Dok radovi kasne, tvrtke gube interes, može li si IT Park u Osijeku priuštiti čekanje?

Dok radovi kasne, tvrtke gube interes, može li si IT Park u Osijeku priuštiti čekanje?

Gdje je zapelo s objavom natječaja za IT Park u Osijeku i kada ćemo ugledati prve objekte, saznali smo na današnjoj presici, no što nas čeka povrh riječi, nismo sigurni.

Priča o IT parku s kojom smo završili prošlu godinu upravo je danas dobila rasplet koji smo čekali. Iako je probijen rok za raspisivanje natječaja, koji je zakazan za 31.12. prošle godine, danas je u prostorijama Grada Osijeka održana konferencija za medije na kojoj se govorilo upravo o temi IT Parka i njegovoj, čini se ipak, nešto daljoj budućnosti.

Podsjećamo, Grad Osijek i udruga Osijek Software City već su tri godine u pregovorima oko gradnje IT Parka u Osijeku. Jednom kad bude gotov, IT Park bi trebao omogućiti prostor za gradnju vlastitih zgrada IT tvrtkama koje djeluju na području grada, ali i ponuditi mogućnost za rast i razvoj manjim tvrtkama u posebnim prostorima Parka.

Ideja i realizacija tog projekta Osijeku je prijeko potrebna s obzirom na to da gotovo sve veće IT tvrtke u gradu muku muče s pronalaskom adekvatnih ureda.

Ipak, kako se tri godine situacija nije pomaknula s mjesta, udruga OSC prošle je jeseni objavila tekst u kojem iznose razočarenje situacijom, a nakon kojeg su mnogi mediji istraživali ovu situaciju. Pomaci su se dogodili, ali novi rok za raspisivanje natječaja istekao je 31.12. prošle godine. Iz Grada su se jučer u popodnevnim satima oglasili objavom konferencije za novinare koja je trebala pojasniti što se događa s IT Parkom i kada ćemo gledati početak radova.

Tri mjeseca intenzivnog rada, i što dalje?

Najprije valja istaknuti kako je dogradonačelnica Žana Gamoš na samom početku istaknula kako snosi punu odgovornost za neispunjavanje probijenog roka za natječaj, uz što je navela kako je taj rok jednostavno bio suviše optimističan da bi ga se stiglo ispoštovati. Iako bi mnogi voljeli biti optimistični u vezi situacije, čini se da je samo dogradonačelnica suviše optimistična jer ako se dobro sjećamo – sama je odredila kraj godine kao rok, nitko drugi.

Gamoš ističe i kako je u ove tri godine – koliko dogovori traju, najveća količina vremena otišla na razgovore s Poljoprivrednim institutom u Osijeku, i to oko razmjene zemljišta, o čemu smo pisali u prvome tekstu na ovu temu. Danas smo pak saznali kako je tek u listopadu 2018. Grad postao punopravan vlasnik zemljišta na kojem će se park graditi, nakon čega su krenuli spomenuti intenzivni dogovori s predstavnicima OSC-a za prikupljanje sve potrebne dokumentacije. Je li slučajno da je jedina zapreka riješena tek kada je OSC podigao prašinu svojim tekstom baš u listopadu, ostavljamo vam da zaključite.

Kada se jednom počelo raditi, dodaje dogradonačelnica, radilo se punom parom. U tri mjeseca donesena je odluka o osnivanju zone IT Parka; odluka o poticajima za razvoj djelatnosti u parku; idejno rješenje IT Parka; parcelacijski elaborat; elaborat prava građenja; prijedlog natječaja i popratni ugovori. Svi dokumenti su pozitivno ocijenjeni od odbora Grada koji su za njih zaduženi, te je gotovo sve spremno za raspisivanje natječaja.

A ipak, opet čekamo.

Naravno, kako ni situacija nije idealna, i dalje se mora malo čekati na iduće korake. Naime, ovaj puta OSC i Grad čekaju da se završi postupak parcelizacije i uvoda u katastar, a iz Grada uvjeravaju kako će se natječaj raspisati istog trenutka kada sve bude riješeno katastarski. To bi se trebalo dogoditi u najskorije vrijeme, ali ovoga puta nismo dobili točan datum.

Kada se jednom krene, IT tvrtke će imati priliku graditi svoje zgrade na devet zemljišnih čestica koje će biti raspoređene oko centralne zgrade u vlasništvu Grada. U njoj će se nalaziti poslovni prostori za manje tvrtke koje još uvijek ne trebaju svoje zgrade, te će s okolnim zgradama činiti jedinstvenu cjelinu u ovom dijelu Hrvatske. Naravno, ako se sve nastavi po planu.

Denis Sušac iz udruge OSC nije krio razočaranje probijanjem rokova za početak gradnje parka, naglašavajući kako je izuzetno važno da se prvi radovi u Parku krenu odvijati do kraja ove godine. U protivnom, dodaje, riskira se gubljenje interesa od strane tvrtki i postoji izvjesna budućnost da se IT Park neće popuniti kako bi trebao. Prema tome, dogovori koji su tek pred nama pokazat će se ključnima za razvoj ovog projekta, a svako probijanje rokova moglo bi se pokazati kao kobno.

Kada je riječ o rokovima, Denis očekuje kako bismo, ako sve bude išlo kako treba, krajem 2020. i početkom 2021. mogli očekivati prve gotove objekte. Prvi kvartal ove godine trebali bi biti poznati i prvi potencijalni stanovnici Parka, ali ispričajte me ako na bilo kakve rokove nakon tri godine gledam skeptično.

P.S. na stranicama Grada i dalje piše “Raspisivanje Javnog natječaja za korisnike IT parka planiran je do 31. prosinca 2018. godine.” – i dalje s pravopisnom greškom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.