
Albert Gajšak: “Sve ove uspješne hrvatske tehnološke priče inspirirat će novu generaciju startupa”
Zadnji dio konferencijskog dijela RockPaperStartups bio je posvećen novoj generaciji startupa, a sudjelovali su Albert Gajšak iz Circuitmessa, Hajdi Ćenan iz airta, Dominik Tomičević iz Memgrapha i Darko Jovišić iz Robotiqa.
Nakon što smo na samom početku konferencije, održane u četvrtak, 20. svibnja, u prostorima Plaza Centra u Zagrebu, zaključili da danas gledamo na rezultate 15 godina truda hrvatske IT industrije, za kraj smo provjerili tko su oni koji će – nadamo se – za 15 ili manje godina puniti novinske stupce vijestima o ludim projektima, akvizicijama i exitima.
U biti, oni to već danas rade. Robotiq.ai potvrdio je investiciju od 900 tisuća eura prije desetak dana, početkom godine pisali smo o Memgraphovoj investiciji u iznosu od 6,7 milijuna dolara, Circuitmess redovito rastura putem crowdfundinga, dok Airt već neko vrijeme radi disrupciju u svijetu financija, a Hajdi je otkrila na pozornici da su upravo zatvorili anđeosku rundu investicije.
Lakše je uz mentore i uzore

Je li ovoj novoj generaciji startupa lakše, nakon što su im prethodne utrle put? Albert je dobar primjer, s obzirom na to da mu je Tomislav Car, suosnivač Infinuma, mentor (i kako se našalio, nadam se, ugovorom se obvezao spomenuti ga u svakom intervjuu barem dva puta). A sve je krenulo kada je pokušavao naći sponzore za jedan projekt u srednjoj školi – Infinum je bila jedna od rijetkih tvrtki koja se javila na njegov mail.
Nije tu stvar samo u novcu, nego u vremenu koje je Car utrošio na nas, kao i savjete koje nam je dao. Zapravo, dao nam je način da ne ponovimo greške koje je on možda radio.
Hajdi je istaknula važnost iskustva, s obzirom na to da je prije startupa bila u agencijskom svijetu, ali za one koji nemaju vlastitog iskustva, tuđe je itekako dobro.
Pristup korisnicima ovisi o tome tko su oni

Antonija Bilić Arar, moderatorica panela, nadovezala se na prethodnu raspravu na konferenciji u kojoj je Luka Abrus naveo da se od osnivanja tvrtke treba razmišljati o exitu. Darko je rekao – ako se dogodi, dogodi se, a Hajdi je spomenula da je važno vjerovati u ono što radiš. No, čim su investitori u igri, važno je imati strategiju za exit.
Dominik je istaknuo posebnosti startupa kojima su ciljana skupina developeri, poput Memgrapha:
Mnogi ne razumiju da će 99,5% takvih korisnika koristiti besplatnu verziju softvera, ali onih 0,5% će platiti. Taj prihod će biti velik samo ako imate velik broj korisnika.

Albert se osvrnuo na B2C pristup. S pozitivne strane istaknuo je mogućnost da netko poput njega uopće može plasirati proizvod iz Hrvatske na globalno tržište. No, s druge strane, hrvatske tvrtke i dalje nemaju pristup najvećim crowdfunding platformama, ali i drugim uslugama poput Stripea. To, uz nepoduzetan mentalitet Hrvata (mnogi su Albertu savjetovali da se ne upušta u startupe!), i dalje predstavlja prepreke za pokretanje projekata s ovih područja.
Dominik je dodao:
Ako je posao dovoljno dobar, naći će svoj put, uz fokus na korisnika.
Važno se ugledati na nekoga tko će ti pokazati da možeš!
Albert se složio, naglasivši da je potrebno puno testiranja i iteriranja. Ponekad ideja s kojom se krene neće biti ni slična onoj koja se realizira. Spomenuo se i Tomislav Car treći ili četvrti put.
Važno je ugledati se na nekoga tko će ti pokazati da možeš napraviti ono što si zamislio. Uspješne hrvatske tehnološke priče zasigurno će inspirirati novu generaciju startupa.
Konferenciju RockPaperStartups organizirali su Netokracija i Algebra Lab. Glavni pokrovitelj je Hrvatski Telekom, a podržali su je još OptimoRoute i Kavantura. Snimku događanja pogledajte na Facebooku, a prijavite se i na iduća povezana događanja, RockPaperProduct i RockPaperGrowth!
⚡️ And we are live at RockPaperStartups conference! Join us to participate in high-level discussions on the state and further development of the tech ecosystem!👉 Ask your questions in the comments, and our moderators will choose the most interesting ones and convey them to the speakers!
Posted by Netokracija on Friday, May 14, 2021
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Hrvoje Ravlić
21. 05. 2021. u 9:48 am
A treba bilo kakva pomoč u znanosti i umjetnosti kao i u spiritualnom životu, mogu pomoći. međutim to košta basnosnovlne novce i tako dalje… Profitirat čete Svi Vi ; hvala unaprijed – bilježim se ‘s štovanjem 🙂 ;P <3