Nepodnošljiva lakoća pokretanja 'green-tech' projekta... U Velikoj Britaniji

Nepodnošljiva lakoća pokretanja ‘green-tech’ projekta… U Velikoj Britaniji

Ostati ili otići – ne, nećemo zapjevati hit poznatog britanskog punk benda Clash, nego ćemo govoriti o dilemi s kojom se mnogi poduzetnici (i ne samo oni) posebno u posljednje vrijeme susreću. Okovani birokracijom i drugim uvjetima koji nepovoljno, pa čak i pogubno djeluju na njihovo poslovanje, mnogi, nažalost, ne vide drugi izlaz, osim onoga iz države. Jedan od njih je Osječanin Renato Cibok, koji je sreću pronašao upravo u zemlji iz koje dolazi bend spomenut na početku priče, Velikoj Britaniji, točnije ribarskom gradiću Folkestoneu.

Renato Cibok uspio je u malom ribarskom gradu u Velikoj Britaniji realizirati projekte koje ovdje nije uspio. Lako - da. Nepodnošljivo jer se ovdje nije moglo drugačije.
Renato Cibok uspio je u malom ribarskom gradu u Velikoj Britaniji realizirati projekte koje ovdje nije uspio. Lakše – itekako. Nepodnošljivo jer se ovdje nije moglo učiniti isto.

Ostati ili otići – ne, nećemo zapjevati hit poznatog britanskog punk benda Clash, nego ćemo govoriti o dilemi s kojom se mnogi poduzetnici (i ne samo oni) posebno u posljednje vrijeme susreću. Okovani birokracijom i drugim uvjetima koji nepovoljno, pa čak i pogubno djeluju na njihovo poslovanje, mnogi, nažalost, ne vide drugi izlaz, osim onoga iz države. Jedan od njih je Osječanin Renato Cibok, koji je sreću pronašao upravo u zemlji iz koje dolazi bend spomenut na početku priče, Velikoj Britaniji, točnije ribarskom gradiću Folkestoneu.

No, krenimo redom. Renato danas ima tvrtke u Hrvatskoj, Češkoj, Njemačkoj i Velikoj Britaniji – u nekima je izravni vlasnik, u nekima preko ugovora. Prije no što je Češka ušla u Europsku uniju, radio je na pretpristupnim projektima, a potom je znanje koje je u tom procesu prikupio prenio u Hrvatsku. No, kako kaže, ovdje je priča bila nešto drugačija – novac za projekte dobivao se znatno teže. 2014. godinu je dočekao, spletom okolnosti, u spomenutom gradu Folkestoneu, gdje je upoznao tamošnjeg gradonačelnika i jednog od članova britanskog parlamenta Damian Collins, s kojima je uspio popričati o projektima s kojima se bavi. Samo nekoliko mjeseci kasnije u centru grada otvara salon za pse, o čemu pišu i tamošnji mediji, a potom kreće na projekt koji nikako nije uspio realizirati u Hrvatskoj, a vezan je uz proizvodnju biodizela.

To je priča koju pokušavam pokrenuti desetak godina u Hrvatskoj, a bila je modificirana i pripremljena za pomoć u grijanju područnih škola u Dalmatinskoj zagori. Tamo se, naime, dobar dio kućanstava grije na loživo ulje, a ja sam želio postaviti procesore za biodizel i angažirati djecu da skupljaju rabljeno jestivo ulje kod kuće i u obližnjim restoranima te da se škole griju na tako nabavljeno gorivo. Zamisao je bila da se ušteda iskoristi za kupovinu knjiga djeci iz socijalno slabijih obitelji, a sve bi se financiralo iz EU fondova.

Na otvaranje salona za ljubimce došli su Philip Carter, osnivač fondacije Go-Folkestone, te član Britanskog parlamenta Damian Collins.
Na otvaranje salona za ljubimce u Folkestoneu došli su Philip Carter, osnivač fondacije Go-Folkestone, te član britanskog parlamenta Damian Collins.

Od podrške do konkretne realizacije

Projekt je u Hrvatskoj naišao na odobravanje, ali ne i na konkretnu podršku. S druge strane, u Folkestoneu bi se uskoro mogao i realizirati, jer se upravo montira pogon za proizvodnju. Renato ističe kako je tomu pomogla i fondacija koja surađuje s vlastima i ima program poticanja novih firmi kreditima i subvencijama kamata, stoga je daleko jednostavnije pokrenuti ovakav projekt – primjerice, Renato je kupio procesor za gorivo, a od samoga grada dobio je sredstva potrebna za opremanje prostora. Navodi da mu se, ako ispuni plan za prvu godinu, ukidaju kamate na kredit koji je dignuo na pet godina kako bi realizirao projekt. U tih pet godina, svake godine može aplicirati za poticaje, što uvelike pomaže u otplati kredita.

Ljudi s kojima sam se ovdje u kratkom vremenu povezao imaju izuzetan smisao za posao, shvaćaju važnosti i prioritete, nemaju problem sa tim sto dolazim iz Hrvatske, nude novac za koji znaju da se mora ostaviti dijelom tamo, podižu time statistički cijenu svom gradu, a time im se otvara mogućnost korištenja još vise fondova…

I mediji su pokazali zanimanje...
I mediji su pokazali zanimanje…

Pomoć drugima

Radi se o, jednostavno rečeno, zdravijoj poslovnoj sredini, a svoja folkstonska iskustva uspoređuje s hrvatskim. Doći do sredstava, bilo da je riječ o fondovima EU, kreditima ili kakvim drugim poticajima, u Hrvatskoj je znatno teže, a kao vlastito iskustvo navodi pokušaj pokretanja projekta Rasadnik i škola sadnje. Iako je našao veći broj partnera iz Njemačke koji su bili spremni svake godine plaćati za sudjelovanje u projektu, projekt je bilo komplicirano i započeti, čak iako je Renato sam vlasnik zemlje od 22000 m2.

Rasadnik i školu sadnje sam spreman prepustiti nekome tko ima snage za hrvanje s hrvatskim sistemom. Ja nemam.

Birokracija, mnoštvo propisa – sve te poznate boljke smatra kočnicama za gospodarstvo, pogotovo kada se uvjerio da se drugdje sve može riješiti na jednostavniji način. Zbog svega toga volio bi pomoći i onima koji su voljni pokušati pokrenuti posao negdje drugdje, jer ni to nije lako ako se ne poznaju pravila igre. Primjerice, da bi se u Folkstoneu otvorio bankovni račun, mora se priložiti i adresa boravišta te neki račun koji stiže na vaše ime. No, da bi se unajmio stan, mora se imati bankovni račun. Rješenja ima, stoga potiče sve zainteresirane da se raspitaju, posebice jer i sam planira pokrenuti još nekoliko projekata, za koje će mu trebati potencijalni partneri.

Povratak u Hrvatsku ili…?

A na pitanje bi li se ponovno vratio u Hrvatsku i poslovao ovdje, Renato odgovara:

Ne kažem da neću vise poslovati u Hrvatskoj i da okrećem leđa svemu “našem”, ali dok je ovako kako je, a ne može mi nitko objasniti da je dobro, radit ću vani.

Jedna priča, jedno iskustvo – netko će se možda u ovome pronaći, drugi neće. No, svakako smatramo razmjenu iskustava bitnim, a ako i sami imate poduzetničku priču koju želite ispričati, svakako vas pozivamo da se priključite raspravi u komentarima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.