
Zahvaljujući satelitima, svaki stanovnik Europske unije trebao bi imati pristup širokopojasnom internetu
Europska komisija objavila je kako sada svaki građanin Europske Unije u svom domu ima širokopojasni pristup internetu. Digitalne pristupne linije (DSL) i optički vodovi dosad su prekrivali 96.1 posto domova u Europskoj Uniji, mobilne mreže 99.4 posto, a posljednjih o.6 posto građana koji žive u izoliranim i teško dostupnim mjestima širokopojasni pristup imat će odsad preko satelita.

Europska komisija objavila je kako sada svaki građanin Europske Unije u svom domu ima širokopojasni pristup internetu. Digitalne pristupne linije (DSL) i optički vodovi dosad su prekrivali 96,1 posto domova u Europskoj Uniji, mobilne mreže 99,4 posto, a posljednjih 0,6 posto građana koji žive u izoliranim i teško dostupnim mjestima širokopojasni pristup imat će odsad preko satelita.
Pokrivenost ovim putem osigurava sveukupno 148 satelita, a osnovna usluga preko njih može se naći već za 13 dolara mjesečno, dok brža veza od 20Mbps dođe 33 dolara mjesečno, prenosi Cnet. Kako je izjavila Neelie Kroes iz Europske komisije:
Za sve one koji se nalaze u izoliranim područjima, satelit je dobra opcija za povezivanje i nastavit će to biti.
Europska komisija također radi na ubrzanju širokopojasnog pristupa, u sklopu Digitalne agende, pa bi tako u domovima svih građana do 2020. godine brzina veze trebala biti barem 30Mbps, a polovica njih trebala bi uživati u 100 Mbps.
Što je s Hrvatskom?
Jesu li ovi podaci zapravo točni i kada je riječ o Hrvatskoj, vidjet ćemo uskoro, jer HAKOM priprema interaktivnu kartu s prikazom pokrivenosti širokopojasnog pristupa internetu. Dio je to projekta koji HAKOM provodi s tvrtkom GDi koji bi trebao olakšati izradu projektnih prijedloga vezanih uz ulaganja u taj bitan faktor povezivosti, javio je ICT Business.
Naime, HAKOM je od operatora prikupio podatke o dostupnosti i brzini širokopojasnog pristupa na razini kućne adrese. Na mapi će različito biti prikazane tri kategorije prema brzinama širokopojasnog pristupa-od 2 do 30 Mbps, 30-100 Mbps i 100+ Mpbs. Također će prikazivati pruža li na nekom mjestu uslugu jedan ili više operatera.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.