Primjer za Hrvatsku: Srbija predstavila olakšice za zapošljavanje 'paušalaca' i test samostalnosti

Primjer za Hrvatsku: Srbija predstavila olakšice za zapošljavanje ‘paušalaca’ i test samostalnosti

Porezne olakšice za zapošljavanje donedavnih paušalaca, jasan test samostalnosti... Što Hrvatska može naučiti iz srpskog primjera, komentiramo u novoj epizodi Netokracijinog podcasta.

Novi tjedan, nova tema vezana uz paušalne obrte. Nakon što smo u prethodnoj epizodi podcasta pretresli situaciju u Hrvatskoj, vrijeme je da zavirimo u susjedstvo, da ne kažem – komšiluk.

Obje države od 1. 1. 2020. čekaju porezne promjene vezane uz paušalne obrte, no dok u Hrvatskoj još nije točno jasno kako će izgledati izmjene Općeg poreznog zakona, u Srbiji, osim što su predstavljena nova zakonska rješenja, ujedno su predstavljene i porezne olakšice za zapošljavanje osoba koje nisu bile u radnom odnosu u određenom periodu tijekom 2019. godine, pod uvjetom da poslodavac uvećava broj trenutno zaposlenih.

Porezne olakšice i test samostalnosti

U prijevodu, oni koji zaposle donedavne paušalne obrtnike, dobit će poprilične porezne olakšice – bit će oslobođeni plaćanja čak 70% poreza na dohodak i doprinosa za mirovinsko osiguranje u 2020. godini, 65% tijekom 2021. i 60% tijekom 2022. godine.

Time će tvrtke, koje surađuju s paušalnim obrtnicima, dobiti prijelazno razdoblje kako njihov angažman, odnosno zapošljavanje, ne bi imao negativan utjecaj na poslovanje tvrtke. A da bi bilo jasno jesu li u prekršaju ili ne, kad angažiraju paušalnog obrtnika, tu je i test samostalnosti, odnosno kriteriji po kojima se određuje je li angažman paušalnog obrtnika zapravo prikriveni rad.

Kriterija ima devet, a uključuju, primjerice, korištenje opreme i radnog prostora klijenta, broj sati i postotak prihoda koji se ostvaruju kod jednog klijenta ili postojanje zabrane natjecanja, a ako se ispunjava pet kriterija od devet, ocjenjuje se da je riječ o prikrivenom radu.

Imamo gosta!

Iako ovo iz hrvatske perspektive zvuči dobro, to ne znači da je scena reagirala pozitivno. Tim povodom, u trećoj epizodi Netokracijinog podcasta, ugostili smo direktora Netokracije Srbije, Marka Mudrinića, kako bi pobliže objasnio što se to događa u Srbiji, kako je IT scena reagirala te vidjeli što Hrvatska može naučiti iz tog primjera.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Slušajte nas putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.