U Njemačkoj treba biti oprezan s fotografijama hrane

Zemlja koja brani objavu slika kulinarskih specijaliteta na Instagramu (a nije Sjeverna Koreja)

Neobične zabrane i ograničenja obično povezujemo s državama koje pod kontrolom žele držati sve i svašta, poput autoritarnog sjevernokorejskog režima, ali na to možemo naići i drugdje. Recimo, u Njemačkoj. Ondje postoji zakon koji se bavi objavom fotografija hrane na društvenim mrežama usmjeren na to da zaštiti autorsko pravo osobe koja je hranu pripremila i u estetski privlačnom izdanju ponudila za jelo u restoranu.

Pizza snapseed

Snimanje i objavljivanje hrane na koju smo naišli u restoranu danas je postalo dijelom cjelokupnog iskustva ako jedemo negdje vani. Na društvenim mrežama ima i svoj hashtag #foodporn, postoje aplikacije koje su pri ruci da ne zaboravimo na hranu koju smo jeli, poput Evernote Fooda, ali u svijetu ima zemlja u kojoj s takvim stvarima valja biti oprezan. I nije tako daleko.

U Njemačkoj se zakon o autorskom pravu može primijeniti i na kuhara koji priprema i aranžira hranu, posebice nakon presude iz 2013. godine koja je proširila značenje autorskog djela. Uradak s osobnim potpisom ili umjetničko djelo može biti i vaša hrana servirana na tanjuru, a autor može zabraniti njeno fotografiranje ili se pobuniti ako je nešto njegovo bilo objavljeno, a da za to nije dao dozvolu. Prijestupniku, naravno, prijeti kazna.

U tekstu na njemačkom, ovom se pričom opširnije pozabavio Die Welt, koji prenosi da se kazne za neovlašteno objavljivanje fotografije hrane na Facebooku, Instagramu, Twitteru ili drugdje mogu kretati od nekoliko stotina eura do cifri od nekoliko tisuća, u slučaju da se dođe do spora na sudu. Iz kuta gledanja slobode izražavanja, dobra je vijest što se od studenog 2013. još nije dogodilo da je netko bio u problemima zbog objavljene fotografije hrane koju je pripremio netko drugi. Ipak, vrata da se to jednom možda dogodi i dalje su otvorena.

Nije bitno je li komercijalno ili nije

Kako se zaštita kakva postoji u Njemačkoj ne odnosi samo na objavu tuđega na nekom portalu, već i na kanale poput društvenih mreža ili blogova, svatko tko nešto snimi u tamošnjem restoranu treba biti oprezan što objavljuje. Dolazak na sklisko tlo može se izbjeći ako se za objavu dobije dozvola autora hrane, što na prvu, drugu i treću loptu zvuči kao još malo zavrzlame za sve. No, tako to najčešće biva s umjetničkim djelima, među kojima je u Njemačkoj i estetski aranžirana hrana u restoranima.

Je li ovo malo ili puno previše, svatko može procijeniti sam, ali hajdemo se zadržati na tome da je riječ o zanimljivom modelu za državu koja se oslanja na bogatu turističku ponudu poput, recimo, Hrvatske. Možete li zamisliti armiju autora kulinarskih poslastica koji iz restorana trče za gostima tražeći da im predaju mobitele na pregled?

Zvuči zabavno, zar ne?

Još jedna je to nepomirljiva razlika između Europe i Amerike, gdje je situacija s autorskim pravom bitno drugačija.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Kolumna

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.