Otvorene prijave za Nuqleus: AVL-AST, GDi, Infobip, Končar Digital i Rimac Technology zadali svoje izazove

Otvorene prijave za Nuqleus: AVL-AST, GDi, Infobip, Končar Digital i Rimac Technology zadali svoje izazove

Program Nuqleusa namijenjen je studentima, istraživačima i stručnjacima iz različitih područja iz cijele Hrvatske, a njih će voditi najpoznatija imena iz hrvatske IT industrije.

Krenuli su kao studentski inkubator u okviru Fakulteta elektrotehnike i računarstva, razvili se u inkubator koji privlači doktorande, istraživače, profesore i znanstvenike te na tom putu pomogli 6. generacija (znanstvenih) startupa. Zadnje dvije generacije inkubatora, čak 30% startupa je osnovalo tvrtku i zajedno prikupilo više od €100.000 za nastavak razvoja poslovanja. Taj inkubator nedavno je postao venture builder Nuqleus i već traži nove ideje.

Kroz nekadašnji FER-ov startup inkubator SPOCK, koji je sada postao Nuqleus, do sada je prošlo šest generacija studentskih i znanstvenih startupa. U zadnje dvije generacije SPOCK-a, čak 30% startupa je osnovalo tvrtku i zajedno prikupilo više od €100.000 za nastavak razvoja poslovanja.

Kako bi znanstvenici dobili još kompletniju potporu u komercijalizaciji rezultata znanstvenih istraživanja kroz osnivanje startupa, u sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla (ICENT) pokrenut je prvi hrvatski deep-tech venture builder Nuqleus. Nuqleus želi povezivanjem industrije, znanstveno-istraživačkih institucija i startup ekosustava pomoći razvoju deep-tech startupa – od ideje do izlaska na tržište.

Natjecatelji će dobiti pomoć investicijskog i znanstvenog odbora!

Nuqleusovi industrijski partneri AVL-AST, GDi, Infobip, InfoDom, Končar Digital i Rimac Technology zadali su izazove čijem se rješavanju prijavitelji mogu posvetiti kroz program. U Nuqleusovom programu moguće je sudjelovati na dva načina;

  • prijavom vlastitog projekta/ideje ili
  • prijavom u svojstvu stručnjaka koji želi svoju stručnost i iskustvo uložiti u izgradnju prijavljenih ideja i/ili rješavanje izazova naših industrijskih partnera

Osim industrijskih partnera, timovima u Nuqleusu na raspolaganju će biti i pomoć dva odbora:

  • investicijski odbor koji se sastoji od nekih od najaktivnijih hrvatskih investitora; Božidar Pavlović (AYMO Ventures), Luka Abrus (FIVE), Damir Sabol (Photomath), Alan Sumina (Nanobit), Izabel Jelenić (Infobip) i Jakob Gajšek (Ljubljanski univerzitetni inkubator)
  • znanstveni odbor kojeg čine FER-ovi profesori; akademik prof. dr. sc. Sven Lončarić, prof. dr. sc. Dubravko Babić, akademik prof. dr. sc. Ivan Petrović, prof. dr. sc. Mislav Grgić i prof. dr. sc. Mario Kovač

Ovi će odbori pomoći u odabiru startupa koji imaju najveću šansu postati uspješne kompanije u bliskoj budućnosti.

Koje izazove natjecatelji mogu očekivati?

  • AVL-AST – izazov #1 – Kako možemo unificirati pristup Continuous Integration i Continuous Delivery procesima te ubrzati proces razvoja, testiranja i integriranja novih softverskih rješenja?
  • AVL-AST – izazov #2 – Kako možemo upotrijebiti nove matematičke modele i kreirati nove računske metode bazirane i na heuristici ili robusnim surogat modelima, koje bi omogućile brzu i potpunu parametarsku optimizaciju dizajna (za specijalizirane primjene u mehanici, dinamici, elektromagnetskim pogonima, termodinamici, dinamici fluida…)?
  • GDi – izazov #1 – Kako možemo razviti i isporučivati senzore za mjerenje kvalitete i temperature zraka (u javnim zgradama s velikim brojem prostorija i oko njih), koji su cjenovno dostupni, jednostavni za instalaciju, kontinuirano korištenje i eksploataciju, kako bi smo osigurali efikasno korištenje energije te zdravstveno zadovoljavajuće uvjete rada?
  • Infobip – izazov #1 – Kako možemo približiti globalni metaverse inbox stručnjacima (npr. marketinškim) i alatima koje oni koriste?
  • Infobip – izazov #2Kako možemo iskoristiti blockchain da bi omogućili krajnjim korisnicima upravljanje njihovim privatnim podacima?
  • Končar Digital – izazov #1 – Kako možemo omogućiti napredno prediktivno održavanje podsustava elektroenergetskog sustava i drugih sustava kritične ili urbane infrastrukture korištenjem AI-a ili virtualne stvarnosti?
  • Končar Digital – izazov #2 – Kako možemo osigurati kibernetičke sigurnosti za elektroenergetske i druge sustave kritične infrastrukture, korištenjem suvremenih tehnologija kao što su napredni, kibernetički sigurni algoritmi te blockchain tehnologija?
  • Rimac Technology – izazov #1 – Kako možemo identificirati i prikupljati relevantne podatke u obrasce koji ukazuju na status pojedinih komponenti (servisnih intervala i unaprjeđenja dizajna) u električnom vozilu koristeći metode strojnog učenja, „digitalnih blizanaca“ i sl.?
  • Rimac Technology – izazov #2 – Kako možemo uz napredne metode strojnog učenja razviti softverski alat za prepoznavanje i predviđanje preferencija korisnika vozila?

Prijave su otvorene od 5. prosinca i traju do 15. siječnja 2023. Želimo sreću svim natjecateljima!

 

 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Prikaz

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?