Ruski gaming div Playrix akvizirao hrvatski Cateia Games

Ruski gaming div Playrix akvizirao hrvatski Cateia Games

Hrvatska game dev scena, a posebno Cateia Games, dobiva ozbiljno pojačanje ulaskom ruskog diva, Playrixa na domaće tržište. Hrvatska podružnica upogonjena domaćim stručnjacima već radi na novom naslovu.

Playrix, jedan od najvećih razvojnih studija mobilnih igara na svijetu danas je službeno objavio akviziciju hrvatskog gaming studija Cateia Games. Tako je ruski Playrix, nakon ulaska na srpsko tržište preuzimanjem Eipix Entertainmenta krajem prošle godine, dobio i hrvatsku podružnicu. Playrixu Croatia pridružuje se 40 game dev stručnjaka Cateia Gamesa koji već rade na novoj, nenajavljenoj free-to-play mobilnoj igri.

Domaći Cateia Games za Playrix, kojega su proslavili casual naslovi poput Gardenscapes i Homescapes igara, više je nego očit izbor za širenje na našem tržištu. Također usmjerena na F2P mobile casual igre, Cateia je od svog osnutka 2004. izdala više od 30-ak naslova, a koji su uglavnom bili u žanru HOPA igara (Hidden Object Puzzle Adventure). Njihova ciljana publika su uglavnom casual igrači, žene u dobi između 35 i 65 godina.

Su-osnivač Dejan Radić pri službenoj objavi izjavio je kako im je velika čast postati dio Playrix obitelji:

Jedan smo od najstarijih studija u Hrvatskoj, tako da je ovo početak nove i uzbudljive ere za naš tim, kao i sjajna prilika za rast i napredak lokalne gaming scene. S Playrixom koji puni naše motore, sa sigurnošću nastavljamo do sljedeće velike pobjede. S našim novim imenom, Playrix Hrvatska, nebo je granica.

Dolazak velikog ruskog igrača na domaću game dev scenu

Playrix je sa širenjem u Europi krenuo sredinom prošle godine kako bi proširio portfelj žanrova mobilnih igara. Do sad je većina ulaganja i akvizicija bila u studije u dijelu Istočne Europe, a prvi na redu bili su bjeloruski Vizor i ukrajinski Zagrava Games.

Ulazak Playrixa na hrvatskog tržište nosi svoju težinu s obzirom na to da je riječ o gaming kompaniji koja je prošle 2019. godine predvidjela da će prihodi kompanije doseći 1.5 milijardi dolara, a rast u odnosu na prošlu za 30%. Playrix trenutno zapošljava više od 1,700 zaposlenika, a iako su osnovani u Rusiji, centrala im je u Irskoj.

Investiranjem i otvaranjem podružnica plan je bio povećati produkciju mobilnih igara s tadašnjih 5 na 16 do 18 naslova godišnje. Cateia Games tim koji im se pridružio u Hrvatskoj trebao bi biti važan korak u tome. No, osim temeljnog tima stručnjaka, ovo donosi priliku i za mnoge druge domaće game dev stručnjake s obzirom na Playrixove ambicije za rast.

Kako su krajem 2019. izjavili za Bloomberg – ciljaju visoko. U naredne dvije godine žele s novim naslovima pogurati prodaju do razine konkurenata poput Activisiona, koji je 2018. uprihodio 7.5 milijardi dolara. Još veća aspiracija u odnosu na to im je da postanu europski Tencent. Pratimo svakako dalje što će izbaciti domaća podružnica koja tome treba doprinijeti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?