
Zašto smo radionicu o sportskom marketingu na internetu odlučili organizirati ‘offline’?
Vrlo često dolazak na LinkedInov newsfeed nudi motivacijske poruke u stilu "treba se stalno usavršavati". U slučaju Overtimea, to znači stalnu edukaciju u području sportskog marketinga. Kako je u cijeloj našoj regiji mogućnost dodatne edukacije u području sportskog digitala dosta "tanka", odlučili smo napraviti korak u tom smjeru, a slijede zaključci koji bi mogli pomoći svakome tko želi organizirati radionicu edukacijskog karaktera.
Bio je to logički nastavak svakodnevnih analiza (kao što je analiza aktivnosti hrvatskih klubova na društvenim mrežama), intervjua i priča na Overtime blogu. Nismo htjeli standardno “netko priča – netko sluša” predavanje pa smo se odlučili za offline verziju radionice.
Okupili smo 10 izabranih ljudi iz svijeta sporta i/ili marketinga, a već prvi dodatni poticaj je bio veći broj prijavljenih od broja slobodnih mjesta. Bilo nam je jako važno da, osim želje za napredovanjem u području sportskog marketinga, svi prisutni budu sličnih pogleda na timski rad, kreativnost i da ciljaju visoko. Jako visoko.
Tri sata se radilo u tročlanim timovima, a prošli smo osam stvarnih situacija iz svijeta sporta i dosadašnjeg rada Overtimea. Bilo je odlično vidjeti spoj pristupa i ideja, primjerice jednog od osvajača paraolimpijske medalje Mihovila Španje, iskusnijih marketingaša, kao i skoro-sam-pri-kraju studenata.
Ispod je 5 ključnih zaključaka s radionice kakvu planiramo ponoviti, s obzirom na to da je već na tweetovima i statusima s ove bilo pitanja “Hoćete tako i u mom gradu?”. Uz ovakve radionice, želja i fokus su nam online (globalne) radionice jer se pokazalo da ima jako puno prostora za takve aktivnosti i na svjetskoj razini.
1. Ništa nije bolje od stvarnih situacija
U komentarima nakon radionice svi su posebno istaknuli činjenicu da se radilo na stvarnim situacijama iz našeg rada i svijeta sporta. Ništa ne može nadmašiti situaciju koju je netko već prošao i u kojoj iskustvo može biti stvaran korak naprijed.
How to promote #Judo? Interesting discussion @ @promo_overtime workshop. pic.twitter.com/RtQeNEr4No
— Boucek (@BokeBoucek) July 4, 2015
2. Natjecanje je svima u krvi, ne samo sportašima
Nakon brainstorming dijela, najavili smo da će svaki tim imati pet minuta za prezentaciju svojih “rješenja”. Tu smo uveli moment iznenađenja i umjesto prezentacija napravili natjecanje između timova pri prezentiranju jer su mogli “izazvati” drugi tim ako su mislili da su njihove ideje ili koncepti bolji.
3. Otvorenost je razlika između OK i odlične radionice
Sve je lijepo i sve je krasno u projektu, rekao je nitko nikad. Osim što se tražila konstruktivna kritika svake ideje i situacije, tako je i naš tim bio otvoren oko situacija u kojima nije sve išlo glatko i kada smo, recimo, analizirali lažni Twitter profil. Takve situacije donose najviše iskustva i na njima tim može najbolje učiti. Isto kao i svi na radionicama.
4. Offline ima svojih prednosti
Nakon radionice smo pokušali zamisliti da smo sve isto napravili online. Veliki izazov bi bilo – kako napraviti atmosferu koja je bila ležerna, bez imalo ukočenosti, a opet profesionalna. Osim što smo popili zajedničku kavu uoči same radionice, veliki doprinos odličnoj atmosferi je dao i taj “osobni”, offline štih.
5. Organizacija nije samo e-mail poziv
Htjeli smo okupiti ljude koji su komunikativni, koji žele učiti i zajedno napredovati te koji imaju želju za uspjehom. Zbog toga smo uoči radionice prijavljenima poslali dva upitnika s pitanjima o pogledima na posao, sport, timski rad i slično. Odgovori su uvelike pomogli pri sastavljanju timova i komunikaciji na samoj radionici.
Nadam se da vam je naše iskustvo u organiziranju ovakvog događanja pomoglo, a mi se već veselimo idućim aktivnostima.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.