
Operacija kralježnice potaknula je Domagoja da osmisli aplikaciju koja olakšava oporavak
Od pripreme za operaciju do korisnih informacija, vježbi i lakšeg praćenja boli ili bitnih nalaza, saznajemo kako domaća aplikacija MySpine olakšava život pacijentima i liječnicima.
Razdoblje nakon operacije kralježnice, kako se pacijent ponaša te pridržavanje preporuka liječnika gotovo je jednako važno za oporavak kao i operacija. Ustanovio je to na vlastitom iskustvu Domagoj Markanović kad je prije 4 godine operirao kralježnicu. I nakon toga osmislio aplikaciju MySpine postoperativni asistent, kako drugi ne bi morali prolaziti greške i muke koje je prošao on.
Pomaže kod oporavka, ali i pripreme za operaciju
Domagoj je inače kreativni direktor web agencije Marker pa je okupio programere i dizajnere, ali i stručni tim liječnika – fizijatara, fizioterapeuta, radnih terapeuta, ortopeda, neurologa i neurokirurga kako bi ujedinili snage i razvili aplikaciju:
Aplikacija MySpine je namijenjena svim osobama koje idu ili su nedavno imali neku od najčešćih operacija cervikalne ili lumbalne kralježnice. MySpine se preporučuje koristiti od mjesec dana prije do pola godine nakon operacije – trenutno je taj period detaljno pokriven sadržajima i protokolima.
Sadrži sve važne informacije za što uspješniji i brži oporavak te savjete za smanjenje boli nakon operacije. Glavni cilj joj je pacijenta pravovremeno informirati i potaknuti na održavanje discipline tijekom oporavka.
Savjeti, vježbe, statistika i – gameifikacija oporavka nakon operacije
Aplikacija u oporavku pomaže na dva načina – informiranjem pacijenta kroz savjete, planove, vježbe i odgovore na česta pitanja i olakšavanjem prikupljanja informacija o opravku i dijeljenja tih informacija s liječnicima.
Domagoj nabraja funkcionalnosti aplikacije koje, svaka na svoj način, olakšavaju oporavak tijekom kojeg su sve greške skupe jer su ili bolne ili usporavaju oporavak:
- Dnevni program hodanja, posebne medicinske vježbe i brojač dopuštenog vremena sjedenja;
- Video materijali medicinskih vježbi, tehnika disanja i vježbi za cirkulaciju na hrvatskom jeziku. Sve treninge i vježbe provjerili su i odobrili fizioterapeuti koji svakodnevno pomažu pacijentima za vrijeme postoperativnog oporavka kralježnice;
- Interaktivni izvještaj koji se jednim klikom može poslati liječniku kako bi mogao točnije odrediti daljnju terapiju i liječenje;
- Podsjetnici za uzimanje lijekova ili druge aktivnosti;
- Bilježenje bolova i kilaže radi boljeg pregleda tijeka oporavka i evidencija boli po tjednima i mjesecima prikazana kroz interaktivne grafove;
- Evidencija kretanja i sjedenja sa statistikom po danima, tjednima i mjesecima.
Tu je i velika baza savjeta i odgovora na sva pitanja koja bi pacijent mogao imati – od toga kako se pripremiti za operaciju i što očekivati u bolnici do obavljanja svakodnevnih aktivnosti nakon operacije ili kako brinuti za ranu. A sve iz provjerenih i stručnih izvora, a ne dr. Googlea!
Pacijenti u MySpine mogu učitati svu svoju medicinsku dokumentaciju kako bi im bila lako dostupna i na jednom mjestu, a zanimljivo je i skupljanje bodova korištenjem aplikacije i obavljanje nekih dnevnih zadataka, čime korisnik zaslužuje prelazak na nove razine oporavka.
Pacijenti zadovoljni, slijede poliklinike i bolnice
Razvoj aplikacije trajao je 3 godine, a u njega je dosad uloženo oko 4,7 milijuna kuna, od čega je 2,1 milijun financiran iz EU fondova. MySpine je u javnost puštena prije nešto manje od 2 mjeseca, a Domagoj je posebno zadovoljan odličnim povratnim informacijama korisnika, ali i liječnika:
Trenutno imamo 1220 korisnika koji su kreirali korisnički račun što pokazuje veliki interes i potrebu za ovakvim sustavom na tržištu.
MySpine aplikaciju koristi stručni medicinski tim u Općoj bolnici Varaždin kako bi pacijentima olakšali oporavak nakon operacija kralježnice. Trenutno dovršavamo kompletni sustav za poliklinike i bolnice koji će im omogućiti individualni pristup svakom pacijentu.
Uz to, do kraja godine planiramo u javnost pustiti i verziju na engleskom jeziku (nakon toga i verziju na njemačkom jeziku). Globalno trenutno ne postoji takva vrsta aplikacije.
Aplikacija koju je iz vlastite muke osmislio i razvio Domagoj odlično se nadovezuje na temu nedavnog okruglog stola posvećenom korištenju tehnologije i umjetne inteligencije u medicini.
I njegovom zaključku da tehnologija vjerojatno nikad neće znati raditi sve ono što radi jedan liječnik, niti će ga moći zamijeniti, ali da tehnologiji možemo prepustiti određene dijelove liječničkog posla, upravo kako bi se stručnjaci, koji su deficitarni, rasteretili. A pacijent pritom, kao u slučaju MySpine, dobio individualizirani pristup i stručne savjete nadohvat ruke.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.