Što je "lifestyle RPG" kojim hrvatski Nanobit osvaja milijune igrača?

Što je “lifestyle RPG” kojim Nanobit kroz interaktivne priče osvaja milijune igrača?

Casual mobilne igre možda nisu poznate zbog svojih priča, ali određeni podžanrovi ne mogu funkcionirati bez dobrog narativa.

Kada govorimo o “pričama u igrama”, uglavnom mislimo na RPG-ove (Role Playing Games) iliti igre igranja uloga koje se najčešće vezuju uz velike računalne igre. Često tako zanemarimo igre za mobilne uređaje koje igračima također mogu ponuditi zanimljivo narativno okruženje čiji dio mogu postati.

Upravo su dobre priče ključan element nekih od uspješnica Nanobita, s čijim stručnjacima danas govorimo o razradi narativa u njihovim igrama.

Nanobit je kroz svojih 12 godina postojanja stvorio 29 proizvoda, od kojih su 10 bile različite aplikacije, a njih 19 mobilne igre. Tijekom eksperimentiranja s raznim žanrovima i podžanrovima tih igara, u Nanobitu su se specijalizirali za narativne casual igre s RPG elementima, pojašnjava mi Khaoula Touati-Babić, voditeljica korporativnih komunikacija u Nanobitu.

Ključ dobre priče je u tome da bude zanimljiva od početka do kraja, ali i da se nadograđuje s vremenom, kaže Andrea. Nanobit

Ček, ček, što je sad Lifestyle RPG?

Ako niste igrali Nanobitove igre, radi se o takozvanim “Lifestyle role-playing” naslovima, kao što su Hollywood Story: Fashion Star i My Story: Choose Your Own Path. “Naše igre su slične čitanju knjige”, kaže mi dizajnerica priče u Nanobitu, Andrea Baričević i dodaje:

Osim audiovizualnih elemenata, glavna je razlika u tome što igrači imaju priliku mijenjati tijek priče svojim odabirima. Na primjer, u romantičnim pričama biraju s kim žele otići na spoj, a u trilerima biraju koju prostoriju žele istražiti i kojem liku žele vjerovati.

Ovime se postiže dodatna povezanost s likovima igre, jer igrači imaju priliku sami odabrati svoju “sudbinu” unutar avanture koju igraju. Ovi interaktivni elementi nisu tu samo da služe kao prekretnice u glavnim dijelovima igre, već igrači mogu birati svoj izgled, definirati karakteristike likova i slično – a unutar već definiranog svijeta. Otud RPG (igranje uloga) u ovom žanru.

Priče za sve Nanobitove igre nastaju u samom Nanobitu, ali u isto vrijeme domaća tvrtka surađuje s brojnim vanjskim autorima tijekom rada na njima. Dizajneri tako poboljšavaju priču dok se igra razvija i nastoje prilagoditi narativ igri i načinu prezentacije koji će se svidjeti publici.

Nanobitove igre spadaju u casual mobilne igre, ali neke od njih imaju izražene RPG elemente. Nanobit

Klasične strukture vs. originalnost

No, iako je priča tu – ne znači da svaka igra ima dobru priču, pogotovo kada se radi o mobilnim igrama. Andrea mi kaže da je ključ dobre priče u tome da bude zanimljiva od početka do kraja, bilo zbog toga što budi interes likovima s kojima se lako poistovjećujemo ili zbog radnje koja izaziva emocije.

Bez obzira na različit medij, priče u Nanobitovim casual igrama i dalje oponašaju klasične narativne strukture, ističe Andrea. Ako ste gledali ijednu telenovelu, znate da je vrlo teško održati angažiranost bez zapleta. Andrea mi pojašnjava kako se uvijek treba truditi biti drugačiji i originalan, ali dodaje da su ljubavni trokuti i slični zapleti popularni u pričama s dobrim razlogom.

Khaoula pojašnjava kako je zadržavanje igrača velik izazov u ovom žanru, stoga se u Nanobitu mnogo razmišlja o novim narativima, odnosno poglavljima koja se stalno ubacuju u postojeće igre kako bi se igrači imali čemu vratiti kada prođu dostupne priče.

Ali bez brige, ideja za priče uvijek ima dovoljno, šali se Nikolina. U igri poput Tabou Storiesa postoji nekoliko pojedinačnih priča koje funkcioniraju poput knjiga, odnosno svaka ima svoju radnju. S druge strane, igra Hollywood Story ima jednu priču, ali niz manjih zapleta koji “razbijaju” radnju.

Ključ ovakvih igara je u stalnoj nadogradnji sadržaja i novim elementima priče, kaže Nikolina. Nanobit

Vaš lik je personifikacija vas samih

Likovi ovih priča često su personifikacije osoba koje ih igraju. Andrea kaže kako je čest slučaj da igrači daju likovima svoje ime, zbog čega likovi trebaju biti simpatični te se s njima moraju lako povezati. Ako izostane povezanost igrača i lika, velika je šansa da će i igrači odustati od igre, pojašnjava Andrea.

To mi potvrđuje i Nikolina Petanjek, dizajnerica sadržaja u Nanobitu koja ističe koliko je za svaku igru vrlo važan vizualni element:

Ako se igračima ne svide ponuđene varijante izgleda ljubavnog interesa ili samog PC-a (playable character), mogu odustati od čitanja priče koja je narativno možda super.

Zato se Nanobit u igrama trudi ponuditi i velik izbor interaktivnosti, dodaje Nikolina:

Počevši od tog da birate izgled svog lika, izgled svog ljubavnog interesa, odjeću koju nosite na vašem prvom posebnom spoju, što ćete pitati, reći. Hoćete li pristati na tajanstvenu i primamljivu ponudu da vas partner/ica odvede na odmor privatnim avionom ili ćete radije bolje upoznati curu koju ste sreli u slastičarnici? Vi birate, djelujete, niste samo pasivni čitatelj. Tu je i pozadinska glazba, pažljivo napravljena za svaku priču posebnu koja prati svaki dramatični trenutak i potencira svaku emociju.

U Nanobitu su do sada proizveli na desetke igara i aplikacija, ali specijalnost su im postale casual lifestyle RPG igre. Nanobit

Ništa bez analize podataka

Kao što smo spominjali u prijašnjim tekstovima, odjel analitike i akvizicije korisnika u casual igrama igra veliku ulogu. Andrea mi kaže kako na priču analitika svakako utječe – ako je oglas koji je plasiran na internet popularan i zapleti iz njega se ljudima sviđaju, često se upravo oni nađu u igrama. Tako na svojevrstan način istodobno testiraju i osluškuju tržište.

Velika sreća je u tome što se igra stalno mijenja i nadograđuje, dodaje Nikolina. To omogućava praćenje situacija koje se igračima sviđaju, i bolje vaganje odluka o ugradnji istih u igru. Narativno i audiovizualno oblikovanje priče ne nastaje u vakuumu, dodaje, sve je uvijek povezano s drugim timovima u tvrtki i analitikom te podacima.

Prema tome, idući puta kada budete igrali neku casual igru sjetite se kako je svaki dijalog pomno provjeren, testiran i napisan timskim trudom kako bi vi bili što zadovoljniji – a ako vas zanima više o ovoj temi nemate što čekati nego istražiti opcije koje Nanobit nudi! 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Analiza

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.