'Sigurnost brenda nije problem influencera. To je naš problem.'

‘Sigurnost brenda nije problem influencera. Njih nije briga. To je naš problem.’

Inovacija nije događaj, to je proces. Korisnici su jako pametni – oni su ti i ja. Sigurnost brenda nije problem influencera, to je naš problem. Sve ovo su samo neke od stvari koje smo mogli naučiti na prošlotjednoj Algebrinoj konferenciji Od digitalnog marketinga do digitalne ere koja je u City Plazi Zagreb okupila domaće i strane predavače, među kojima i Shagoriku Heryani koja je ponovno stigla u Zagreb.

Anja Svetina Nabergoj sa Sveučilišta u Stanfordu održala je predavanje o design thinkingu.

Treće izdanje konferencije Od digitalnog marketinga do digitalne ere obilježili su razgovori o upravljanju podacima, buđenju kreativnosti putem design thinking metodologije te aktualnim trendovima poput influencer marketinga ili native oglašavanja. Jednodnevno događanje u organizaciji Visokog učilišta Algebra okupilo je domaće i strane predavače poput Marka Žulja iz Googlea, Shalini Sukumar iz Bookinga i Anje Svetine Nabergoj sa Sveučilišta u Stanfordu koja je publici predstavila design thinking.

Anja je inače iz Slovenije, no već devet godina živi u Kaliforniji gdje se bavi proučavanjem kreativnosti. Mala djeca, za razliku od odraslih, nemaju strah od izražavanja kreativnosti, istaknula je predavačica na Institutu za dizajn Hasso Plattner, koji smo i sami imali prilike posjetiti prilikom obilaska sveučilišta Stanford. Međutim, tijekom školovanja neki od nas prestanu vježbati svoju kreativnost jer zaključuju da u usporedbi s nekim drugim nisu kreativni. Sada pak postoji težnja da se i odrasli vrate kreativnosti i da iskoriste svoju maštu za inovacije i bolje poslovanje.

“Inovacija nije događaj, to je proces.”

Upravo to je fokus sve popularnije metodologije design thinking koja pomaže da korisnike počnete promatrati u stvarnome kontekstu, dalje od kvantitativnih podataka, kaže Anja. Mi smo ovaj pristup već iskušali u praksi, a ako biste ga željeli isprobati i sami, poslušajte Anjin savjet i izađite iz ureda i razgovarajte s korisnicima.

Ako želite naučite što, kada, kako i zašto korisnici nešto rade, trebate razgovarati s njima. To je proces, baš kao i sama inovacija. Naime, Anja smatra da ako želimo biti inovativniji, prvo moramo mijenjati svoju percepciju u inovaciji.

Inovacija nije događaj, to je proces.

“Korisnici su jako pametni. Oni su ti i ja.”

Na konferenciji je ponovno sudjelovala Shagorika Heryani, ovoga puta s temom o influencer marketingu.

Među predavačima se našla i Shagorika Heryani koja je već lani oduševila zagrebačku publiku. Ovoga je puta tema njezinog predavanja bio svijet influencera koji su poput dvadesetsedmogodišnje Zoelle ili dvadesetšestogodišnje Kayle Itsines od potpune anonimnosti uspjeli steći povjerenje milijuna ljudi.

Procjenjuje se da će influencer marketing 2018. godine vrijediti čak 5 milijardi dolara, naglasila je indijska stručnjakinja za marketinške strategije koja pomaže brendovima da pronađu nove inspirativne dijelove poslovanja. Influenceri utječu na to kako i s kime korisnici troše novac, kome vjeruju i kako se ponašaju. Dobra strana (the good) toga je da influenceri pomažu brendovima stvoriti “nenadmašan zamah”. No, postoje i loša (the bad) i ružna (the ugly) strana influencer marketinga, kako je pokazala Shagorika. Lažni followeri i metrike, copy-paste kampanje primjeri su ponašanja kakve je potrebno izbjegavati. Korisnici veoma brzo “kuže” kada sadržaj nije dovoljno autentičan.

Korisnici su jako pametni. Oni su ti i ja.

Mržnja prodaje, ali…

Influencere nije briga za sigurnost brenda, naglasila je Shagorika. To je naš problem.

Ružno, međutim, postaje kada dođe do širenja mržnje. Društveni mediji su izvrstan kanal za mržnju i provokaciju, rekla je Shagorika ističući fenomen PewDiePie kao dobar primjer zašto treba biti oprezan kome vjerujete sa svojim porukama brenda.

PewDiePie je postao slavan zahvaljujući igranju igara, ali i prostotama i provokacijama koje su dolazile uz to. Poruke mržnje tolerirale su se sve do jednog incidenta početkom godine. Zašto se čekalo tako dugo? Shagorika smatra da se odgovor krije u brojci od 55 milijuna pretplatnika na njegovom YouTube kanalu.

Mržnja prodaje, no dugoročno je to štetno za brend i za društvo, naglasila je Shagorika i predavanje završila jednom od možda najvažnijih poruka za brendove, s obzirom na to da se sigurnost često uzima zdravo za gotovo.

Sigurnost brenda nije problem influencera. Njih nije briga. To je naš problem.

Konferenciju je ove godine popratio velik broj ljudi iz digitalne zajednice, a organizatori su napravili dobar spoj marketinških i tehnoloških tema, kao primjerice u predavanju o vizualizaciji podataka. Za iduću godinu se nadamo još raznolikijim temama o novim digitalnim trendovima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.