Hvalimo ih kada su točne, a psujemo kada promaše...govorimo naravno o vremenskim prognozama. S obzirom na sve ekstremnije vremenske pojave poput snažne oluje od nekidan, točnost vremenske prognoze postala je puno bitnija od toga da ćemo eventualno pokisnuti. Od oko 8000 aplikacija koje prognoziraju vrijeme, koja je najtočnija?
Još donedavno smo pratili LastQuake na Twitteru, sad se, čini se, prebacujemo na praćenje aplikacija za vremensku prognozu!
U situacijama poput snažne oluje koja je nekidan prohujala Hrvatskom presudna je točna vremenska prognoza koja će na vrijeme upozoriti ljude da sklone sebe i imovinu (ili, primjerice, da nisu baš uvjeti u kojima bi trebala prometovati žičara!). Nije baš vrijeme da se oslanjamo na narodne mudrosti poput “ako ptice lete nisko, bit će kiše”.
Internet i trgovine mobilnih aplikacija prepune su različitih vremenskih prognoza koje nisu sve jednake. Bolje rečeno, nisu sve jednako točne. Neke su preciznije za SAD, a neke za Europu i nemaju sve isti izvor podataka.
Microsoft, Apple, IBM: big tech voli vremensku prognozu
Podaci američke Nacionalne agencije za istraživanje oceana i atmosfere (NOAA) nalaze se u pozadini ne samo najpopularnijih aplikacija, već i onih najtočnijih. NOAA je omogućila da svi podaci budu javno dostupni, a kroz program NOAA Open Data Dissemination, njihove podatke koriste Amazon, Google, IBM i Microsoft koji stoje iza najtočnijih vremenskih prognoza za SAD.
Ako ste ikada u Google upisali ime područja čiju vremensku prognozu želite znati i odmah do imena mjesta dodate weather, vjerojatno niste znali da zapravo vidite prognozu najpouzdanije aplikacije za prognozu vremena u SAD-u, a to je The Weather Channel kojeg je 2016. akvizirao IBM. Weather Underground ( kojemu je također vlasnik IBM) i Storm Radar također “vuku” podatke od The Weather Channela.
Microsoftova prognoza, koju nudi u aplikaciji Microsoft Start, bila je najtočnija aplikacija za prognozu vremena prošle godine, prema Forecast Watchu, softveru koji prikuplja vremenske prognoze i uspoređuje ih sa stvarnim opažanjima. Microsoft osim NOAA-e kao izvor koristi i podatke Europskog centara za srednjoročne prognoze vremena (ECMWF) što njihovu prognozu čini preciznom i u Europi.
Zapravo, nije čudo da je Microsoftova prognoza najtočnija jer je očito da se izuzetno trude oko pružanja najpreciznijih informacija kad je vrijeme u pitanju. U 2021. su dogovorili suradnju s Accuweatherom, servisom kojega je Forecast Watch godinu prije proglasio najtočnijom i to na temelju prognoza koje su prikupljane između 2015. i 2018. godine.
Apple je 2022. godine akvizirao Dark Sky i integrirao ga u Apple Weather koji se nalazi na svakom njihovom uređaju. Važno je istaknuti kako ForecastAdvisor, softver koji procjenjuje točnost vremenske prognoze u SAD-u, njihove prognoze nije svrstao među najtočnije u SAD-u. Ovisno o saveznoj državi, zauzima poziciju između 6. i 9. mjesta. Podaci o njezinoj točnosti u Europi nisu dostupni, ali rangiranje aplikacije u SAD-u budi sumnju… barem u meni.
Nije sve u američkim aplikacijama…
U potrazi za najtočnijom vremenskom prognozom u Europi, na vrhu popisa često možemo vidjeti finski Foreco koji je inače također dobro rangiran i u SAD-u. Foreco svoje podatke za Europu uglavnom preuzima od ECMWF-a.
Naravno, ne smijemo zaboraviti i domaći Neverin o kojem smo detaljno pisali koji nam je još tada objasnio zašto ipak sve ove aplikacije svjetskog glasa nisu najtočnije za Hrvatsku:
Neverin nudi lokalne podatke za npr. Grad Zagreb koji se temelje na stvarnim meteorološkim postajama ili drugom riječi, mikrolokacijama kao što su Meteorološka postaja Zagreb-Mošćenička ili postaja Zagreb-Grič:
Nije isto imati modeliranu vrijednost temperature zraka u nekom mjestu ili stvarno izmjerenu temperaturu. Takve aplikacije često pod trenutnu temperaturu “podvaljuju” modeliranu, tj. prognoziranu vrijednost za te koordinate ili podatke okolnih meteoroloških postaja.
Inače, Neverin informacije o vremenskoj prognozi preuzima od NOOA-e, njemačkog Deutscher Wetterdiensta, francuskog Meteo Francea i EMMWF-a. Podatke o munjama dobivaju iz njemačke Blitzortung mreže, a izvor satelitskih snimaka je EUMETSAT dok za radarsku snimku oborina koriste mozaik svih radara u Europi i svijetu.
A nekada nije uopće do aplikacija za vremensku prognozu…
Vremenske prognoze pružaju različite informacije poput brzine puhanja vjetra, kretanja oblaka, vlažnosti zraka itd., ali u njima neće pronaći konkretne savjete što je potrebno napraviti tijekom nevremena na vašem području.
Kolikogod nekima smiješno zvučalo kad se Civilna zaštita opravdava da su građane upozoravali putem društvenih mreža (jer Sustav za rano upozoravanja i upravljanje krizama koji šalje SMS-ove još ne funkcionira), činjenica je da je Twitter društvena mreža koja se uvijek iskaže u izvanrednim situacijama. I o potresima smo se najažurnije informirali na Twitteru.
Doduše, točnije bi bilo reći da je Twitter bio vrijedan u ovakvim situacijama, jer sve promjene koje je od preuzimanja uveo Elon Musk napravile su od Twittera konstantnu izvanrednu situaciju.
Jedan od korisnih računa je Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH. Na sami dan grmljavinske oluje, koja je pokosila središnju Hrvatsku, počeli su upozoravati i savjetovati građane.
🌧 iz smjera Slovenije dolazi novo naoblačenje uz mogućnost za povremenu kišu i pljuskove s grmljavinom ➡️pratite upute: pic.twitter.com/e9odI6HCnR
— Ravnateljstvo civilne zaštite MUP-RH (@RavnateljstvoCZ) July 19, 2023
Također, koristan je i Twitter profil Državnog hidrometeorološkog zavoda koji upozoravaju građane, ali i educiraju o vremenskim nepogodama. Više o samim opasnostima po pojedinim regijama možete pronaći na njihovoj stranici.
Petak će u većem dijelu zemlje biti nestabilan. Pljuskovi s grmljavinom već ujutro i prijepodne, a najveća vjerojatnost za lokalno grmljavinsko nevrijeme je popodne i navečer. Pratite radarske slike i pojave munja na https://t.co/7tElXxnRUV#prognoza #DHMZ pic.twitter.com/F7pjcL6mfi
— DHMZ (@DHMZ_HR) July 21, 2023
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Ivo
30. 07. 2023. u 6:50 am
zaboravili ste yr.no