Razer Phone kuca na vrata 40 milijuna dolara vrijednog tržišta msporta

Razer Phone kuca na vrata 40 milijuna dolara vrijednog tržišta mobilnog esporta

Gaming tipkovnice, miševi, pa čak i stolice su svakodnevica, ali odnedavno je dostupan i gaming mobitel i to od Razera, jedne od najpoznatijih - znate već - gaming tvrtki.

Proteklih je dana mobilni svijet doživio dvije velike vijesti: onu da je konačno dostupan novi iPhone X za koju me iskreno nije previše briga, i onu drugu vijest koja će možda i više uzdrmati tržište nego sjajni novi iPhone: Razer ima mobitel koji uopće ne izgleda loše.

Ako ne znate što je Razer, vjerojatno niste previše zainteresirani za gaming, što je okej. Ova singapursko-američka tvrtka osnovana je 2005., a specijalizirala se za proizvodnju računalnog hardvera, prepoznatljivog po crno-zelenoj shemi i logu s tri zmije koji ste sigurno negdje vidjeli. Razer, po mom mišljenju, predstavlja sve ono što mislite kada vam netko kaže da je gamer:

  • crna boja u kombinaciji sa zelenom,
  • EDGY LOGO SA ZMIJAMA,
  • RGB svjetlo na svemu,
  • gaming hardver koji i nije previše koristan onima koji ne igraju.

I to je upravo ono što žele. Vidite, mnogi će reći kako vam ne treba tipkovnica za 1000 kuna kako biste igrali igre ili kako je RGB miš od 100 eura teško bacanje novca kada za 100 kuna možete kupiti gamerski miš, ali Razer nije tvrtka koja se previše okreće toj populaciji koja je, po mom mišljenju, često i u pravu.

For gamers. By gamers?

Razerov moto “For gamers, by gamers” jednostavan je i jasan: oni rade proizvode za gamere i to rade dobro. Zato ne čudi kako Razer ima čitavu gomilu stvari koje možete kupiti, uključujući:

  • miševe i tipkovnice,
  • in-ear slušalice i headsetove,
  • podloge za miševe i tipkovnice,
  • gaming laptope,
  • odjeću i ruksake itd.

Razer i Logitech drže čak 70% tržišta gaming miševa u svijetu, a trendovi u industriji igara su takvi da će se ova vrsta proizvoda prodavati samo još više kako vrijeme odmiče. Ipak, u Razeru su nedavno shvatili kako je dobro ponuditi nešto osim edgy miševa i tipkovnica, pa tako možete kupiti i Razer Blade Stealth, jedan od najboljih ultraportable laptopa na tržištu koji zadržava gamersku DNA, ali i Razer Phone.

Tako je, mobitel. Za gamere od gamera.

Kada vam kažem “gamerski mobitel”, to vam se vjerojatno čini kao teška glupost jer mnogo nas nema percepciju o tome zašto bi vam trebao “gamerski mobitel” kada je i vaš sasvim dobar za poneku igru usput. Stvar je u tome kako Razer ovim proizvodom ne cilja na “usputno igranje”, nego na punopravni mobilni gaming.

Zašto? Zato što je mobilni gaming tržište od više od 40 milijardi dolara.

Logičan potez – ili samo zanimljiv gadget

Stvari sada postaju nešto jasnije jer je Razer ovime efektivno stvorio tržište gaming mobitela koje nije postojalo još od Nokije N-Gage. Otad se dosta toga promijenilo, ali ako uzmemo u obzir da se tržište prijenosnog gaminga razvija ogromnom brzinom, bilo je jedino logično igračima ponuditi mobitel koji će biti dizajniran upravo za njih, zar ne?

Ipak, Razer Phone nije samo Nextbit Robin u ljepšoj kutiji, već ima nekoliko značajki koje su prilično gamerske, poput velike baterije od 4000 mAh kako biste mogli igrati dulje odvojeni od punjača, stereo zvučnika s pojačalima s prednje strane koji (prema prvim dojmovima i recenzijama) zvuče prilično dobro, ali i jednim od najnaprednijih ekrana u industriji.

Razer se hvali najnaprednijim ekranom na svom mobitelu, što je poprilično hrabra izjava.

E, sad, ovo je dosta hrabro reći budući da smo okruženi raznim AMOLED, Retina i drugim ekranima, ali Razerov mobitel ima nešto što ostali nemaju: izuzetno visok refresh rate od 120 Hz. Ovo u principu znači da se Razerov ekran osvježava duplo brže nego bilo koji konkurentni, a svi oni koji su isprobali monitore od više od 60 Hz znaju kako sve izgleda mnogo fluidnije i glađe što je ovaj broj veći.

Refresh rate ekrana također omogućava bolji izgled na većem broju FPS-a te će tako Razerov mobitel vjerojatno najbolje sjati na 120 FPS-a i 120 Hz, što je sjajno za igranje na bilo kojoj platformi, a kamoli mobitelu te znači da će slika biti otprilike duplo glađa nego na iPhoneu ili Samsung Galaxyju.

Mobitel također ima i dvije stražnje kamere, senzor otiska prsta koji je, zanimljivo, smješten sa strane, i najnoviji Snapdragon 835 s čak 8 GB RAM-a, a ekran je 5,7” i 1440 p, da se nađe.

Za gamere – ali i ostale

Evidentno je kako ovakvu kombinaciju ne nudi apsolutno nitko, a najviše će ju cijeniti igrači kojima su neke od ovih stvari zaista važne. Upravo zbog toga je očito kako Razer ima šansu progurati se kraj konkurencije i na tržište staviti nešto što jednostavno do sada nije bilo dostupno, iako je pitanje kako će tržište na to reagirati.

Ipak, Razer daje mobitel koji je okrenut svima onima koji igraju i žive od mobilnog igranja i govori im “evo, ovo je baš za tebe, gameru“, dok nijedna druga tvrtka to trenutno ne radi. Tko zna, možda je upravo Razer Phone mobitel koji će stvoriti tržište gaming mobitela u koje će se uključiti i Samsung i drugi veliki proizvođači – možda još ne misle kako u tome ima novca, ali ako Razer Phone bude uspješan, vrlo brzo će se predomisliti.

Ovaj tekst ne bih mogao napisati, a da se ne sjetim toga kako su Razer proizvodi često na lošem glasu od iste te zajednice koja ih je postavila na noge. Nadam se kako će ipak ovaj Razer mobitel biti napravljen bolje nego neke njihove tipkovnice i miševi, ali isto tako se nadam kako će neki od domaćih operatera ili preprodavača dovesti ovaj mobitel u Hrvatsku, da ga mogu pošteno isprobati kada dođe vrijeme.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Sponzorirano

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.