Pokretači webshopa Wine&more uz jako pojačanje novog partnera Ivana Kovačevića stvaraju tehnološko-sadržajnu SaaS platformu za izvoz vina, ali i piva, maslina i drugih “craftova”.
Kao netko tko voli dobre oblizeke, ali i dobar sadržaj, možete misliti kako mi je drago što su u nedostatku hrvatskih content marketing projekata i one rijetke takve web stranice mahom – gastronomske.
Osim Coolinarike, tu su PIK-ov Volim Meso, a odnedavno i sadržajem pojačana Wine&more web trgovina za vino. Kao kad otkrijete novo vino koje vam baš paše od vinara kojeg znate već neko vrijeme, nemalo sam se iznenadio kad sam otkrio da je novi “zanatski” sadržaj na toj trgovini dio puno šire strategije stvaranja platforme za izvoz vina i drugih proizvoda, a kojoj se pridružio jedan od najeminentnijih hrvatskih digitalnih stručnjaka.
Nakon desetljeća suradnje u velikim tvrtkama, zajedno u poduzetništvo
Ivan Kovačević je poznato ime na hrvatskoj marketinškoj sceni, kao osoba koja je strateški postavila digitalni marketing u tvrtkama bivšeg Agrokora (današnje Fortanove), a zbog kojeg su često bili ispred konkurencije. Nakon pada Agrokora zajedno sa svojim timom, među ostalima i sa sadašnjim partnerom u Wine&more Dariom Drmačem, oformio je tim za digitalni marketing u agenciji Bruketa i Žinić.
Taj projekt nije zaživio na način kako su se nadali, tako da su se danas Ivanovi kolege raspršili po drugim tvrtkama poput Erste banke, Addiko banke i A1. Srećom, Ivanu je to bio poticaj da se napokon baci u poduzetničke vode. Onima koji ga prate na društvenim mrežama gdje je posvećen craft pivu, uključenje u Wine&more neće nimalo iznenaditi, već vjerujem, razveseliti.

Wine&more pokrenuli su Dubravko Vancaš, Srđan Rovčanić i Dario Drmač. A upravo Dario za Netokraciju otkriva zašto su uključili novog partnera u projekt koji se račva u dva – internetsku trgovinu i tehnološku platformu:
Kompleksnost projekta zahtjeva i ljude sa specifičnim znanjem i iskustvom kako bi se sve što je zamišljeno moglo i realizirati. Budući da ja i Ivan surađujemo preko 12 godina na različitim pozicijama… Kad tako dugo surađuješ s nekim upoznaš osobu profesionalno, ali i privatno. Ivan ima veliko znanje u segmentima koji su nam neophodni za daljnji razvoj, odlično se poznajemo i nadopunjujemo pa tako možemo pokriti širi spektar zadataka. A prije svega (Ivan) ima ljudske kvalitete koje tražimo kada netko postaje dio tima. Ja u biti već odavno znam da je Ivan odličan fit za naš tim samo smo čekali da se stvari poslože kako bi nam se mogao pridružiti…
Od vinskog podruma do vina… i više – temeljem sadržaja
Priča o projektu koji će s vremenom postati Wine&more nastala je prije 6 godina kad je Drmač još radio u medijskog agenciji Unex. Kao ljubitelj vina odlučio je pokrenuti Wine bar Basement, tada prvi vinski bar u Zagrebu kroz čiji je rad upoznao mnoge druge ljubitelje vina, od turista do vinara:
Baš svaki od njih je imao svoju životnu i poslovnu priču. Upravo su mi ti razgovori iskristalizirali neke ključne stvari; da Hrvatska ima odličnih vina, da ih je teško nabaviti za kućne potrebe te da je teško pronaći informacije o hrvatskim vinima online (ili bilo gdje drugo). To je posebno bilo naglašeno za Amerikance koji bi htjeli kupiti neko naše vino u SAD-u.
Ideja za Wine&more nastaje kao ekstenzija te ideje, kao mjesto gdje bi se kupci mogli upoznati s hrvatskim vinima, ali ih i naručiti na svoju kućnu adresu. Upravo u sadržaju Kovačević danas vidi najveću prednost projekta Wine&more na svjetskom tržištu:
Svako vino ima svoju priču. Wine&more je mjesto na kojem ju želimo ispričati i ponuditi posjetiteljima da probaju vino o kojem su upravo čitali. Upravo je ova kombinacija content portala, koji nastoji približiti manje i srednje boutique vinarije kroz njihove priče globalnoj publici, i marketplacea na kojem te iste vinarije mogu prodati svoje vino, ono što Wine&more čini drugačijim od drugih – prodaja kroz storytelling. Trenutni fokus je na vinima, no u planu je uključiti i ostale srodne craft teme pa tako uskoro možete očekivati i sadržaj o pivu, maslinama, neke lifestyle teme i slično. Zato je u nazivu “&more”.
Naglašava kako je kombinacija sadržaja i trgovine specifična, jer se većina sličnih web stranica temelji na jednom ili drugom, ali nema taj spoj koji u Wine&more vide kao veliku prednost:
Sadržaj se proizvodi za nekoliko persona na temelju definirane strategije, taktike i KPIjeva. Pazimo da prilagodimo kako sadržaj tako i formu u kojoj ga prezentiramo. Tako primjerice kroz video o Zinfandelu na zanimljiv način demistificiramo priču o toj poznatoj vinskoj sorti koja dolazi iz Hrvatske. Istu temu na malo drugačiji način pokrivamo i u tekstualnoj formi “The origins: Plavac mali and Zinfandel mystery solved”. Unutar samog članka nalazi se i samo vino koje posjetitelj odmah može kupiti što zaokružuje cjelokupno iskustvo te čitatelju nudi mogućnost da obavi kupnju.
Svi prodajni kanali za male proizvođače na jednom mjestu
U razgovoru s Drmačem i Kovačevićem postaje mi jasno da je Wine&more sad zapravo dio u puno ambicioznijem, tehnološki zahtjevnijem planu: stvaranju rješenja kojim proizvođači, ne samo vina, nego i drugih sličnih proizvoda mogu digitalno transformirati svoje poslovanje – a koje su nazvali Craft Technology.

Naravno, “digitalna transformacija” postala je sinonim za sve i svašta, ali upravo poznavanjem tržišta dečki žele ponuditi konkretno rješenje. Kako Kovačević naglašava:
Craft Technology je SAAS rješenje koje malim i srednjim proizvođačima vina, piva, maslinovih ulja i sličnih proizvoda nastoji olakšati život i omogućiti im da se fokusiraju na ono što rade najbolje, a to je proizvodnja vrhunskih proizvoda i kreiranje vrhunskih iskustava u njihovim vinarijama, maslinicima i pivovarama.
Craft Technology se sastoji od pet modula povezanih kroz CRM sustav:
- Fiskalne blagajne za naplatu prema važećim zakonima, koju je potom moguće koristiti na lokacijama od sajmova, brodova, izdvojenih pogona – gdje treba;
- Point of sale (POS) rješenja kako bi primjerice u kušaoni vinar mogao prodati vino gostima, ali i dostaviti to vino na adresu bilo gdje u svijetu;
- Internetske trgovine koja omogućava proizvođaču da jednostavno integrira prodaju na svoju web stranicu;
- Loyalty kluba kako bi se kupcu ponudio – u slučaju vinara – vinski klub, tema o kojoj smo već pisali na Netokraciji;
- Marketplacea kroz Wine&more.
Craft Technology je integrirao i popularni softver za slanje newslettera Mailchimp tako da proizvođači mogu jednostavno slati i personalizirane emailove kupcima.
Kovačević napominje kako su dosad samo POS modul u posljednjih 10 mjeseci testirali u desetak vinarija širom Hrvatske što im je pomoglo da kroz povratne informacije proizvođača oblikuju konačni proizvod. Naglašava kako im je još više pomoglo što se Wine&more kao platforma razvija već godinama:
Craft Technology i Wine&more nisu nastali preko noći, bilo je potrebno izuzetno puno odricanja, uz brojne pokušaje i pogreške došlo se do nečega što tek treba razviti do punog potencijala. Ono što bih poručio je da za ovakve projekte potrebno staviti maksimalan fokus na korisnika i njegove probleme i ponuditi mu rješenje koje ih na efikasan način rješava, uz naravno vrhunsko korisničko iskustvo. Nije da otkrivam toplu vodu, ali zaista je tako.
Ključna prednost Craft Technologyja? Integracija distribucije
Kovačević naglašava kako je integracija distribucije ključna posebno za goste koji kod proizvođača dolaze iz cijelog svijeta, a posebno SAD-a. Upravo su se Amerikanci pokazali kao glavni kupci ne samo Wine&moreu već vinarijama proizvođača koji koriste Craft Technology.
Tu rješavamo ključni problem koji većina gostiju ima, a to je nemogućnost nošenja više od jedne ili nekoliko boce u avion. Uz naš POS modul taj problem je riješen. To su ljudi koji razumiju vina, avanturisti koji žele nova iskustva, isprobati nova vina. Krajnji kupci koji dolaze u vinariju najzagrijaniji su za kupnju nakon degustacije vina. Mi kroz naše rješenje omogućujemo tim kupcima da kupe proizvod u tom trenutku, kada su najspremniji za kupnju i da im taj proizvod bude dostavljen na kućnu adresu u SAD kada stignu doma.

Iako su priču započeli u Hrvatskoj gdje tvrtka i distribuira vina, na stranim tržištima im je cilj povezati se s distributerima:
Interes distributera je otvaranje novog prodajnog kanala koji do sada nisu imali te, naravno, povećanje prometa. Najveći izazov će biti akvizicija korisnika na inozemnim tržištima što će zahtijevati veliki angažman s naše strane. Upravo iz tog razloga planiramo u priču uključiti distributere koji će biti naša produžena ruka u tim zemljama. Tako smo primjerice dogovorili suradnju u Austriji i Americi gdje imamo partnere koji vrše distribuciju za te zemlje. Iako u svijetu postoje slična rješenja niti jedno na ovaj način ne povezuje distributere i proizvođače i to vidimo kao našu glavnu komparativnu prednost.
Za Craft Technology najavljuju kako će biti dostupan u lipnju 2020. pri čemu za ekspanziju razgovaraju s partnerima oko potencijalnih investicija koje bi im olakšale skaliranje na nova tržišta. Wine&more kao “marketplace” komponentu pak čeka potpuno nova strategija za koju Kovačević navodi da će rezultirati značajnim povećanjem količine sadržaja i formata poput video sadržaja, infografika i storyja.
Imajući na umu nemir na tržištu koji stvara corona pa tako i pad noćenja u Hrvatskoj, upravo je digitalizacija kroz platforme poput Wine&more and Craft Technology potencijalno način da se vinari i drugi mali proizvođači osiguraju u bližoj, ali i daljoj digitalnoj budućnosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.