Nakon 'samo' 3 godine, konačno imamo natječaj za IT Park Osijek.

Nakon ‘samo’ 3 godine, konačno imamo natječaj za IT Park Osijek.

Grad Osijek konačno je raspisao natječaj za građenje poslovnih prostora u IT Parku.

Tko čeka, taj i dočeka! Čini se kako su ta i ostale izreke o strpljenju sada zauvijek urezane u pamćenje IT scene Osijeka, a danas konačno možemo potvrditi kako je čekanju (barem za sada) – došao kraj. Konačno je objavljen javni natječaj za gradnju nekretnina u zoni IT Park!

Natječaj je objavljen danas na stranicama Grada Osijeka, a njime se završava agonija koja je trajala već godinama i koja je pred oči javnosti ponovno isplivala prošle jeseni kada je udruga Osijek Software City u tekstu na svojim stranicama prozvala Grad za nedjelovanje. O natječaju, njegovom nastanku i objavi govorili smo već naširoko, a posljednje smo informacije dobili na konferenciji za medije početkom ovoga mjeseca kada je najavljeno da će se natječaj raspisati do kraja siječnja.

Grade urede za tvrtke od minimalno 15 zaposlenih

Iako ne mogu vjerovati da ovo govorim, dogodilo se upravo ono što su iz Grada obećali: natječaj je otvoren i dostupan na webu Grada Osijeka. Punim imenom Javni natječaj za osnivanje prava građenja na nekretninama u Poduzetničkoj zoni “IT park”, u detalje govori o tome tko na predviđenom zemljištu ima pravo graditi te koje obveze proizlaze iz toga.

A gradit će tvrtke koje u posljednjih šest mjeseci imaju minimalno 15 zaposlenika te pripadaju u jednu od tri skupine prema Nacionalnoj klasifikaciji djelatnosti 2007. To su tvrtke koje se bave, primjerice, računalnim programiranjem, proizvodnjom komunikacijske opreme, izdavanjem softvera, savjetovanjem u vezi s računalima, ali i izdavanjem računalnih igara.

Pravo građenja realizira se na devet katastarskih čestica koje Grad konačno ima u svojim rukama, a čije se površine kreću od 1234 do 2269 kvadratnih metara, na kojima će minimalne površine objekata biti od 800 do 1500 kvadrata, ovisno o, jasno, veličini parcele. Navedeni su i početni iznosi godišnje naknade za pravo građenja, a oni iznose od oko 1700 do 3100 eura.

Rok za gradnju je 4 godine, ali početak se očekuje još i ove.

Zainteresirane tvrtke same će graditi svoje objekte kao što je već i rečeno, ali će morati podleći nekim načelima uniformiranosti kako novi IT park ne bi bio suviše šarolikih građevinskih rješenja. Od grada sve zainteresirane tvrtke mogu očekivati infrastrukturu koja je potrebna, ali i izgradnju posebne centralne zgrade u kojoj će se nalaziti manje tvrtke.

U natječaju također stoji da će ponuditelji morati u roku 24 mjeseca ishoditi svu potrebnu tehničku dokumentaciju za početak izgradnje na zemljištu, a u roku od 48 mjeseci i izgraditi zgradu koju su planirali. Početak radova trebao bi biti ove godine, a nakon što se dogovore infrastrukturna rješenja vjerujemo kako će i velikom brzinom nicati zgrade IT firmi.

Ostaje nam vidjeti koliko će ponuda Grad dobiti, ali i koliko će brzo započeti infrastrukturni radovi u Gackoj ulici, jer bez njih nema ni Parka. Svakako je ovo dobar korak u razvoju ‘sapunice’ koja se mjesecima odvija u Osijeku, ali dok prvi bageri i radnici ne stignu na gradilište, i dalje ostajem skeptičan.

Također, stranice Grada nisu brze u osvježavanju svojih web stranica pa je na njima sve do jučer pisalo kako je rok za raspisivanje natječaja 31.12.2018., stoga i ovim putem još jednom apeliram Gradu da zaista malo bolje brine o stranici. Danas na njoj ponosno stoji kako će korisnicima biti pruženi poticaji i olakšice, što će vjerojatno stajati dok se IT park ne izgradi do kraja i popuni stanarima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Umjetna inteligencija

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Karijere

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.