Angažiranje PR stručnjaka tvrtkama može donijeti mnogo više od običnog kontakta s medijima i distribucije medijskih objava, naročito manjim firmama koje nemaju dovoljno resursa na raspolaganju za vlastitu promociju, a jednako tako su im potrebne. Zapravo, ako se odnosi s javnošću rade na pravi način, na dulji rok mogu pozitivno utjecati i na bolje ukupne poslovne rezultate. Ovim putem dostavljamo nekoliko PR savjeta na koje bi svaka IT tvrtka prije no što krene s PR aktivnostima trebala obratiti pozornost.
Angažiranje PR stručnjaka tvrtkama može donijeti mnogo više od običnog kontakta s medijima i distribucije medijskih objava, naročito manjim firmama koje nemaju dovoljno resursa na raspolaganju za vlastitu promociju, a jednako tako su im potrebne. Zapravo, ako se odnosi s javnošću rade na pravi način, na dulji rok mogu pozitivno utjecati i na bolje ukupne poslovne rezultate.
PR se pokazao kao dobar izbor komunikacijskog alata u IT sektoru, budući da tehnološka industrija sama po sebi ima prilično zahtjevne proizvode i usluge oko kojih je potrebno educirati javnost, pojasniti čemu služe te kakve prednosti donose. U takvim okolnostima, PR sa svojim sustavnim pristupom na dugi rok može značajno doprinijeti. Ovim putem dostavljamo nekoliko PR savjeta na koje bi svaka IT tvrtka prije no što krene s PR aktivnostima trebala obratiti pozornost:
1. Angažirajte PR stručnjaka koji razumije vašu industriju i sektor
Za početak, pokušajte naći PR stručnjaka koji razumije specifičnosti vaše industrije i sektora, koji barata stručnom terminologijom koja mu nije strana. Takvim izborom nećete morati potrošiti hrpu energije i vremena na njegovo uhodavanje i pripremu. U svakom slučaju pružite prednost porfoliju usluga i iskustvu koje PR stručnjak ima, a manje onoj fancy strani i impresivnoj listi klijenata. Najvažnije od svega je da PR stručnjak odgovara vašim specifičnim potrebama. Ako ugovor o suradnji potpisujete s velikom PR agencijom, obavezno pripazite da vam nakon sklapanja ugovora ne dodijele nekog mlađeg savjetnika kao ključnu osobu za kontakt. Svaki bi klijent trebao biti jednako važan, bez obzira na njegovu veličinu, stoga u ugovor ugradite ime i prezime osobe za koju želite da vas na strani agencije po pitanju komunikacija savjetuje.
2. Ne započinjite suradnju PR paušalom
Vremena su se drastično promijenila. Započinjanje suradnje sklapanjem velikog godišnjeg ugovora pripada prošlosti. Radije započnite suradnju manjim pilot projektom, da vidite kako će suradnja funkcionirati i kakve će vam rezultate donijeti.
Evo nekih znakova koji već u fazi dogovora mogu upućivati da nećete dobiti ono što očekujete:
a) Ponuda ne uključuje detaljnu specifikaciju, nije dobro razrađena.
b) Usluga vam je ponuđena po iznenađujuće niskoj cijeni.
c) Tvrtka troši mnogo vremena na fazu istraživanja, a nema nekih konkretnih i vidljivih rezultata.
3. Unaprijed definirajte očekivanja
Publicitet se ne gradi preko noći. Važno je da znate da se imidž tvrtke i bolja suradnja s medijima može izgraditi tek na dulji rok. Ako planirate lansirati novi proizvod ili uslugu te želite dobre PR rezultate, imajte ovo na umu i započnite suradnju s PR stručnjakom barem šest mjeseci prije planiranog dana lansiranja. Samo tako je moguće osigurati adekvatnu pokrivenost u medijima, razraditi PR plan koji će na odgovarajući način pratiti vaše aktivnosti i osigurati dobre PR rezultate i vidljivost.
4. Redoviti checkup sastanci
Premda je u PR svijetu sasvim uobičajeno na kraju mjeseca ili po završetku zadatka poslati kratak izvještaj, koji rezimira odrađene aktivnosti i ostvarene rezultate. No to nije dovoljno, pravi PR stručnjak uvijek će vam savjetovati da se redovito na tjednoj bazi sastajete i operativno prođete kroz zadatke te procijenite ima li komunikacijska strategija i plan koje ste na početku suradnje postavili još uvijek smisla. Ako se pokaže da je tržišna situacija bitno drugačija od trenutka kada ste startali, dobar će PR profesionalac sugerirati izmjene u pristupu i taktici te prilagoditi plan novonastaloj situaciji.
5. Komunicirajte ono što želite biti, a ne ono što ste danas
Obratite pozornost na to da se komunikacijska strategija fokusira na ono što kao kompanija želite postati, a ne na ono što sada jeste. Dobar će vas komunikator savjetovati kako da danas u svoju komunikacijsku strategiju ugradite viziju i cilj prema kojem idete, kao i period kroz koji je to moguće postići. Pri tome budite realni, za ozbiljnije promjene imidža i percepcije treba vremena.
Za kraj možemo zaključiti kako imidž tvrtke nikako ne treba prepustiti slučaju. Savjet je da se prepustite rukama PR profesionalca te pristupite promjenama strateški. Pri tome slobodno možete biti odvažni, ali zadržite realnost jer treba uzeti u obzir da je ozbiljnije promjene imidža i percepcije moguće postići tek na dulji rok.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.