
Belma Gutlić: “Danas gotovo svi znaju što je bitcoin, ali ne znaju ništa o blockchain tehnologiji…”
Na ovogodišnjem izdanju konferencije Women in Data Science bit će riječi i o blockchainu, jednoj od najzanimljivijih tehnologija današnjice. Kako se veliki setovi podataka mogu unaprijediti decentraliziranim pristupom, otkrili smo uz Belmu Gutlić.
Decentralizacija, nepromjenjivost i transparentnost – tri značajke koje su kod blockchain sustava očarale moju današnju sugovornicu. Belma je CEO tvrtke Node Factory koja je do sada surađivala na mnogim zanimljivim blockchain projektima, a o svojoj ljubavi prema ovoj tehnologiji govorit će i na ovogodišnjem izdanju konferencije Women in Data Science CEE.
Belma mi kaže kako trenutno ne postoje drugi sustavi kod kojih se može vidjeti povijest svih obavljenih transakcija i korištenja aplikacija apsolutno svih korisnika, a da možete biti sigurni da zaista nitko nije manipulirao tim podacima ili nešto sakrio. Upravo je to jedna od glavnih tema o kojima će Belma govoriti u svom predavanju zanimljivog imena Kako se zaljubiti u blockchain podatke.
Posted by Netokracija on Wednesday, December 19, 2018
Prednosti blockchaina za podatkovne znanstvenike
Belma mi kaže kako želi predavanjem približiti ljudima pojam blockchaina i pojasniti kako se razlikuje od alata s kojima su podatkovni znanstvenici naviknuli raditi:
Ima tu puno različitih vrsta podataka koje je potrebno razumjeti: blokovi i transakcije, adrese, pametni ugovori, ETH transakcije, ERC20 tokeni, NFT-ovi, decentralizirane mjenjačnice itd. To je možda teži dio – za “pohvatati” sve kako bi se izvukle neke poslovne vrijednosti. Analiza blockchain podataka još uvijek nije nešto izražena te tu ima puno prostora za napredak, a pogotovo za neke open source alate, recimo.
Većina Belminog predavanja na konferenciji ticat će se tako pojašnjavanja prednosti blockchaina za osobe koje se u svom svakodnevnom poslovanju ne bave njime, ali se bave velikim setovima podataka koji se mogu unaprijediti decentraliziranim pristupom.
Popularizacija blockchaina u Hrvatskoj
Čitava priča oko decentraliziranih financija dobila je novi zamah nakon dramatičnih obrata s dionicama GameStopa i Reddit zajednicom WallStreetBets, napominje Belma.
Velike centralizirane organizacije su uspjele “ugušiti” rast dionica i intervenirati, što se u decentraliziranom blockchain sustavu ne bi moglo dogoditi.
Belmi je pak posebno zanimljivo što postoji dosta ljudi koji uopće ne razumiju tehnologiju iza blockchaina, a svejedno ulažu u kriptovalute. Danas gotovo svi znaju što je bitcoin, dodaje – i sve postaje opipljivije u rukama korisnika. S druge strane, ističe regulaciju kao jednu od najvećih prepreka kod razvoja i daljnje popularizacije blockchaina u Hrvatskoj.
Popularizacija je i najbolja kroz dobre projekte, a na Netokraciji smo već s Belmom razgovarali o zanimljivom projekti kripto poštanske marke koja je u kratkom vremenu postala vrlo popularan kolekcionarski digitalni predmet.

Primjena: Financije, mrežna infrastruktura, digitalna umjetnost…
No, kada Belma s timom radi na drugim projektima to su, u slučaju Node Factoryja, projekti vezani za infrastrukturu neke mreže, a većina projekata kojima se danas bave, vezani su za financije.
Među njima su i oni koji koriste blockchain kako bi riješili neke “svjetovne” probleme:
Od nekih zanimljivih projekata volim istaknuti jedan koji smo radili prije dvije godine baš za jednog vlasnika galerije koji je prodavao digitalnu umjetnost i garantirao unikatnost na USB memoriji. Kada se registrira na blockchain (konkretno Ethereum) vidljiva je količina resursa te cijela povijest vlasništva. U zadnjih par mjeseci je baš ta digitalna umjetnost postala popularna jer su umjetnine predstavljene kao NFT (non fungible tokens).
Više o blockchainu, podatkovnoj znanosti i kombinaciji ove dvije teme moći ćete poslušati na ovogodišnjem digitalnom izdanju WiDS konferencije! Na događaj se možete prijaviti putem Eventbritea, a sudjelovanje je posve besplatno!
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.