Jučer smo u eteru pričali o digitalnoj ekonomiji i ekonomiji dijeljenja - što sve uopće spada pod ove vrlo široke pojmove te kako je internet omogućio da se neke vrlo tradicionalne industrije okrenu na glavu.

Jeste li znali da sam termin “digitalna ekonomija” potječe još iz 1995. godine? Riječ je o izrazu koji je skovao Dan Tapscott, isti onaj koji se bavio pitanjem odgoja djece u digitalnom dobu, a prije deset godina nije mogao ni predvidjeti kako će se taj cijeli koncept razviti.
U emisiji smo pričali o tome što to digitalna ekonomija jest, i zašto se sve od kupovine na eBayu pa do rezervacije karata za kino preko interneta dio digitalne ekonomije. Osvrnuli smo se i na to kako se domaće tvrtke uključuju u ovaj vid poslovanja te zadrškama kupaca kada je riječ o kupovini preko interneta.
Je li ekonomija dijeljenja zbilja ‘dijeljenje’?
No nije riječ samo o načinu na koji plaćamo stvari – digitalna je ekonomija omogućila da se neke industrije potpuno promijene kroz ekonomiju dijeljenja.
Tako se umjetnost danas stvara kolaborativno kao na HitRecordu, prijevozničke tvrtke poput Ubera ne posjeduju vozila, a agencije koje nude smještaj poput Airbnba nemaju ni jednu nekretninu u svom posjedu.
Ako ste emisiju propustili, možete je poslušati kada zaželite, a u eteru smo opet u utorak u 18:15 na radiju YammtFM!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.