Plaćena plava kvačica dolazi na Facebook i Instagram - čemu i kome će služiti Meta Verified?

Plaćena plava kvačica dolazi na Facebook i Instagram – čemu i kome će služiti Meta Verified?

Meta pokušava pratiti trend s premium opcijama za svoje korisnike, no zbog naplate jedne od takvih opcija Elon Musk je popriličnio uzdrmao svijet društvenih mreža. Hoće li Meta proći nešto bolje s naplatom verificiranih računa?

Mark Zuckerberg najavio je kako će svijet ovaj tjedan upoznati Meta Verified, pretplatnički servis koji uključuje verifikaciju profila na njihovim društvenim mrežama – Facebooku i Instagramu.

Verifikacija bi, prema njihovoj zamisli, trebala privući korisnike jer će im omogućiti lakše otkrivanje i uklanjanje lažnih profila, bolju vidljivosti na platformi i pristup boljoj korisničkoj podršci. Pretplatu bi na profilu korisnika označavala poznata plava kvačica što se čini riskantan potez s obzirom na veoma negativan odjek koje je naplaćivanje plave kvačice imalo na Twitteru.

Pogledajmo kako Mark opravdava uvođenje Meta Verified.

Good morning and new product announcement: this week we're starting to roll out Meta Verified — a subscription service…

Posted by Mark Zuckerberg on Sunday, February 19, 2023

Pomalo je bizarno što Zuckerbergova objava implicira da će oni korisnici koji budu plaćali uživati veću sigurnost na platformi koja je dosad upravo iz sigurnosnih propusta gubila društveni i poslovni kredibilitet.

Ipak, novi Metin proizvod nije toliko namijenjen prosječnom korisniku koliko kreatorima sadržaja, influencerima i slavnim osobama, ali i u tom pogledu, platforma je poznata kao jedno od gorih mjesta za kreatore jer ne nudi zaradu poput YouTubea, a organski reach postaje sve teže za ostvariti

Za početak, što Meta Verified uopće nudi korisniku?

Meta je obznanila da će njihova pretplata svjetlo dana prvo ugledati u Australiji i Novom Zelandu, a cijena za web iznosit će 11,99 dolara dok će kvačica na Androidu i OS-u iznositi 14,99 dolara. Korisnici će svoj identitet potvrđivati pomoću identifikacijskog dokumenta. (Za Europu i Hrvatsku još nemamo podataka)

Meta u svom blogu navodi kako bi pretplatnici trebali dobiti:

  • plavu kvačicu koja potvrđuje kako je profil autentificiran identifikacijskim dokumentom;
  • zaštitu od lažnog predstavljanja koja će proaktivno tražiti lažne profile
  • pristup stvarnoj osobi iz korisničke podrške;
  • povećanu vidljivost i reach u određenim dijelovima platforme poput pretraživanja, komentiranja i preporuka;
  • ekskluzivne karakteristike za izražavanje na jedinstven način što se odnosi na posebne naljepnice za Storiese i Reelse;
  • verificirani pretplatnici će dobiti 100 zvjezdica, digitalnu valutu koju mogu koristiti za davanje napojnica kreatorima na Facebooku.

Uz to, Meta navodi kako ta povećana vidljivost može varirati ovisno o postojećoj veličini publike pretplatnika i temi njihovih objava, a pretplatnici s manjim brojem sljedbenika mogli bi primijetiti bolji utjecaj na svoj doseg jer je njihova publika manja.

Trenutno,Meta Verified podržava samo pravo ime na profil. Znači, nakon što je profil potvrđen, ne možete promijeniti ime profila, korisničko ime, datum rođenja ili fotografiju na profilu bez ponovnog prolaska kroz Meta Verified pretplatu i postupak prijave za provjeru. Također, poslovni profili ne mogu pristupiti Meti Verified.

Zašto bi nakon Twitter fijaska, Meta krenula raditi isto?

Iako Metina opravdanja za uvođenje novog proizvoda zvuče kao da su stvorena za boljitak kreatora, trebali bi pogledati kako je izgledala Metina prošla poslovna godina.

Facebooku osim što je pao broj aktivnih korisnika i oglašavanje je bilo neučinkovitije. Apple je uveo stroža pravila privatnosti u novim iOS-ovima zbog čega se manje ulagalo u ciljano oglašavanje. Za Facebook je to značilo gubitke od 10 milijardi dolara. Također, svemu nije pomogla ni recesija s kojom dolazi manja kupovna moć i manji oglašivački budžeti.

Još kada se sjetimo kako je Meta podijelila 11.000 otkaza, a govori se kako bi ih moglo biti još, nije čudo što Meta traži nove izvore prihoda. Ako znamo kako i notorni Twitter Blue ima već oko 300.000 korisnika, a Snapchat+ preko 2.5 milijuna korisnika, nije teško vidjeti kako je ovaj trend naplaćivanja power userima dodatne opcije postao popularan. Jer, zašto ne zaraditi dodatno na svojim najaktivnijim korisnicima?

Plava kvačica kao poticaj za kreatore?

Meta pokušava prodati svoj novi proizvod stavljajući naglasak na uklanjanje lažnih profila i povećanje vidljivosti i reacha u pretraživanjima, komentiranjima i preporukama što bi primarno trebalo biti privlačno manjim kreatorima koji pokušavaju stvoriti zajednicu.

Metin “pitch” postaje pomalo smiješan kada vidimo kako druge platforme potiču kreatore, bez da moraju nešto platiti platformi.

YouTube Shorts Fund, vrijedan 100 milijuna dolara, bio je inicijativa za jačanje novog vertikalnog formata kojeg je YouTube uveo 2021. godine. Kreatori su bili plaćeni za njihov najgledaniji i najzanimljiviji sadržaj napravljen tijekom 2021. i 2022. YouTube je svaki mjesec kontaktirao kreatore čiji su videozapisi premašili određene prekretnice kako bi ih nagradio za njihove doprinose.

U studenom 2020. Snapchat je lansirao Spotlight. Kako bi potaknuo kreatore da razvijaju viralni sadržaj, Snapchat je stvorio dnevni fond od milijun dolara za nagrađivanje sadržaja do kraja 2020. Spotlight izazovi imali su nagradu u rasponu od tisuću do 25 tisuća dolara.

Je li ovo zbilja zbog kreatora?

Prema svemu sudeći, Meta traži od svojih korisnika da plate bolju sigurnost, bolje plasirani sadržaj i pristup korisničkoj podršci. Trenutno to zvuči kao pay-to-win situacija koja neće obradovati niti motivirati kreatore sadržaja. Umjesto da su odlučili kopirati uspješnu taktiku poticanja kreatora drugih društvenih mreža, Meta je odlučila kopirati jedinu taktiku koja je nedavno u industriji primljena s velikom negativnošću.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.