Saša Škorić o jubilarnim MIXX nagradama i (tri)deset godina u komunikacijama

Saša Škorić o jubilarnim MIXX nagradama i (tri)deset godina u komunikacijama

Ulazak u novo komunikacijsko desetljeće sa sobom nosi nebrojeno novih prilika i izazova. Ne bi li uspješno iskoristili i prebrodili one koji nas čekaju, učimo iz prethodnog - od veterana zajednice, Saše Škorića, prvog dirigenta žirija MIXX nagrada koje se dodjeluju najboljim digitalnim kampanjama, alatima i platformama u području tržišnih komunikacija.

Pomalo nam se bliži i proljeće, a s njim i Dani komunikacija. Uz sav program svjetskih imena koji nas čeka, nekada su nam još i najdraža naša koja obilježavaju jedne od najvažnijih nagrada marketinške i oglašivačke scene u Hrvatskoj – MIXX, Effie, Ideja X i Young Lions.

Ove godine pak posebnu pozornost privući će jubilarno deseto izdanje MIXX nagrada, čijom je prvom dodjelom 2011. godine presjedao oglašivačkoj zajednici dobro poznat Saša Škorić, danas Digital Lead u Publicis grupi. Deset godina nakon, žiri se vraća pod njegovu direkciju, kojom se znakovito zaključuje jedna epoha nagrađivanja najboljih digitalnih kampanja, alata i platformi u području tržišnih komunikacija.

Prijave za MIXX nagrade nedavno su zaključene sa 77 prijavljenih radova. Tako saznajem da se za nagradu MIXX ove godine bori 30 agencija koje su prijavile radove za 51 oglašivača. Pobjednike ćemo otkriti 3. travnja na samim Danima komunikacija, a prije toga, iskoristili smo priliku razgovarati sa Sašom o tržištu, industriji i oglašivačkim trendovima zadnjih 10 godina, ali i što čini sastojke jedne dobre MIXX kampanje.

Ove godine kategorije za MIXX nagrade s najviše prijavljenih radova su Direct Response and Lead Generation Campaign, Brand Awareness Campaign, Best Social i Best Publisher Long-form Native.

Deset (komunikacijskih) godina iza nas

Budući da ste cijelo radno iskustvo vezani za internet i online industriju, od Vipneta, Oglasnika, MTV-a do Omnicom Media Grupe, svakako bi voljela čuti vaš osvrt ulaskom u novo desetljeće. Gdje je po vama digital u Hrvatskoj dogurao (ili nije) u zadnjih 10 godina?

Što je najgore (po mene), sad mi je počelo već treće desetljeće rada u digitalnoj industriji. 🙂 Puno toga se promijenilo, ali ima stvari koje su ostale iste, gotovo sve ovo vrijeme – i podcjenjivanja bitnosti i uloge internet platformi u životu korisnika, i ulaganja u neke offline kanale samo zbog njihove „jednostavnosti“ nauštrb „kompleksnosti“ onih digitalnih, do čestog potpunog nesrazmjera stavljanja digitala u fokus kompanija s jedne, i stvarnog investiranja u njega s druge strane. Ali da ne ispadne da je sve loše, digital u Hrvatskoj je prešao veliki put od godinama spominjanih 1-2% oglašivačkog kolača do sigurnih 20% (a vjerojatno i više), puno je više cijenjen kadar u našoj industriji, a i samo korištenje digitalnih medija, te povjerenje u njih je najviše dosad.

U dosadašnjem radnom iskustvu prošli ste i agencije posvećene media buyingu i one posvećene social media zakupu, što biste savjetovali brendovima koji se još ne snalaze u prijelazu ili kombinaciji s online oglašavanjem?

Prvo, da se ne boje probati. Većina digitalnih kanala – hrvatski web portali, društvene mreže, video sadržaji, svi oni imaju ogromne dosege jer su korisnici već odavno odlučili da su im to prva mjesta za traženje novosti, obavljanje posla ili jednostavno provođenje vremena. Tako da je na brandovima samo odabrati partnera koji im može pomoći u odabiru pravog mixa platformi za njih – ovisno o njihovoj viziji, specifičnosti proizvoda/usluge te raspoloživom budžetu.

Koliko je danas bolja situacija u Hrvatskoj što se tiče programatskog zakupa, odnosno kompletne automatizacije, za razliku od prije nekoliko godina?

Prvo bi samo morali definirati što sve spada pod programatski zakup – naime i naši globalni klijenti, a i tržišni znalci pod programmatic naravno stavljaju i oglašavanje na npr. Facebooku ili YouTubeu. Ako bi to uzeli u obzir onda da, programatski zakup je ogroman i kod nas. Ali ako samo pričamo o programmatic displayu, situacija u Hrvatskoj je i dalje specifična koliko je i naše tržište specifično. Viša cijena korištenja programatskih platformi na malom tržištu, nedostatak dobrih kadrova, nedostatak kvalitetnih baza korisnika, uz općenito mali interes publishera, agencija i oglašivača – sve su to razlozi zbog čega je i dalje taj segment prilično mali (procjena 8-15% display zakupa) i nema naznaka da će se nešto bitno promijeniti.

A što nam donose godine (i #DK) pred nama?

Oglašavanje u digital polako, ali sigurno preuzima strana tržišta, mislite li da bi i Hrvatska uskoro mogla vidjeti opadanje televizijskog oglašavanja u korist digitala – zašto da/ne?

Tu nisam najbolji prorok. Mislio sam da će se to već dogoditi puno prije, kako zbog praćenja trendova s drugih tržišta gdje je digitalno oglašavanje odavno ono na koje se najviše ulaže, tako i zbog činjenice da se fragmentacijom TV tržišta i VOD uslugama sigurno smanjio doseg televizije, pogotovo na mlađim ciljnim skupinama. No naša cijela regija je poznata po tome da je tradicionalno vrlo TV oriented. Ali nesumnjivo će uskoro i to vrijeme doći jer kao što je u print kućama koji su imali svoje portale, digitalni dio prodaje počeo donositi značajno više prihoda (uz daleko veće korištenje portala u odnosu na print izdanja) imamo naznake da se isto počelo događati i kod naših televizija. Zasad pomalo i samo na određenim projektima, ali je taj proces neminovan.

Koje bi po vama promjene i trendovi na tržištu mogli značajno utjecati na ponašanje korisnika u narednim godinama?

Već smo zadnjih godina svjedoci, da snižavanjem cijena mobilnih uređaja i prijenosa podataka, te povećanjem same brzine prijenosa podataka, da je cjelokupno digitalno tržište postalo većinski mobilno, te da se puno više vremena provodi uz mobilne uređaje i aplikacije. Isto tako video sadržaji se još više konzumiraju i to baš na mobilnim uređajima te od desetak minuta dnevno gledanja video sadržaja na mobilnim uređajima prije 5 godina, danas smo došli do gotovo sat vremena. Tako da je za očekivati da će se veći dio trendova realizirati na mobitelima.

Tehnološki trendovi koji su prisutni već neko vrijeme poput korištenja big data, umjetne inteligencije, chatbotova će sigurno ostaviti traga i imati puno masovniju primjenu i u našem okruženju. U oglašavanju sveprisutni Google, će sa svojim Gallery Ads ostvariti dodatni boost na svojim oglasima na tražilici, a Facebook/Instagram će ubrzati kupovinu putem društvenih mreža.

I za kraj, što bi dobra digitalna kampanja, vrijedna MIXX-a, trebala izbjeći, a što postići?

Ni ja osobno, a mogu reći i u ime ostalih članova žirija, ne volimo pretjerivanja ni preuveličavanja rezultata kampanja, pa samim tim puno smo skloniji iskrenim, jasnim i konkretnim idejama i kampanjama. Potrebno je pokazati strategiju i kreativnost u pretvaranju business ciljeva u stvarne rezultate i aktivnosti ciljanih korisnika.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...