Nikolina Cvitanović: I 'u sustavu' ima dovoljno prilika za napredovanje

Nikolina Cvitanović: I ‘u sustavu’ ima dovoljno prilika za napredovanje za sve

Nikolina Cvitanović, inženjerka matematike koja karijeru gradi u bankarskom sustavu, jedna je od mentorica u programu Digitalni karanfili u sklopu konferencije Ladies of New Business. Jedan od izazova s kojim se susrela je kako razbiti predrasude o mogućnostima unutar korporacije ili "sustava". Prilika ima dovoljno za sve, kaže, neke dođu same od sebe, a neke je potrebno stvoriti – znatiželjom.

Ako težite profesionalnom razvoju i želite čuti iskustva nekoga tko je već napredovao kroz različite pozicije unutar korporacije, Nikolina Cvitanović je jedna od osoba kojoj se možete obratiti. U sedam godina od voditeljice Integracije rizika, preko upravljanja Modeliranjem kreditnog rizika, dospjela je do pozicije asistentice general managera Zagrebačke banke. Danas se svakodnevno osjeća u pozicije mentorirane osobe, kaže.

Biti svakodnevno uz člana Uprave (GM-a) jedno je nevjerojatno iskustvo učenja o poslu, sagledavanja i razumijevanja poslovanja i donošenja odluka, ali i prilika za učenje što iz njegovog načina rada, načina rada drugih rukovoditelja te povratnih informacija koji dobivam na svoj posao.

Kao inženjerka matematike, Nikolina se s bankarstvom prvi put susreće u području rizika, no zanimljivo je to da se ranije okušala i u poduzetništvu, u branši digitalnog tiska. Za sve su “krivi” roditelji.

Pristup mojih roditelja se još od djetinjstva temeljio na tome da me uključuju i tretiraju kao dio tima, poslovno i privatno, što je osim radnih navika i osjećaja odgovornosti utjecalo na moje samopouzdanje i “možeš ti to” stav.

Ići “utabanim” putem ili se odlučiti za neki vlastiti?

Međutim, iako korporacije obično zamišljamo kao trome, spore i dosadne sustave, Nikolina ulaskom u bankarstvo nije primijetila promjenu u smislu dinamičnosti posla. Biti “u sustavu” ne znači nedostatak mogućnosti, ističe. Neke prilike dođu same od sebe, a neke moraš stvoriti sam, no za to je potrebna i doza znatiželje. Ostvarivanje vlastitih ideja ne ovisi o tome gdje radiš nego kako pristupaš poslu, objašnjava i mladima poručuje:

Nastojte voljeti to što radite, osjećati se odgovornima i razmišljati o tome što i kako napraviti i izvan okvira koji su isključivo vaše radno mjesto. Još idealnije, nastojte raditi što volite. Kada idete na posao za koji imate osjećaj da biste ga odradili i “za džabe”, čak i nedjelja navečer puno lakše pada.

Ako se pak odlučujete za vlastiti put, moja sugovornica preporučuje da podršku svejedno potražite od “velikih igrača”.

Odlični primjeri za to su poduzetnički natječaji na kojima najboljim idejama uz financijsku pomoć dođe i ona stručna. Kad si mlad, ideja i entuzijazma ne manjka, ali iskustvo i stručnost mogu pomoći da se o nekim greškama uči iz tuđih, a ne vlastitih primjera. Moj Zaba Start je primjer takvog natječaja, uskoro kreće za ovu godinu pa svi budući poduzetnici s dobrim idejama, možda je to vaša prilika.

Žene čekaju 100%, a muškarci i na 70% proglase rješenje solidnim i krenu dalje

zaba_ladies
Luka Travaš

Nikolina je već niz godina u Zabi, stoga se napredovanje unutar korporacije prirodno nametnulo kao dio našeg razgovora. Posla i prilika ima dovoljno za sve, ističe Nikolina. Mladim ženama savjetuje da grade vlastite puteve, uče iz dobrih primjera oko sebe i da u slučaju situacija kada se pitaju “Zašto on(a), zašto ne ja?”, budu usmjerene na promjene koje odgovor na to pitanje zahtijeva.

Izuzetno vjerujem u žensku snagu – krenuvši od intuicije i vještina čitanja situacije, razumijevanja i izrečenog i neizrečenog, do snage u fizičkom smislu koja se iskazuje u ustrajnosti i većoj otpornosti na stres. Mislim da smo tu nenadmašne i da je potrebno te prednosti i koristiti na pravi način. S druge strane, uzrečica “žena je ženi vuk” nije nastala bez razloga. Nemojte to biti jer i ovako imamo dovoljno izazova, što u odnosu na položaj muškaraca, a što u smislu toga što stvorimo same sebi tako da zbilja nema smisla da još i jedna drugoj radimo štetu.

Konkurencija ili kompetitivnost?

Među ženama postoji i tradicionalan naglasak na konkurenciji za razliku od kompetitivnosti koja se potiče među muškarcima. No, i to se u današnje vrijeme počinje mijenjati zahvaljujući inicijativama poput Lean Ina koje potiču umrežavanje među ženama. Naravno, nije riječ samo o konkurenciji među ženama ili neravnopravnom položaju spram kolega. Naime, mnoge žene vrlo često nenamjerno sputavaju same sebe jer se ne osjećaju dovoljno spremnima za izazove koje bi muška strana istog trenutka prihvatila. Nikolina je to doživjela i na vlastitoj koži.

Na samom početku karijere u banci radila sam na jednom projektu uz svoj redovni angažman, ne samo u drugom poslovnom području, nego i drugoj državi. Voditelj projekta mi je nakon toga ponudio da dođem raditi u njegov tim, a ja sam počela objašnjavati da ne mogu jer osjećam izazov postojećeg mjesta, da želim završiti ideju koju smo započeli, zatvoriti to cjelovito rješenje itd.

Nikad neću zaboraviti njegov spontani komentar da je to jedna od najvećih razlika koju je primijetio između muškog i ženskog pristupa poslu. Naravno, ja sam tada imala upitnike u očima, a odgovor je glasio da žene smatraju da je nešto gotovo kad su na 100 posto završenosti, a muškarac bi već i na 70 posto to proglasio sasvim solidnim rješenjem i išao dalje. Bilo je kroz ove godine situacija u kojima sam se sjetila te anegdote.

“Neke stvari jednostavno moraš doživjeti na svojoj koži”

Program mentoriranja Digitalni karanfili, u sklopu konferencije Ladies of New Business koju podržava Zagrebačka banka, nastavlja se dalje, a Nikolina će ponovno biti jedna od mentorica.
Program mentoriranja Digitalni karanfili, u sklopu konferencije Ladies of New Business koju podržava Zagrebačka banka, nastavlja se dalje, a Nikolina će ponovno biti jedna od mentorica. Luka Travaš

Kako bi svoje znanje i iskustvo prenijela dalje, Nikolina sudjeluje u Netokracijinom projektu mentoriranja Digitalni karanfili. Ideja joj se toliko svidjela da se prijavila i za novi krug programa, što znači da će i jedna od novih sretnica dospjeti “u Nikolinine ruke”. Djevojka koju trenutno mentorira također dolazi iz područja matematike, a zajednički im je i istraživački duh. Međutim, pred Nikolinom je i jedan izazov – razbiti predrasude prema poslu u banci.

U tom smislu je i meni zbilja bilo drugačije iskustvo i svojevrsni izazov približiti nekome mogućnosti različitih poslova u banci, u odnosu na neku tradicionalnu predodžbu.

Čuti razmišljanja nekog novog i mladog o poslovnim izazovima posebno je zadovoljstvo i “puni baterije” nakon posla, ističe Nikolina. Digitalne karanfile preporučuje i radi vrijednog networkinga koji ne mora nužno biti vezan uz industriju ili radno mjesto na kojem se trenutno nalazimo. Ipak je (poslovni) svijet poput sela, a nikad zapravo ne znaš što se sve može dogoditi i kako će izgledati tvoj put, kaže asistentica generalnog menadžera Zagrebačke banke.

Neke stvari jednostavno moraš doživjeti na svojoj koži i moraju se dogoditi u određenim trenutcima da sazreš da bi uopće mogao čuti druge i razumjeti vrijednosti tuđeg iskustva. Ja sam po prirodi vedra i pozitivna osoba, a da je uvijek sve išlo glatko i po planu, daleko od toga. No zahvalna sam na tom “možeš ti to” duhu koji me do sada nije iznevjerio.

Vidimo se na idućem #LadiesZG

O ovim temama ćemo govoriti i u petak 3. ožujka na Netokracijinoj konferenciji Ladies of New Business. Ako već niste, slobodno škicnite program i provjerite među mailovima jeste li dobili pozivnice. Ako niste, ne brinite – ponovno smo osigurali video prijenos programa uživo, a za sve novosti o cijelom događanju pratite Facebook i Twitter.

spoznoriladiesv3

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Netokracija Podcast

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Startupi

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...