Pojačan nadzor u BiH: Inspektori vam žele ući u kuću i provjeriti imate li piratskog sadržaja!
Vlade FBiH nedavno je najavila akcija pojačanog inspekcijskog nadzora nad zaštitom autorskih prava pri distribuciji i korištenju računarskih programa. Dubravko Kovačević, ravnatelj Uprave za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije, potvrdio je provođenje najavljenih mjera, iako postoje, prvenstveno moralne dileme u provedbi i implementaciji spoemnutih propisa.
Vlada FBiH nedavno je najavila akciju pojačanog inspekcijskog nadzora nad zaštitom autorskih prava pri distribuciji i korištenju računarskih programa. Dubravko Kovačević, ravnatelj Uprave za inspekcijske poslove Hercegbosanske županije, potvrdio je provođenje najavljenih mjera, iako postoje prvenstveno moralne dileme u provedbi i implementaciji spoemnutih propisa.
Inspektori, koji su prošli odgovarajući seminar, na USB stickove su dobili “licencirana pomagala” preko koji će provjeriti je li instalirani program kod pravne ili fizičke osobe originalan, odnosno piratski.
Ovdje dolazimo i do prve besmislenosti, jer već smo po x^n-ti put ustanovili da se originalni i kopirani digitalni podaci ne razlikuju, odnosno nemoguće je odrediti je li primjerice nečija, zbog sigurnosnih razloga nastala kopija glazbe, kopirana s originala te iste osobe ili već odprije nastale nelegalne kopije.
No najveća besmislenost cijele priče je činjenica da bi spomenuti inspektori trebali ulaziti u privatne kuće i stanove, jer kako će inače ugurati USB stickove u računala za koja sumnjaju da posjeduju “piratski softver”.
Predviđene kazne za one koje USB stick na ovome testu “sruši”, za fizičke osobe kreću se od tri do dvadeset tisuća KM. Na kraju se još samo postavlja pitanje – što ako vaše računalo nema USB priključak?
Hvala Zoranu Drmcu na izvoru.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Lovro
14. 03. 2012. u 9:45 am
Originalni i krekani softver se razlikuju i to taj “USB stick” može detektirati, osim ako radite na OSu koji nije Win 😛 Kopirana mp3 datoteka nije softver zar ne? A ako ti računalo nema USB onda ti dadu limenu značku za ekološku svijest jer radiš na istoj kanti 12 godina
Nihad
14. 03. 2012. u 10:05 am
Srecom samo u tom kantonu idu po kucama 😀
drGspot
14. 03. 2012. u 12:29 pm
…uzalud im trud svirachi…Banjalucka 7-dnevna Debian GNU/Linux konferencija ionako je uvertira za migraciju BiH na (Otvoren) & Slobodan software…daklem u Drzavnoj Upravi se jednostavno nece imati sto piratizirati…jer se ukidaju patenti nad programskom opremom…
Cisto za feeling, zvali su organizatora te konferencije sa fakulteta da zovu ovi iz $softa BiH da…”sto on to radi”
Kako peche Redmond profit…:-D rULeZ
http://debconf11.debconf.org/
Serbula
14. 03. 2012. u 4:53 pm
Ja sam počupao USB štekere 🙂 Mogu da ga dućkaju
Milan
14. 03. 2012. u 8:55 pm
Gospodo ovo je totalno besmisleno, imam prijatelje koji po celom svetu, kod svih je sasvom normalno da kod kuće mogu koristiti neki softver koji nije licenciran, dok na poslu i ne pomišljaju na takvo nešto. Primera radi čovek ima firmu i u njoj ima sav legalan software, dok sin na spratu drnda pirateriju.
Bernardo
15. 03. 2012. u 1:19 am
Kako bih volio da isto počnu u Hrvatskoj, samo da bih vidio face policajaca dok pokušavaju pokrenuti “licencirana pomagala” na Linuxu 😀
drGspot perenti
18. 08. 2022. u 9:55 am
sudo wine licenciranoPomagalo.exe \o/ 😂🤣
“your aplication performed illegal operation & should not be checked for piracy” :-O
Amiga & Linux rULeZ — power to the Linux chix
dGs
recursiveTag: linuxRjeshawaPiraterijuBiHLOL.txt