Neka od prvih zatvorenih mjesta u ovoj krizi bili su upravo ugostiteljski objekti, a kada se pivo ne pije u "birtiji", kako craft dovesti do kupaca?
Moram priznati da sam prije ove krize i više vremena nego što je trebalo provodio ispijajući piva na nekoliko mjesta u Osijeku. Danas to naravno nije slučaj, ali to ne znači da ja, ali i pivovare čija piva svi volimo, moraju patiti. Rješenje leži u digitalnim kanalima, a danas vam želim ispričati priču o tome kako se s tim snašla Nova Runda, jedna od najpoznatijih craft pivovara u Hrvatskoj i ujedno pivovara koja za mene ne može napraviti loše pivo.
Razgovarao sam tako s Miroslavom Šuvakom iz pivovare Nova runda i Ivanom Kovačevićem iz Wine&More, internet trgovine koja se polako razvija u tehnološko-sadržajnu SaaS platformu za izvoz vina, piva i drugih vrsta craftova. Miroslav i Ivan otkrili su mi kako se oni nose s ovom krizom i koje savjete mogu dati kolegama u sličnoj situaciji.
Utopiti se u pivu (u krizi)
Ivan i Miro su inače dva stara prijatelja, a Ivan kaže kako je Miroslav s Novom Rundom vrlo brzo uspio razviti prepoznatljiv i autentičan stil, koji danas čini Novu Rundu jednim od najzanimljivijih pivskih brendova na tržištu. Upravo je to jedan od razloga i zašto ih je Wine&More uključio u svoju ponudu. Uz Novu Rundu, na Wine&More trgovini nalaze se i Pulfer, Zeppelin, Varionica te Bura Brew, a Ivan dodaje kako im ipak nije plan postati veliki distributer piva već u ponudu uvrstiti one pivovare čija priča rezonira njihovoj. Ipak se trgovina zove najprije Wine, a tek onda More. 🙂
Ipak, nemojmo se zavaravati; iako je Nova Runda voljena, to ne znači da im danas cvatu ruže. Miroslav najbolje pojašnjava trenutno stanje:
Opisao bih situaciju kao jedno veliko sranje u trenutnom kratkoročnom periodu, a još veće u dugoročnom periodu. Ekonomija je stala – proizvodnja je stala, pružanje usluga je stalo, a samim time će i dohodak u jednom momentu stati. Prijeti nam jedna dugoročna i bolna recesija.
Logično, malim pivarima je zatvaranje ugostiteljskih objekata nanijelo velik udarac, a vjerujem da se neki od njih teško mogu izvući iz ove krize. Iako je prije ove krize fokus stavljala na točeno pivo, Nova Runda je imala tu sreću da je relativno nedavno krenula s punjenjem u limenke. Miroslav kaže da se danas prebacuju 100% upravo u tom smjeru, jer jednostavno ne mogu znati koliko će dugo trajati ova kriza.
Preporođeni uz dostavu
Ivan potvrđuje da se nalazimo u nezavidnoj situaciji koja će gotovo svima donijeti velike izazove s kojima se još nismo susreli. Svim malim poduzetnicima dostava se nameće kao jedini način za preživljavanje i distribucije proizvoda, dodaje:
Već u prvom tjednu krize na Wine&moreu zabilježili smo značajan rast online narudžbi, no to još uvijek ne može nadomjestiti promet koji su naši vinari i pivari imali kroz fizičke kanale prodaje. Ne želim zvučati patetično, ali svaka kupnja putem našeg kanala direktno utječe na opstanak malih proizvođača vina i piva.
Dostava piva ponudila se kao logično rješenje ne samo Novoj Rundi, već i poznatoj pivovari Medvedgrad, LAB-u iz Splita, The Garden Brewery iz Zagreba, Pivionici, Zmajskoj Pivovari, Varionici i još mnogima među kojima je i meni vrlo bliska i draga pivovara Mali Div iz Osijeka čije sam pivo i sam naručio. Miroslav mi kaže kako je s njihove strane pokrenuta kampanja #OstaniUKućiLimenkeNaruči, a Novu Rundu u nekim gradovima dostavljaju postojeći partneri poput Angry Moose za Varaždin i Čakovec i Beertija u Osijeku, a limenke se za cijelu Hrvatsku mogu nabaviti preko trgovine Wine&More i beershop.hr stranica.
Pivo preko interneta – da dan brže prođe
Miroslav mi priznaje kako se do sada Nova Runda nije previše koncentrirala na internetsku prodaju, iako su trebali. Ova vrsta prodaje najbolje je prilagođena brzom dolasku do kupca, a stjecajem okolnosti je danas postala glavni fokus za Novu rundu. Dodaje kako je ova situacija najbolje vrijeme da se svi skupa malo naviknemo na kupovinu preko interneta, jer smo ionako svi doma i “visimo” online cijele dane.

Tako je jedna od rijetkih pozitivnih strana ove priče ta da se pivo putem interneta prodaje zaista dobro, barem koliko dobro može u ovoj situaciji, zaključuje Miroslav:
C4 je ekipa spalila u rekordnom roku, nismo to očekivali. Očito su se bojali da hmelja ne zafali pa su se nakrcali zalihama :). Kako smo se mi već počeli pripremati za sezonu prije ove epidemije, nakuhali smo pozamašnu količinu piva i usporili smo proizvodnju, jer realno, smanjit će se prodaja dugoročno :(. Drago mi je da nas ekipa podržava i hvala svima na tome, limenke odlaze veoma brzo. Uz C4, Tormenta i F5 su također pri kraju, ali mutnih zahmeljenih tekućina neće nedostajati – od prošlog tjedna je vani i Top Manager.
Najveći izazov je logistika
Međutim, da je dostavljati pivo jednostavan posao, svatko bi ga dostavljao, kažu mi sugovornici. Miroslav ističe da je u svemu ovome logistika i optimizacija vrlo bitna, ali i širina dostave. Tako su pojačali postojeće kanale, a neplanirano su se proširili i na prostore EU na krilima Wine&More trgovine.
Ivan se slaže i dodaje kako je najveći izazov za trgovine danas prilagodba novim potrebama potrošača i proizvođača koji u online prodaji vide slamku spasa za svoje poslovanje. S jedne strane to znači povećano opterećenje logistike, ali s druge opstanak poslovanja.

Ako možete, prepustite posao iskusnijima
Za kraj, Ivan kaže kako je svjestan da su gotovo svi pivari u jeku epidemije po kratkome postupku krenuli s dostavom. Neki to rade telefonski, a neki putem društvenih mreža ili internetskih stranica, ali dosta njih nema iskustva s organizacijom logistike za dostave do krajnjih korisnika i to je velik problem. Ivanov savjet je da, ako mogu, pivari povjere ovaj posao nekome kome je to središnji dio poslovanja, a da vlastite resurse ulože u marketing i proizvodnju. Jasno, ako vam to nije opcija, onda je najbolje što možete napraviti učiti od onih koji su uspješniji od vas, bilo na lokalnoj razini ili nešto šire.
Miroslav također savjetuje kolege pivare i male poduzetnike:
Kao što sam već rekao, možda trenutna poslovna strategija neće biti dobra za novi period (koji nas čeka kad izađemo iz ovog sranja) i moraju se sagledati svi poslovni procesi. Ako trenutni prodajni kanali ne ferceraju, možda treba pronaći neki koji odgovara ovoj i budućoj situaciji (kao što je nama internet prodaja). Optimizirati proizvodnju, rješavati se zaliha, sačuvati kolektiv na sve moguće načine i dizati bunu da vlada donese konkretne gospodarske mjere.
Pitajte, i pomozite onima kojima možete, a ponajprije pomozite svima nama koji ostajemo kod kuće svojim proizvodima. Svi se nadamo da će ova kriza proći što prije, a u međuvremenu si možete naručiti gajbu Nove Runde ili nekog drugog domaćeg piva, da dani brže prođu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
ludi panj
03. 04. 2020. u 10:27 am
wow, respect
čak i Richard Stallman pije vaše pivo 🙂