
Score Alarm Ivana Klarića jedan je od najzrelijih hrvatskih startupa nove generacije, voljan iterirati i izravno prodavati
Sport i tehnologija često nisu prva poveznica koja se javlja u tehnološkom i startup svijetu, ali Klarić nije dao ga to smete. Score Alarm za praćenje sportskih rezultata je preuzet u 10 tisuća primjeraka za iPhone i Android, nekoliko tisuća od tih plaćenih. Nema doduše brige, Hrvatska lutrija je Score Alarm nedavno licencirala za hrvatsko tržište za oko 250 tisuća kuna. Nije loše, a nije ni gotovo. Nije se odustalo ni od krajnjih korisnika - dapače - Score Alarm će temeljem novog poslovnog modela razvijati aplikaciju kojom želi osvojiti korisnike širom svijeta.

Sport i tehnologija često nisu prva poveznica koja se javlja u tehnološkom i startup svijetu, ali Klarić nije dao ga to smete. Score Alarm za praćenje sportskih rezultata je preuzet u 10 tisuća primjeraka za iPhone i Android, nekoliko tisuća od tih plaćenih. Nema doduše brige, Hrvatska lutrija je Score Alarm nedavno licencirala za hrvatsko tržište za oko 250 tisuća kuna. Nije loše, a nije ni gotovo. Nije se odustalo ni od krajnjih korisnika – dapače – Score Alarm će temeljem novog poslovnog modela razvijati aplikaciju kojom želi osvojiti korisnike širom svijeta.
Klarić je mogao pokrenuti odnosno početi razvijati bilo kakvu, aplikaciju, ali se odlučio upravo na sportsku kako kaže, iz šale, zbog toga što ćete oko sebe vidjeti da u zadnje vrijeme najviše ima upravo kladionica i pekara, aludirajući na to da Score Alarm cilja prilično veliko tržište. Osim nečega što ga zanima i za razliku od mnogih startupa koje viđamo, Klarić se posvetio istraživanju i otkrivanju potencijalnog tržišta:
Kolike su mogućnosti primjene novih tehnologija, čitateljima Netokracije vjerojatno ne treba posebno objašnjavati. Različita je zastupljenost i primjena aplikacija prema tržištima. Ja sam tražio tržište na kojemu je zastupljenost manja, a koje je dovoljno veliko. Danas ne postoji pravo mobilno rješenje za praćenje rezultata sportskih događaja, teletekst je i dalje najbolji izvor informacija, ali ne zato što su korisnici ‘ludi’ za njim, već zato što drugo riješenje koje pruža sve važne informacije jednostavno ne postoji.
Navodi kako vodeći brend i glavna konkurencija Score Alarmu, Live Score, podržava tek pet sportova i ne nudi nikakve dodatne mogućnosti. Upravo su stoga veličina tržišta te nedovoljna primjena aplikacija bili glavni razlozi stvaranja aplikacije koja je Klariću prvi put pala na pamet dok je čitao članak o HTVeletekstu za iPhone na Netokraciji.
Nije idealno, ali mora se objaviti!
Objava Score Alarma na iTunes App Storeu i Google Playu (više nisu dostupne aktualne verzije – Score Alarm će biti besplatan) što smo predstavili na Netokraciji nije bila kraj puta za Klarića i njegov tim. Uslijedio je izazov promoviranja pri čemu su morali odlučiti s čime će od ideja koje su imale ići, a što ostaviti za neki kasniji update ili pak izbaciti iz razvojnog ciklusa. Klarić smatra kako je bilo itekako bitno što nisu previše duljili, već su Score Alarm predstavili svijetu:
Nisam imao problem priznati si da je moja aplikacija zapravo daleko od idealne, ali bez puštanja te prve ‘sklepane’ verzije danas od svega ne bi bilo ništa.
Partnerstvo s Hrvatskom lutrijom kao dokaz i poticaj
Sve je počelo s jednosatnom prezentacijom nakon koje Klarić kaže da je vidio da im se ideja sviđa i da su prepoznali potencijal – rijetkost u državnim tvrtkama, sigurno će komentirati mnogi, no Hrvatska lutrija pozvala je osnivača Score Alarm na novi razgovor. Više od novca, oko 250 tisuća kuna koliko vrijedi partnerstvo s Hrvatskom lutrijom, Klariću je značilo za samopouzdanje. U razgovoru oko partnerstva vidi se da ga je upravo ovo pozitivno iskustvo ohrabrilo na daljnji razvoj:
Taj deal, kako ga nazivaš, za mene je do sada najveće iskustvo, prva ‘velika stvar’. Mislim da prvi puta nikada nije lako, većinu stvari radiš prema onome što znaš u teoriji i prema intuiciji. Sada kada je to razdoblje iza mene, kada sam sve analizirao, kako bi vidio što je bilo dobro, a što bi sljedeći puta moralo biti bolje, vidim da sam radio uglavnom dobro. Potvrdio sam sam sebi neke stvari, što mi je izuzetno važno.
Klarić navodi kako ga mu je i nekolicina zaposlenika Hrvatske lutrije čestitala na projektu, što je za njega bio “odličan osjećaj”. Unatoč pozitivnim reakcijama jednog od najvećih igrača kladioničarske industrije u Hrvatskoj, nije bilo pregovora s konkurentima, iako smatra kako bi vjerojatno bolje financijski prošao i osigurao si bolju pregovaračku poziciju:
Važno mi je bilo negdje pokazati da moj koncept funkcionira, a Hrvatska lutrija je najjači brand za igre na sreću u Hrvatskoj, ima aktivna partnerstva širom svijeta, dobro kotira ‘vani’…
Kao što sam točno pretpostavio u članku o Score Alarmovom “dealu” s Hrvatskom lutrijom, partnerstva i zakup aplikacije novi su poslovni model na kojem će se temeljiti daljnji uspjeh projekta. Klarić će se posvetiti B2B rješenju i Score Alarm nuditi kao gotovo rješenje kladionicama i lutrijama koje će se integrirati s njihovom infrastrukturom, pri čemu računa da će se koncept razvijati i unaprijeđivati sa svakom aplikacijom za sve igrače, počevši od Hrvatske lutrije.
Zarađeno uložiti te predstaviti Score Alarm u inozemstvu
Zarađeno će se ulagati u daljni razvoj Score Alarma kao aplikacije za krajnje korisnike i direktne distribucije kao i promocije širom svijeta, pri čemu je prodaja tvrtkama temelj za consumer segment. Klarić ekskluzivno za Netokraciju otkriva kako je već prije nekoliko dana stupio u kontakt s novim partnerom iz jedne od zemalja regije. Tijekom ovog tjedna će im prezentirati Score Alarm, za što se nada će biti prvi iskorak projekta na strana tržišta.

Kako bi realizirao rast i prodaju na stranim tržištima, Klariću bi dobro došla investicija. Iako priznaje da bi investicija značajno ubrzala određene poslovne procese te omogućila realizaciju nekih od ideja za promociju Score Alarma, zasad kaže da tek razmišlja kako pristupiti tom problemu – volio bi naime iskusnog investitora čak više od novca:
Uz investiciju bi svakako ‘u paketu’ volio iskusnog investitora, poduzetnika koji iza sebe ima uspješne projekte, koji će savjetovati, usmjeravati i upotpunjavati nas na nekim područjima. Konkretan mali primjer, imam ideju o odličnom kratkom filmiću o Score Alarmu, koji bi bio izrazito viralan, uključuje u cijelu priču i nježniji spol. Odnosno, kako bi Score Alarm poboljšao odnose muškaraca i žena…:) Svakako ću napraviti taj filmić, samo nisam siguran kada. Vjerojatno ću ga i ponuditi klijentima kao univerzalnu reklamu. Uz investitora bi tu ideju vjerojatno realizirao puno brže.
Svaki trud se isplati – makar za kontakt i iskustvo
Neki će komentirati kako Klarić nije dovoljno zaradio na aplikaciji da opravda uloženi rad, unatoč otkrivanju novog poslovnog modela, ali on to tako ne vidi:
Držim da se trud uvijek isplati. Negdje se nešto nauči, negdje se stekne dobar kontakt, negdje se zaradi… Sve je to premija za trud. Ako je pitanje kada sam znao da će se trud oko Score Alarma financijski isplatiti, na prvu bih rekao kada sam saznao da ću potpisati ugovor s Hrvatskom lutrijom, ali kada bolje razmislim, u to sam uvjeren od trenutka kada smo ja i dizajner nakon stotinjak brainstorminga i petstotinjak poderanih listova, s po šest nacrtanih iPhonea na svakom, posljednju kockicu stavili na svoje mjesto. Kad sam rekao „to je to“.
Klarić zaključuje kako Score Alarm ima potencijal, jer se sve više ljudi spaja na internet upravo putem pametnig telefona, navodeći kako je “mobilno naša sadašnjost i budućnost”. Boji se kako su korisnici sve zahtjevniji te kako će od avanturističkih izleta tek rijetki u budućnosti imati koristi, jer će malima biti sve teže napraviti aplikacije za koje je netko voljan izdvojiti dolare.
Zanimljivo je kako upravo njegov primjer dokazuje suprotno. Predviđanja oko teže situacije slušali smo i ranije, ali Score Alarm je primjer aplikacije za krajnje korisnike koji svoj put k profitabilnosti nalazi u prodaji tvrtkama: kladionicama i lutrijama. Klarić i njegov tim su na svojoj koži iskusili koliko je zapravo izazovno kao “mali” razviti uspješnu aplikaciju, ali nemojmo sumnjati da drugi, potaknuti primjerom Scorea Alarma, neće krenuti njihovim stopama. Bez brige, Ivane, pokazao si da pravo tržište i inovacija u vidu poslovnog modela nude mnogo startupima iz jugoistočne Europe koji se često boje da moraju nastupati isljučivo globalno. Prove them wrong, Score Alarm!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari