
Nuqleus zaključio prvu fazu razvoja deep-tech startupa, otvorene prijave i za postojeće projekte
Poznati hrvatski akcelerator pri FER-u postao je prije tri mjeseca venture builder Nuqleus koji uz industrijske partnere želi pomoći hrvatskim istraživačima i znanstvenicima osnovati i razvijati deep-tech startupe. Kako im je krenulo i tko se može uključiti u narednoj fazi, otkrivamo nakon prve faze...
Zasnovan na postojećem programu Spocka, koji je znanstvene nade educirao i uvodio u svijet poduzetništva, Nuqleus je proširio Spockov program na dvije nove faze kojima će zaokružiti model venture buildinga. U prvoj fazi to znači povezivanje s industrijom i ideaciju, a u zadnjoj, trećoj fazi – poslovni razvoj i razvoj proizvoda.
Prva faza je nedavno zaključena te je kroz nju Nuqleus privukao više od 50 ambicioznih studenta, istraživača, dizajnera, poslovnih stručnjaka, osnivača startupa i predstavnika industrije koji su zajednički prolazili kroz strukturirani brainstorming i raznovrsne radionice s ciljem formiranja tima i pronalaska ideja vrijednih razvoja.
Za sudjelovanje u prvoj fazi odabrano je 35 stručnjaka koji su došli s raznih fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (FER, FKIT, PMF, FSB, FOI i Studij dizajna) i iz raznih sektora industrije. Odabrani sudionici su tijekom nedavnog trodnevnog događaja smišljali ideje koje rješavaju izazove petero industrijskih partnera: AVL-AST-a, GDi-a, Infobipa, Končar Digitala i Rimac Technologyja, ili se pridruživali jednom od 8 odabranih znanstvenih projekata na putu ka komercijalizaciji.
Kada se pogleda kakvo raznoliko iskustvo i znanja ti stručnjaci donose, nedvojbeno je da tolika količina talenta na jednome mjestu, koja surađuje k zajedničkom cilju, mora uroditi stvaranjem novih vrijednosti, komentira voditelj Nuqleusa Matija Srbić:
Prema povratnim informacijama naših sudionika, ova nova dimenzija koju Nuqleus donosi standardnom startup programu im je najviše koristila iz tri razloga – nova poznanstva, komentari i savjeti stručnjaka drugih struka, znanja o razvoju ideja. Uz to, kroz suradnju s Veleposlanstvom SAD-a u Hrvatskoj smo doveli mentore iz globalno poznate tvrtke IDEO. Dovođenje mentora izvana, u područjima u kojima u Hrvatskoj nemamo dovoljno znanja i iskustva, je praksa kojoj ćemo svakako težiti u budućnosti.
Što se sve događalo na trodnevnom događaju možete pogledati na sljedećem linku.
Za drugu fazu programa Nuqleus mogu se prijaviti i već oformljeni timovi
Nakon prve faze programa, odabrani timovi će u drugoj fazi imati priliku sudjelovati u tromjesečnom programu startup inkubacije. Osim timova koji su formirani tijekom prve faze, za drugu fazu programa Nuqleus mogu se prijaviti i već oformljeni timovi sa znanstveno-istraživačkim projektima čije rezultate žele pokušati komercijalizirati. Prijave za tromjesečni program startup edukacije i potpore otvorene su do nedjelje 12. 3. 2023.
“Druga faza nam je zapravo ista kao SPOCK, ova prva faza nam je nešto u potpunosti novo i tu se još učimo”, komentira Matija, dodajući da je ideja Nuqleusa bila podići program startup potpore i edukacije na puno višu i ozbiljniju razinu.
Naš pristup radu je relativno isti – i dalje težimo tome da sve što radimo bude na najvišoj mogućoj razini i da sudionici naših aktivnosti budu maksimalno zadovoljni. I dalje želimo ostati relativno „mali“ s obzirom na broj timova s kojima radimo jer želimo znati sve o svakom našem timu i želimo što više s njima raditi individualno.
Razumijemo da za razvoj startupa koji se temelje na rezultatima znanstvenih istraživanja u Hrvatskoj ne postoje najbolje definirane i testirane procedure i da su naši startupi ti koji će svojim potencijalnim uspjesima stvarati puteve za buduće generacije. Zbog toga je nužno da im se posvetimo koliko god možemo i olakšamo im taj izazovan zadatak.
Matija ne krije da su im ambicije velike, što se vidi i kroz broj i kvalitetu znanstvenih i industrijskih partnera, stručnjake koji su dio njihovog znanstvenog i investicijskog odbora te svim potpornim partnerima koji dijele njihovu viziju. Samim time su i očekivanja, ali i odgovornosti puno veće, dodaje.
Vjerujemo da će platforma za suradnju znanstveno-istraživačkih institucija, startupa i industrije koju gradimo kroz Nuqleus donijeti puno toga korisnog za hrvatski inovacijski i startup ekosustav, ali još je dalek put s puno izazova pred nama.
Kad je u pitanju organizacija i izgradnja samog venture buildera, Nuqleus će se u narednom razdoblju najviše posvetiti financiranju i skaliranju svih želja i planova koje su definirali, zaključuje Matija.
Otvorene su prijave za drugu fazu!
Ako samo na temelju timova iz prve faze treba raditi neke predikcije za drugu fazu, Matija je optimističan i predviđa puno uzbuđenja i timskih uspjeha.
Uspjeli smo okupiti vrlo motivirane timove koji su željni novih znanja i iskustva. Kroz ovaj poziv za direktan ulazak u drugu fazu nadamo se dobiti još kvalitetnih timova sa zrelim projektima za komercijalizaciju kojima možda prolazak kroz prvu fazu ideacije i pronalaska dodatnih članova tima nije bio nužan.
Jedan od fokusa našeg programa će svakako biti prijava na natječaj “Start-up/spin off poduzeća mladih istraživača“ kroz koji će naši startupi moći dobiti do 200.000 eura za razvoj svog projekta, što je prilika za koju vjerujemo da ju deep-tech startupi ne smiju propustiti.
Pri odabiru 12 timova koji imaju najveću šansu postati uspješne kompanije u bliskoj budućnosti, pomoći će im dva odbora:
- investicijski odbor koji se sastoji od aktivnih startup investitora i osnivača vrlo uspješnih tehnoloških tvrtki; Božidar Pavlović (AYMO Ventures), Luka Abrus (FIVE), Damir Sabol (Photomath), Alan Sumina (Nanobit), Izabel Jelenić (Infobip), Mate Rimac (Rimac Group) i Jakob Gajšek (Ljubljanski univerzitetni inkubator)
- znanstveni odbor kojeg čine vrhunski FER-ovi profesori; akademik prof. dr. sc. Sven Lončarić, prof. dr. sc. Dubravko Babić, akademik prof. dr. sc. Ivan Petrović, prof. dr. sc. Mislav Grgić i prof. dr. sc. Mario Kovač.
Uz FER i Inovacijski centar Nikola Tesla kao organizatore programa, znanstveni partneri Nuqleusa su Prirodoslovno-matematički fakultet (PMF), Fakultet organizacije i informatike (FOI), Fakultet strojarstva i brodogradnje (FSB), Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije (FKIT) i Studij dizajna.
Više informacija o tome kakve timove i projekte traže, kako izgleda program druge faze te što je s timovima iz prve faze i njihovim industrijskim partnerima možete pogledati na službenim stranicama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.