ChainSafe, vodeća R&D blockchain tvrtka, preuzela hrvatski Node Factory

Zagrebački Node Factory prva je akvizirana blockchain tvrtka u Hrvatskoj!

Nakon suradnje na projektu, vodeća svjetska blockchain R&D tvrtka prepoznala je zagrebački Node Factory kao tim svjetskog kalibra i odlučila odmah djelovati.

Jedna od vodećih svjetskih R&D blockchain organizacija ChainSafe preuzela je hrvatsku blockchain tvrtku Node Factory, čime se ova vijest upisuje u tech povijest i kao prva blockchain akvizicija u Hrvatskoj. O Node Factoryju već ste imali par puta čitati i na Netokraciji, ovaj R&D tim u svom kratkom vijeku imao je značajne doprinose za razvoj decentraliziranih aplikacija (dApp) i razvoj Web 3.0 infrastrukture. Iako iza sebe već par proizvoda – poput ChainGuardiana, njihov “najviše mainstream” projekt tiče se suradnje s Hrvatskom poštom na prvoj hrvatskoj kripto poštanskoj marki.

ChainSafe sa sjedištem u Torontu od 2017. također gura granice u razvoju blockchain protokola i infrastrukture. Njihovi vodeći stručnjaci iz svih dijelova svijeta doprinosili su ključnim dijelovima blockchain ekosustava, poput Ethereuma (projekt Lodestar), Polkadota (projekt Gossamer) i Filecoina (projekt Forest).

Ovo je za ChainSafe prva ovakva strateška akvizicija te kao takva nosi dodatan značaj i za kanadsku i za hrvatsku tvrtu, ali i domaću IT scenu, pogotovo ako uzmemo u obzir izjavu Belme Gutlić, su-osnivačice Node Factoryja i članice upravnog odbora UBIK-a:

Belma Gutlić: “Danas gotovo svi znaju što je bitcoin, ali ne znaju ništa o blockchain tehnologiji…”

Ideja o akviziciji na prvu ih je iznenadila

Veza s Node Factoryjem ostvarila se još prije 2 godine, kada je Marin Petrunić, CTO i su-osnivač Node Factoryja prvi put došao u kontakt s ChainSafe ekipom kroz open-source projekt Lodestar (Eth2 TypeScript implementacija). Od tada su se susreti samo nastavili i kroz razne konferencije, prisjeća se Belma, CEO Node Factoryja, ali vijest da ih žele akvizirati svejedno je bila iznenađenje:

Kad su nam prišli s idejom akvizicije bio je to pomalo šok i nismo znali odakle početi s pitanjima, a niti s razmišljanjem. Više od samih brojki i novaca, bitnije nam je bilo kako će zajednička budućnost izgledati i na tu temu smo imali jako puno sastanaka sa svim članovima ChainSafe menadžmenta. Shvatili smo da smo jako dobar fit i da ćemo zajednički postići puno veće stvari. Blockchain je jako mlada tehnologija koja ima puno prostora za napredak, a sve nas gura upravo ta ljubav za tehnologijom i željom za inovacije i napretkom.

S druge strane, Aidan Hyman, CEO i su-osnivač ChainSafea ističe njihovo zadovoljstvo što Node Factory postaje dio njihove obitelji s obzirom na to da su im više od godinu dana bili ključni partneri u građenju Lodestara.

Njihov je rad uvijek najviše, najpouzdanije kvalitete, a iznad koda sjedi još srdačniji tim. Dodavanjem njihovih nadarenih programera u kombinaciju ChainSafe, dobivamo više dubine i specifičnog znanja unutar blockchain prostora. Radujemo se što ćemo u budućnosti izgraditi još veće stvari s Node Factoryjem kroz multi-chain primjene koje planiramo otkako smo napravili prvi korak na ovom putu.

Značaj prve hrvatske blockchain akvizicije!

Znamo da regulacija vezana uz primjenu blockchain tehnologija još nije na razini, a to se odrazilo i na realizaciju ove akvizicije. Iako su dogovori kratko trajali jer su svi bili jasni u tome što žele, napominje Belma kako ih birokracija nije mazila – i to puno više nego su očekivali. Cijeli proces je tako trajao skoro 7 mjeseci.

Međutim, sada kada je preuzimanje i službeno riješeno, vjerojatno će upravo ovakav presedan utjecati na procese poput spomenutih, ali i percepciju o blockchain poslovanjima u Hrvatskoj općenito.

Ovo je također pokazatelj da naše IT firme koje se bave kriptovalutama i blockchain tehnologijom nisu zanemarive nego su i prepoznate globalno. Očekujemo još veći rast sada hrvatske podružnice ChainSafea i samim time više edukacija postojećih IT-jevaca/jevki na temu blockchain razvoja. ChainSafe je vodeća multinacionalna tvrtka u svijetu blockchaina te smo ponosni što su upravo odabrali nas i Hrvatsku za svoj budući razvoj.

Preuzimanje Node Factoryja od strateške je važnosti za ChainSafe te izgradnju blockchain rješenja u budućnosti s obzirom na to da je u pitanju vrhunski razvojni tim. Ova akvizicija tako donosi i promjene za same su-osnivače hrvatske tvrtke. Belma Gutlić, kao dosadašnja CEO, pridružit će se ChainSafeu kao Head of Solutions, dok će CTO Marin Petrunić postati ChainSafeov voditelj za Europu.

ChainSafe ističe kako je ovo prvi ovakav korak u narednom periodu. Planiraju slična širenja koja će im omogućiti skaliranje poslovanja na još više blockchain ekosustava i nove proizvode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Obrazovanje

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?