
Udruga PWMN nabavlja računala za obitelji s troje i više djece za praćenje online nastave
Tehnologija bi trebala smanjiti socijalne podjele, ne ih produbljivati, a obiteljima s više školaraca ovo je vrijeme posebno izazovno. Zbog toga Professional Women's and Men's Network Zagreb (PWMN) s partnerima pokreće inicijativu Jednake (digitalne) prilike za sve.
Kako bi pomogla u smanjivanju digitalnog jaza među djecom koja nemaju adekvatni pristup računalnoj opremi i internetu te im osigurala jednake prilike za stjecanje digitalnih vještina kao preduvjeta za uspješno školovanje, rad i život općenito, udruga Professional Women’s and Men’s Network Zagreb (PWMN) pokrenula je u suradnji s partnerima inicijativu Jednake (digitalne) prilike za sve.
Projekt započinje nabavkom prijenosnih računala, osiguravanjem kvalitetnog pristupa internetu i edukacijama za djecu iz obitelji koje okuplja udruga Obitelji 3plus, a to su obitelji s troje ili više djece. Plan je PWMN-a u sljedećoj fazi projekta obuhvatiti i djecu iz obitelji slabijeg socijalno imovinskog statusa, kao i djecu u institucionalnoj skrbi.
Iako je epidemija koronavirusa ubrzala proces digitalizacije u svim dijelovima hrvatskog društva i ubrzala stjecanje digitalnih vještina, uvođenje online nastave ukazalo je i na zanemarenu te nedovoljno prepoznatu digitalnu podjelu među djecom. Nisu sva djeca nastavu na daljinu, dok je ona bila jedina opcija, pohađala iz vlastitih soba, sa superbrzim internetom i računalom. U stvarnosti mnoga od njih dijele jedno računalo s drugim članovima kućanstva ili nastavu prate putem mobitela.
12% hrvatskih obitelji ne posjeduje opremu za praćenje online nastave
Udruga Obitelji 3plus provela je istraživanje među 2300 obitelji diljem zemlje koje je pokazalo da 12 posto hrvatskih obitelji u kućanstvu ne posjeduje prikladnu opremu, poput računala i televizora, za praćenje online nastave. Među obiteljima s više od troje djece taj je postotak još veći i iznosi 18 posto, a čak 40 posto takvih obitelji zabrinuto je za dugoročnu perspektivu svoje djece u kontekstu online nastave, naveo je dr. sc. Ivan Malbašić, predsjednik udruge Obitelji 3plus.
Nisu sve obitelji s više djece u istom položaju, ali sve su suočene s većim financijskim, logističkim, organizacijskim i drugim izazovima u odnosu na druge obitelji, stoga im je i ovakva pomoć vrlo dragocjena.
Za 150 djece iz obitelji s troje ili više djece PWMN će nabaviti 50 prijenosnih računala, osigurati internetsku povezanost te edukacije u području digitalnih vještina koje su već krenule početkom ovoga tjedna. Inicijativu su financijski podržali Wiener osiguranje i Kraš te Algebra koja je pripremila poseban online program digitalne pismenosti za djecu.
Više informacija pronađite na stranici udruge Obitelji 3plus, kao i na PWMN-u.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.