Oradian potvrđuje brz rast u Aziji nagradom na najvećoj japanskoj fintech konferenciji

Oradian potvrđuje brz rast u Aziji nagradom na najvećoj japanskoj fintech konferenciji

Domaći Oradian širi se tržištima Azije, a velike uspjehe potvrđuje i nagrada na startup natjecanju FIN/SUM, najveće japanske fintech konferencije.

Poznata domaća tvrtka Oradian koja bazu operacija ima upravo u Zagrebu, nedavno je ostvarila vrlo uspješne rezultate u dalekoj Aziji gdje su osvojili nagradu na startup natjecanju najveće japanske fintech konferencije FIN/SUM.

Na konferenciji su se natjecale 32 tvrtke iz čitavog svijeta, a suci su bili investitori iz korporativnog i VC svijeta, ali i regulatori i fintech akceleratori. Nakon polufinala u finale je prošlo 10 tvrtki, od kojih je jedna i hrvatski Oradian koji se specijalizirao za razvoj inovativnih rješenja za financijska tržišta nešto manje razvijenih ekonomija.

Kako bih saznao više o važnosti ovog uspjeha, ali i istražio na čemu se u Oradianu danas radi, razgovarao sam s Antoniom Šeparovićem iz Oradiana, ali i Nikolom Pavesićem iz poznatog financijskog lista Nikkei koji stoji iza konferencije FIN/SUM, s kojim sam već imao priliku razgovarati o azijskoj IT sceni.

Oradianovo prvo gostovanje u Japanu

Ovo je četvrto izdanje FIN/SUM konferencije, a svako izdanje pokazuje rast u broju govornika, startupa i tvrtki koje se natječu i potpore iz cijeloga svijeta, ističe Nikola. Ovogodišnje izdanje tako je ugostilo dva japanska ministra, ali i ministra financija iz Irske te regulatore iz Singapura, Hong Konga i Ujedinjenog Kraljevstva. Nikola dodaje kako se uz fintech čak i konzervativnije sredine poput Japana mijenjaju:

Tako je ministar financija i potpredsjednik Vlade Taro Aso u svom govoru napomenuo da se inovatori moraju bolje razumjeti s regulatorima kojima je zadatak da stvore energični ekosustav inovacije, a ne samo da paze na sigurnost. Ministar Aso je bio i dosta direktan prema bankama kojima je prilično jasno rekao kako bi njihovi zaposlenici morali češće nositi traperice i majice s kapuljačom, a manje odijela.

Na startup natjecanju dodijeljene su četiri nagrade.

S druge (fintech) strane, Antonio kaže kako je ova konferencija bila Oradianovo prvo gostovanje u Japanu, koji zapravo nije njihovo tržište i prema kojem inače gravitiraju zemlje jugoistočne Azije. Konkurencija na natjecanju bila je zaista teška, dodaje Antonio:

Bilo je naprednih tehničkih rješenja koja se primjenjuju kod takozvanih KYC operacija i data platformi koje koriste najnaprednije aspekte umjetne inteligencije. Bilo je svega -od blockchaina do cybersecurityija.

Prostor za širenje u Aziji

U teškoj konkurenciji s 32 tvrtke, Oradian se izborio za nagradu SBI-a, jednog od glavnih sponzora konferencije FIN/SUM. SBI je velika međunarodna financijska korporacija koja je samo u prošloj godini ostvarila dobit od preko tri milijarde dolara. Antonio dodaje i kako im je posebno drago što je izvršni direktor SBI Investmenta Tomoyoki Nii napomenuo kako se raduje raditi s Oradianom u Aziji i Africi te da su otvoreni i za razgovore o investiranju u Oradian.

Oradian danas raste u Aziji, a Antonio kaže kako danas u Aziji sustave Oradiana koristi nešto više od tri milijuna krajnjih klijenata, a zemlje u razvoju ostaju prioritet kada se radi o širenju usluge pa tako na Filipinima već imaju oko 30 zaposlenika. Trenutno se najviše posvećuju rastu i širenju dostupnosti usluga upravo u Aziji, zaključuje.

Na konferenciji su govore održali i visoki državnici Japana i drugih zemalja, a jedan od njih bio je i ministar financija Japana Taro Aso.

Velik naglasak na kulturološke uvjete

Jasno je kako su razlike između poslovanja u Africi i Aziji vrlo velike. Kada su počeli razvijati svoje poslovanje u ovom udaljenom dijelu svijeta, Oradian su zatekli poneki izazovi te problemi, prisjeća se Antonio:

Problemi su svakakvi kod ulaska na novo tržište – kulturološke i poslovne razlike, ali i pronalazak lokalnih partnera i zaposlenika. Treba puno rada, strpljenja ali i, napomenuo bih, kulturološke senzibilnosti i emocionalne inteligencije – nije sve u brojkama i tablicama. Pogotovo treba uzeti u obzir da naši klijenti nisu u poslovnim centrima i klimatiziranim zgradama nego na udaljenim otocima i podosta izoliranim zajednicama.

Tvrtke poput Oradiana nisu budućnost samo Azije i zemalja u razvoju, već i sveukupnog fintech sektora, dodaje Nikola. Budući da je Nikkei jedna od najvećih financijskih medijskih kuća na svijetu, Nikolu sam upitao za njihovu perspektivu stanja fintech sektora u Aziji: 

Vodi se hladni rat između WePaya ili AliPaya s jedne strane i lokalnih inačica Ubera poput Graba i Gojaka, a koji su ušli u prostor financija te dodatno zaoštravaju situaciju. U tom djelu svijeta je napredak u plaćanju najveći, a infrastruktura takozvanog “društva bez gotovine” je najnaprednija.

Vrlo zanimljivo tržište Azije polako se otvara i tvrtkama iz regije, a Nikola napominje kako se uskoro održava još jedna Nikkei konferencija, ovaj puta na temu tehnologije u agronomiji, a startupi iz Hrvatske mogli bi u tom području imati zaista dobre šanse za proboj na tržište Dalekog istoka.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...