko dvije tisuće prijava za deset događanja u regiji, od čaga se 20 startupa izbori za početno financiranje. Osim tog početnog financiranja, startupi prikupe niz vrijednih savjeta i kontakata.

Samo događanje sastoji se od dva dijela; predstavnici startupa prvo prezentiraju svoj projekt, a zatim imaju priliku od mentora dobiti savjete što im pomaže da se kritički osvrnu na svoj projekt, detektiraju slabe točke i dobiju upute o mogućim daljnjim akcijama.

Suorganizator Seedcampa i član uprave Perpetuum Mobilea Ivo Špigel kaže kako se radi o najvažnijem događaju godine ne samo za Hrvatsku već i za regionalnu startup scenu:

Očekujem da će projekti koji se kvalificiraju potvrditi trend rasta kvalitete koji je bio vidljiv proteklih godina, te da će samim time konkurencija za ulazak među najboljih 20 biti žestoka. Zagreb ovime potvrđuje ulogu jednog od središta tehnološke i startup scene tzv. ‘Nove Europe’.

Špigl je također napomenuo kako je veliki prostor za unaprjeđenje infrastrukture koja je u Hrvatskoj dostupna startupima. Naime, talentirani inženjeri su tu, međutim nedostaju im prostorije za rad, podrška u primjerice, marketingu, pravnim poslovima i knjigovodstvu, što je vani uobičajena praksa.

Pri odabiru projekata za investiranje, Seedcamp inzistira na inovativnosti i održivosti projekta. Mentori, temeljem predstavljanja te razgovora sa startupima, odabiru najbolje projekte, finaliste koji će dobiti priliku predstaviti svoj projekt na završnom Seedcampu koji se svake godine održava u Londonu.

Kako kaže Hrvoje Balen, predsjednik upravnog vijeća Algebre koja je jedan od suorganizatora projekta, trend je takav da se kvaliteta prijavljenih projekata svake godine iznimno povećava. Međutim, ipak upozorava kako se poduzetnički duh mora potaknuti kod inženjera još u studentskim danima te kako im se moraju omogućiti znanja i kontakti kako bi bili uspješniji na tržištu.

Startupima treba poduzetničkih znanja

U gospodarskoj grani kakva je informacijska tehnologija, važnost stjecanja poduzetničkih vještina tijekom studija gotovo je podjednako važna kao i stručna znanja. Obrazovne institucije imaju odgovornost da povećaju broj zainteresiranih mladih ljudi. Trenutno je samo 16 posto dječaka i 3-4 posto djevojčica odabire tehnička zanimanja.

Mihovil Barančić, predstavnik CRANE, domaće mreže poslovnih anđela, već je bio mentor startupima na Seedcampu, zajedno s nekoliko svojih kolega iz mreže. Kaže kako je projekt posebno važan jer uz pomoć njega mladi poduzetnici uče kako prezentirati svoj projekt i braniti ga pred investitorima.

Suorganizator Seedcampa i glavni urednik Netokracije Ivan Brezak Brkan zaključio je:

Seedcamp Zagreb je idealna prilika za svaki startup. Čak i ukoliko ne dobijete ili ne tražite investiciju u ovom trenutku, dobit ćete besplatne savjete niza pametnih i iskusnih ljudi koji će vam pokazati smjerove i prilike koje niste mogli ni zamisliti.

Startupi se mogu prijaviti na Seedcamp Zagreb do 20. svibnja. Više informacija možete doznati na službenoj Seedcampovoj web stranici.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Damir2

    Damir2

    09. 05. 2012. u 10:23 pm Odgovori

    na stranu savjeti, zar je moguće od svih VC firmi povezanih sa Seedcampom da će biti samo Eden.

    To je definitivno gore nego prije 10 godina kada je bilo 10 startupa i 5 relevantnih VC firmi. Ovo sada je priredba zabavnog karaktera a činjenica oda samo 1% prijavljenih dobiva neku sitnu lovu je katastrofalna

    Zašto se zavarava mlade startupe

  2. krkan

    krkan

    14. 05. 2012. u 12:48 am Odgovori

    sta ce ovi s lovom dolaziti ovdje kada im se CV i ideje mogu poslati e.mailom – i ovako su nam sve uzeli, pa da se nemoze naci jebenih par milja eura godisnje koje su hrvatske, a ne hostaplerske

  3. Nedim Sabic

    Nedim Sabic

    14. 05. 2012. u 1:03 pm Odgovori

    LoL, slijedeći put refresh. 🙂 Nikad čuo za njih, ali očigledno su nešto radili. Šteta što nema ono presjek stanja prije-poslije za startup-ove kod seed-anja kao što ima za dijete. Ali kako vidim kod nas se seed-ovi koriste za javni nastup, kao što ovaj iz Albije kaže, a ne za skupljanje para, jer većina ih zna svoj put i ne trebaju im neke strane pare. Baš interesantno.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.