Pioneers Unplugged Osijek: Kako ideju pretvoriti u proizvod, ali i financirati proces?

Pioneers Unplugged Osijek: Kako ideju pretvoriti u proizvod, ali i financirati proces?

U sklopu konferencije The Geek Gathering u petak se u Osijeku održao Pioneers Unplugged, jedan od lokalnih događaja koji se organiziraju uoči konferencije Pioneers. Tom su prigodom za sve zainteresirane za poduzetništvo i kreiranje proizvoda održana dva korisna predavanja, koja su govorila o razvoju proizvoda, ali i financiranju tog procesa, odnosno sve popularnijem crowdfundingu.

Vlatko Matijević napravio je pregled razvoja proizvoda - od ideje do proizvodnje.
Vlatko Matijević napravio je pregled razvoja proizvoda – od ideje do proizvodnje.

U sklopu konferencije The Geek Gathering u petak se u Osijeku održao Pioneers Unplugged, jedan od lokalnih događaja koji se organiziraju uoči konferencije Pioneers. Tom su prigodom za sve zainteresirane za poduzetništvo i kreiranje proizvoda održana dva korisna predavanja, koja su govorila o razvoju proizvoda, ali i financiranju tog procesa, odnosno sve popularnijem crowdfundingu.

Prvi je na pozornicu stupio Vlatko Matijević iz tvrtke Aabo, koji je dao osnovne smjernice o razvoju proizvoda – cjelokupnom procesu, od ideje, preko prototipa te do proizvodnje. Sve kreće od same ideje, naglasio je, za koju se potom određuje komu je namijenjena – za koje tržište, koju ciljanu skupinu – a potom se procjenjuje tržišni potencijal proizvoda. Važnost se, naravno, stavlja i na tim, koji trebaju činiti stručnjaci potrebni za realizaciju projekta. No, prije svega treba provjeriti i je li ideju moguće izvesti, s obzirom na dostupne tehnologije, materijale i rokove. Provjerite postoje li alternativne tehnologije i materijali, koliko je vremena potrebno za razvoj te ima li sve to tržišni potencijal, savjetuje Vlatko.

Od skice do proizvodnje

Sam proces dizajniranja uključuje hardver, softver i izgled proizvoda. Prvo se prave skice proizvoda, što mogu biti i vrlo jednostavni crteži, popisuju se funkcije, pravi se električna shema, osmišlja se dizajn vanjskog izgleda. Nakon toga kreće razvoj softvera prilagođenog hardveru. Što se tiče materijala i dijelova, treba, naravno, voditi računa o kvaliteti, pouzdanosti, cijeni i dobavljivosti, a posebice ako se odluči na outsourscing dijela usluga. Vlatko savjetuje da se što više moguće toga obavlja lokalno, ponajviše zbog komunikacije s izvođačem radova, jer nije isto komunicirati s nekime u Kini i u susjedstvu.

Pioneers Unplugged Osijek TGG (2)

Sam prototip može postojati na različitim razinama – prvi se radi u 1-2 komada, nije funkcionalan, ali se izrađuje da bi se dobio “osjećaj proizvoda”, naglašava Vlatko. Slijedi funkcionalni prototip, koji se izrađuje u najmanjoj mogućoj količini koja se može izraditi po povoljnoj cijeni. Funkcionalan je, ali ne mora biti u potpunosti. Potom dolazi do iteracije prototipa, kada se proces ponavlja, dok se ne dođe do potpuno funkcionalnog proizvoda. Slijedi testiranje, gdje se utvrđuju nedostatci, koji se potom uklanjaju, ističu se dobre stvari, određuje se testna skupina korisnika. Potom ponovno slijedi redizajn, testiranje… Tu je zamka u koju se kreatori mogu uhvatiti i neprestano poboljšavati proizvod, ali u jednom trenutku treba stati i pripremiti se za proizvodnju – surađivati s proizvođačima i tvornicama, a potom i certificirati proizvod (ali samo ako je neophodno, jer je ovaj proces skup). Tek onda kreće proizvodnja, prvo u limitiranim, testnim serijama, a potom u punoj snazi.

A kako sve to financirati? Pokušajte s ‘crowdfundingom’

A prije proizvodnje moraju postojati i sredstva koja bi ju financirala, a u posljednje vrijeme sve je popularnije grupno financiranje ili crowdfunding. O tome je govorio Hrvoje Hafner koji je na početku predavanja pojasnio zašto uopće osobe doniraju sredstva. Prvenstveno, identificiraju se s porukom projekta i žele biti dio uspjeha, a kao primjer toga naveo je Oatmealovu kampanju za financiranje muzeja Nikole Tesle. S druge strane, naravno, zanimaju ih pogodnosti koje dobivaju za svoju donaciju. Da bi kampanja bila uspješna mora imati dobru marketinšku strategiju, a ona uključuje i poznavanje poslovnog cilja, ključne poruke, ciljanu skupinu, ključne medije, relevantne novinare i blogere, komunikacijske kanale te dobru istragu konkurencije. Hrvoje je naveo i alate te trikove koji mogu u tome pomoći – alat Kicktraq koji daje razne informacije o postojećim kampanjama na Kickstarteru, dobra landing stranica, koja može biti i uvod u kampanju, referal contest, kako bi postojao konstantan priljev prometa prema stranici, “razvučeni” ciljevi, odnosno dodatni ciljevi nakon što je dosegnuta najmanji željeni iznos prikupljenog novca, koji pomažu da se kampanja nastavi i nakon što se dosegne cilj, a potom i Reddit AMA (Ask Me Anything), odnosno odgovaranje na pitanja putem ovog društvenog servisa, jer povezivanje sa zajednicom može povećati broj uplata.

Potrebno je
Potrebno je prvo razumjeti zašto bi netko uopće financirao vašu kampanju, a tek se onda u nju upustiti, naglasio je Hrvoje.

Bitan je prvotni rezultat, kaže Hrvoje, kako bi postojao “društveni dokaz” da je kampanja vrijedna podupiranja, a tu nastupaju prijatelji i poznanici. A da bi kampanja što bolje bila pozicionirana na samoj platformi za grupno financiranje, trebala bi imati što veći promet prema njoj, treba se što više dijeliti na društvenim mrežama, imati komentare, ali i novosti od strane kreatora. Kad se postavlja pitanje koju platformu odabrati, Kickstarter ili Indiegogo, Hrvoje je fan ove prve, koja je i popularnija – ima 5,7 milijuna korisnika, preko njega je uplaćeno više od milijardu dolara, ali 2/3 tog iznosa uplatili su Amerikanci.

Publika je imala za Hrvoja velik broj pitanja, pa su se tako prošle teme od zakonskih regulativa oko financija koje se prikupljaju na ovaj način, preko razloga zašto bi netko uopće uplatio iznos i podupro određeni projekt pa do razmišljanja o prodaji Oculus Rifta Facebooku, što je pokazalo kako zainteresiranost za ovu vrstu financiranja sve više raste, a uz edukaciju o cijelom procesu, nadamo se da će biti i sve više uspješnijih crowdfunding kampanja – ne moramo tražiti daleke uzore u tome, dovoljno je da pogledamo uspjeh naših susjeda, Slovenaca.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Programiranje

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.