Pioneers Unplugged Osijek: Kako inkubatori i akceleratori 'pitchaju' svoje programe

Pioneers Unplugged Osijek: Kako inkubatori i akceleratori ‘pitchaju’ svoje programe

Kako mali zaokret na uobičajene panele i startup događaje, predstavnici inkubatora koji su se okupili na Pioneers Unpluggedu u Osijeku, u sklopu konferencije The Geek Gathering, zamijenili su uloge sa startupima i preuzeli pozornicu da bi pitchali. Hermes Arriaga iz The Inkubatora, Ines Avdić iz sarajevskog poduzetničkog programa Academy 387, Bela Ikotić iz osječkog BIOS-a, Luka Sučić iz hub:rauma te ZIP-ov Ivo Špigel na taj su način predstavili svoje programe, za što im je ipak trebalo više od tri minute, vrijeme koje je uobičajeno za pitch - tu će vještinu ipak morati dodatno izvježbati.

Predstavnici programa  su se ovog puta našli na pozornici da pitchaju
Predstavnici programa su se ovog puta našli na pozornici (slike: Vedran Kralj)

Kako mali zaokret na uobičajene panele i startup događaje, predstavnici inkubatora koji su se okupili na Pioneers Unpluggedu u Osijeku, u sklopu konferencije The Geek Gathering, zamijenili su uloge sa startupima i preuzeli pozornicu da bi pitchali. Hermes Arriaga iz The Inkubatora, Ines Avdić iz sarajevskog poduzetničkog programa Academy 387, Bela Ikotić iz osječkog BIOS-a, Luka Sučić iz hub:rauma te ZIP-ov Ivo Špigel na taj su način predstavili svoje programe, za što im je ipak trebalo više od tri minute, vrijeme koje je uobičajeno za pitch – tu će vještinu ipak morati dodatno izvježbati. 🙂

Zagrebački inkubator poduzetništva Špigel je predstavio kao gotovo-akcelerator, program koji ima sve što jednom akceleratoru treba, izuzev investicije (što bi se uskoro moglo i promijeniti). Pritom je u naletu obrnute psihologije pozvao sve startupe da se nikako ne prijave za njihov program ako se ne žele ozbiljno posvetiti projektu i od njega nešto napraviti te ako ih nikako ne zanima mreža mentora i savjeti koje im mogu dati, kao ni suradnja sa stranim programima ili događanja poput Masterclass series predavanja.

Hub:raum pak za sebe voli govoriti da ne donosi samo novac, objašnjava Sučić, dodajući da novac nije toliko teško naći. Ono što nude je “pametan novac”, što je po njegovom mišljenju daleko bitnije. Akceleracijski program WARP traje tek osam dana, a upravo prima novu kohortu od 15 timova kako bi ih u nešto više od tjedan dana “našopao” znanjima koja im trebaju za poslovanje. Investicije koje startupi ondje mogu dobiti su do 80 tisuća eura u preseed i seed fazi, a ciljani polaznici su startupi koji mogu najviše profitirati od mreže korisnika Deutsche Telekoma, čiji je ovaj akcelerator dio, i brzo skalirati. Lifestyle projekte ne financiraju, upozorava Sučić, pa Facebooke za kišne gliste radije pitchajte negdje drugdje.

Povezivanje zajednice kao jedan od ciljeva

BIOS je pak inkubator u vlasništvu grada Osijeka, a cilj mu je inkubirati lokalne projekte i pružiti im potrebnu infrastrukturu da uspiju i na domaćem terenu. Kroz program se želi potaknuti malo i srednje poduzetništvo, fleksibilniji su kada je riječ o domeni poslovanja , a IT im nije jedini fokus. Za sad nude subvencionirani coworking prostor koji je još u fazi razvoja, u sklopu kojeg je otvoren i Microsoft Innovation Center, a kroz različite projekte blisko surađuju s Elektrotehničkim fakultetom.

Predstavljeni programi razlikuju se u konceptu, ali i profilu startupa koji traže
Predstavljeni programi razlikuju se u konceptu, ali i profilu startupa koji traže.

HUB387 dom je 20 IT tvrtki, a cilj mu je osnažiti lokalni IT ekosustav – kako bi to postigli, organiziraju različita događanja, poput #SarajevoFTW u suradnji s Netokracijom i Pitch Day natjecanja koje će jedan od regionalnih startupa poslati na Startupbootcamp u Berlinu. Osim toga, u Sarajevu je otvoren i novi moderan coworking prostor Nest71, a ono što im ne nedostaje su ljudi, sredstva i volja da pokrenu zajednicu. Sama “škola poduzetništva” Academy387, kreće uskoro s programom, a koncipirana je po modelu otvorenog edukativnog prostora te će nuditi platformu za intezivne tečajeve iz IT domene.

Hermes Arriaga predstavio je Impact Hub, organizaciju koja diljem svijeta podržava društveno angažirane poduzetnike. U Zagrebu su započeli s coworking prostorom kako bi stvorili mjesto gdje društveno osviješteni  poduzetnici gdje mogu raditi, naći se, inspirirati i postati dio Impact Hub zajednice koja sad broji oko 7000 poduzetnika. Uskoro je otvoren i The Inkubator, koji osim prostora za rad nudi i suradnju s mentorima u redovitim sesijama te pristup globalnim tržištima, a organizira i različite aktivnosti kao što su dodjela nagrada Social Impact Award ili Investment-Ready program koji projekte polira kako bi postali uloživi.

Na pitanje jesu li jedni drugima konkurencija predstavnici programa odgovorili su sinkroniziranim odmahivanjem glavama- jedni s drugima žele što više surađivati, tvrde, kako bi pomogli razvoju regionalnog ekosustava.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Intervju

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...