Zašto bi developerima trebao biti zanimljiv Pimcore, open-source platforma bazirana na PHP-u i Symfonyju?

Zašto bi developerima trebao biti zanimljiv Pimcore, open-source platforma bazirana na PHP-u i Symfonyju?

Pimcore uklanja rad na bazičnim i ponavljajućim zadacima i refokusira developera na rješavanje problema i napredne funkcionalnosti, a evo kako to izgleda u praksi.

Jeste li znali da Pimcore trenutno pogoni preko 100 tisuća tvrtki od kojih velik broj zauzimaju svjetski poznate poput Audija, Burger Kinga, Intersporta? A da virovitička tvrtka Factory ima status druge tvrtke na svijetu za implementaciju digitalnih rješenja na toj platformi?

Pimcore nudi mogućnost upravljanja, oblikovanja i distribuiranja podataka svih tema i tipova. Oni se mogu prikazivati raznim ciljanim korisnicima, bilo da je riječ o kupcima ili zaposlenicima, putem moćnog sustava za upravljanje i personalizaciju sadržaja. Početkom rujna Factory je postao strateški Pimcore partner, a mi smo provjerili kako su i zašto došli do te platforme te koji su primjeri njene primjene.

Široka primjena koja omogućuje realizaciju najrazličitijih poslovnih rješenja

Posao developera je, među ostalim, svakodnevna potraga za novim rješenjima nekog problema koji klijent ima, a u komunikaciji s ostatkom tima istražuju najbolje rješenje i način implementacije. Tako su u Factoryju došli do Pimcorea.

Njegova je ljepota u širokoj primjeni koja omogućuje realizaciju najrazličitijih poslovnih rješenja, od napredne višejezične prezentacijske stranice, preko e-commerce rješenja integriranog s ERP, WMS i ostalim sustavima, pa do specijaliziranih rješenja poput sustava za upravljanje podacima o proizvodima.

Najjednostavnije je objasniti široku mogućnost primjene Pimcore tehnologije kroz primjere iz prakse na klijentima tvrtke Factory: kod konfiguratora vrata Adoro razvijeni su napredni konfiguratori gdje se koriste podaci o proizvodima i sustav za upravljanje sadržajem, dok aplikacija Meddox, o kojoj smo nedavno pisali, omogućuje pohranu zdravstvenih nalaza kako bi korisnicima uvijek bili dostupni. U ovom slučaju prikupljaju se podaci o pacijentima, odrađenim pretragama, dijagnozama, propisanim terapijama, odnosno svi medicinski statistički podaci koje možete zamisliti.

Developerima omogućava bavljenje core funkcionalnostima

Marko Čučković, Tech Lead u Factoryju, navodi kako je Pimcore developerima najzanimljiviji jer im omogućuje bavljenje “core” funkcionalnostima.

Tehnološki, Pimcore je napredna platforma bazirana na poznatim tehnologijama PHP i Symfony koja uklanja rad na bazičnim i ponavljajućim zadacima, a refokusira developera na rješavanje problema i napredne funkcionalnosti. Sam sustav je rađen tako da bude iznimno proširiv i, ovisno o klijentovim potrebama, razvijaju se custom rješenja prilagođena specifičnostima svakog klijenta.

Glavna prednost Pimcorea je činjenica da dolazi s razvijenim setom alata koje nije potrebno razvijati od “nule”. Nadalje, ubrzava digitalizaciju poduzeća i smanjuje troškove razvoja i održavanja. Svi odjeli unutar tvrtke mogu raditi na istoj platformi s različitim ulogama i u različitim životnim ciklusima podatka.

Marko Čučković, Tech Lead u Factoryju, objašnjava:

Pimcore je developerima najzanimljiviji jer im omogućuje bavljenje core   funkcionalnostima čime doprinose poslovanju klijenta jer se puno toga “manje bitnog” riješi kroz samu Pimcore administraciju na jednostavan i kraći način.

Poznavanje PHP-a kao nužna podloga

Pimcore nudi priliku za rad s najboljim tvrtkama na svijetu jer je dio tzv. magic quadrant softwarea koji biraju premium tvrtke, tako da zaposlenici Factoryja imaju čast raditi na projektima za Enterprise klijente iz cijeloga svijeta.

Marko Marincel, CHRO u Factoryju, naglašava suradnju s Pimcore GmbH koji osigurava softversku platformu otvorenog koda.

Osim navedenog, Factory se može pohvaliti i razvijenom suradnjom s Pimcore GmbH koji osigurava softversku platformu otvorenog koda. Tvrtka nudi proizvode za upravljanje podacima i korisničkim iskustvom, kao i poslovno savjetovanje, hosting u cloudu i druge povezane usluge. Marko Marincel, CHRO u Factoryju, navodi:

Developerima bi mogla biti zanimljiva i činjenica da imamo jako razvijenu suradnju s Pimcore GmbH te kao strateški partneri doprinosimo samom razvoju platforme. Iza sebe imamo velik broj bug fixeva i upgradea koji je i zajednica prepoznala kao važne za razvoj Pimcore platforme.

Idealna podloga za Pimcore je poznavanje PHP-a i Symfony frameworka. Međutim, poznavanje PHP-a i bilo kojeg njegovog frameworka je sasvim dovoljno za start, kaže Marko.

Ovisno o predznanju, za svakog novog kolegu/icu mentor izrađuje plan učenja i prilagođava onboarding proces kako bi se popunile rupe u znanju. Obično se radi o periodu od mjesec dana koji je posvećen edukaciji u Symfonyju i Pimcoreu. Dinamika edukacije prilagođava se svakoj osobi, a tek kada mentor procijeni da je osnovna edukacija završena, novi kolega/ica se uključuje na projekt, ali i dalje uz mentora i edukaciju kroz rad.

Osim internih edukacija i mentora, svaki developer prolazi i formalnu Pimcore edukaciju te nakon toga polaže i Pimcore certifikaciju te postaje i službeno Pimcore developer.

Senior PHP Developer može postati Senior Pimcore Developer

Pitanje koje sigurno zanima senior developere je gubi li se senior status prilikom prelaska na Pimcore? Iz Factoryja poručuju da nema mjesta brizi:

Prelaskom u Factory i na Pimcore ne gubi se status seniora. Smatramo da su tehnologije samo alati koje developeri koriste, a da seniora čine znanja, vještine i sposobnosti koje stječe iskustvom i rješavanjem složenih izazova.

Ako je netko senior PHP developer, osim dobrog poznavanja tehnologije, do tog statusa je najvjerojatnije došao radeći uspješno na većem broju složenih projekata pri čemu je stekao ključno iskustvo i razvio vještine za rješavanje različitih izazova tijekom razvoja. Pimcore i Symfony su u tom slučaju novi alati koje će svladati s vremenom, no u podlozi ostaju znanje, vještine i iskustvo koje će mu pomoći da brže savlada te tehnologije i da primijeni svoje iskustvo na buduće projekte.

Kako surađuju projektni i tehnički timovi – na daljinu

Frontend Pimcorea.

Timovi u Factoryju strukturirani su na dva načina – projektno i tehnički, pri čemu se projektni timovi formiraju oko projekata, a obično ih sačinjavaju Front-end developeri, Project Manager, QA, Business Analyst i dizajner. S obzirom na to da svaka faza projekta uključuje angažman određenih pozicija, ne sudjeluju svi u svakoj fazi, naglašava Marko:

Ovakva organizacija garantira da je u svakoj fazi projekta sve jasno i da se zadaci odrađuju smislenim i efikasnim tijekom.

Za razliku od projektnih, tehnički timovi organizirani su prema profesionalnim kompetencijama gdje svaki od timova ima svog Team/Tech leada.

Na ovaj način osiguravamo snažan međusoban support i kontinuirano dijeljenje znanja kako bi svi iz tehničkih timova bili upoznati s najnovijim trendovima iz svog područja.

Budući da im je način poslovanja u potpunosti remote, naglasak stavljaju na točnu i pravovremenu komunikaciju kako bi svi “igrali po istim pravilima”, a informacije bile dostupne svima neovisno gdje se nalazili. Tako postižu da svaki član tima osjeća pripadnost tvrtki i raspolaže svim potrebnim podacima.

Pohađanje prakse i usavršavanje u poljima bitnima za rad u Factoryju

Izgled proizvoda u Pimcoreu.

Svjesni smo koliko je jaka konkurencija za IT kadrove u Hrvatskoj, a uz to mi imamo  i dodatan izazov s obzirom na to da na našem tržištu niti nema drugih Pimcore tvrtki i developera koje bismo mogli zaposliti. Zato se trudimo potencijalnim kandidatima pomoći u edukaciji, pokazati im na koje načine radimo i približiti im samu Pimcore tehnologiju.

Osim raznih radionica i predstavljanja na fakultetima, svakom potencijalnom kandidatu za posao daju konkretne smjernice za unapređenje i dodatan razvoj. Kod onih kod kojih prepoznaju potencijal predlažu im za početak praksu/akademiju (ovisno o njihovom trenutnom statusu) kojima im omogućuju učenje i usavršavanje u poljima koja su bitna za rad u Factoryju, zaključuje Marko.

Idealan rezultat tog cijelog procesa je da nakon toga dobiju ponudu za zaposlenje od nas jer ih tijekom prakse/akademije pratimo i vidimo tko je spreman za idući korak.

Trenutno imaju nekoliko otvorenih pozicija, pa ako smo vas zainteresirali za Pimcore i željni ste novih izazova, sugeriramo da pogledate karijernu stanicu Factoryja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Zabava i zanimljivosti

Horor priča iz industrije: Matematička formula za marketinški rast

"Mi smo B2B kompanija, nećemo koristiti non-binary opise, uplitati se u politiku...", rekao je osnivač. "Kakvu politiku? They je množina", odgovorila sam.

Što ste propustili

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Sam Altman: Od CEO-a do otkaza i povratka u 5 dana

Bombastična sapunica IT industrije zvana OpenAI odjeknula je glasno s raznim fabularnim zapletima kojih se ne bi posramio ni Stephen King. Na jednom mjestu donosimo pregled situacije i sve najvažnije detalje.

Novost

Deloitte Technology Fast 50: Devōt 4. najbrže rastuća tvrtka u srednjoj Europi

Na popisu se nalazi čak 5 hrvatskih tvrtki: Uz Devōt, tu su Aircash, HiveTech, Luminum ICT i Orqa.