Operacija kralježnice potaknula je Domagoja da osmisli aplikaciju koja olakšava oporavak

Operacija kralježnice potaknula je Domagoja da osmisli aplikaciju koja olakšava oporavak

Od pripreme za operaciju do korisnih informacija, vježbi i lakšeg praćenja boli ili bitnih nalaza, saznajemo kako domaća aplikacija MySpine olakšava život pacijentima i liječnicima.

Razdoblje nakon operacije kralježnice, kako se pacijent ponaša te pridržavanje preporuka liječnika gotovo je jednako važno za oporavak kao i operacija. Ustanovio je to na vlastitom iskustvu Domagoj Markanović kad je prije 4 godine operirao kralježnicu. I nakon toga osmislio aplikaciju MySpine postoperativni asistent, kako drugi ne bi morali prolaziti greške i muke koje je prošao on.

Pomaže kod oporavka, ali i pripreme za operaciju

Domagoj je inače kreativni direktor web agencije Marker pa je okupio programere i dizajnere, ali i stručni tim liječnika – fizijatara, fizioterapeuta, radnih terapeuta, ortopeda, neurologa i neurokirurga kako bi ujedinili snage i razvili aplikaciju:

Aplikacija MySpine je namijenjena svim osobama koje idu ili su nedavno imali neku od najčešćih operacija cervikalne ili lumbalne kralježnice. MySpine se preporučuje koristiti od mjesec dana prije do pola godine nakon operacije –  trenutno je taj period detaljno pokriven sadržajima i protokolima.

Sadrži sve važne informacije za što uspješniji i brži oporavak te savjete za smanjenje boli nakon operacije. Glavni cilj joj je pacijenta pravovremeno informirati i potaknuti na održavanje discipline tijekom oporavka.

Savjeti, vježbe, statistika i – gameifikacija oporavka nakon operacije

Aplikacija u oporavku pomaže na dva načina – informiranjem pacijenta kroz savjete, planove, vježbe i odgovore na česta pitanja i olakšavanjem prikupljanja informacija o opravku i dijeljenja tih informacija s liječnicima.

Domagoj nabraja funkcionalnosti aplikacije koje, svaka na svoj način, olakšavaju oporavak tijekom kojeg su sve greške skupe jer su ili bolne ili usporavaju oporavak:

  • Dnevni program hodanja, posebne medicinske vježbe i brojač dopuštenog vremena sjedenja;
  • Video materijali medicinskih vježbi, tehnika disanja i vježbi za cirkulaciju na hrvatskom jeziku. Sve treninge i vježbe provjerili su i odobrili fizioterapeuti koji svakodnevno pomažu pacijentima za vrijeme postoperativnog oporavka kralježnice;
  • Interaktivni izvještaj koji se jednim klikom može poslati liječniku kako bi mogao točnije odrediti daljnju terapiju i liječenje;
  • Podsjetnici za uzimanje lijekova ili druge aktivnosti;
  • Bilježenje bolova i kilaže radi boljeg pregleda tijeka oporavka i evidencija boli po tjednima i mjesecima prikazana kroz interaktivne grafove;
  • Evidencija kretanja i sjedenja sa statistikom po danima, tjednima i mjesecima.

Tu je i velika baza savjeta i odgovora na sva pitanja koja bi pacijent mogao imati – od toga kako se pripremiti za operaciju i što očekivati u bolnici do obavljanja svakodnevnih aktivnosti nakon operacije ili kako brinuti za ranu. A sve iz provjerenih i stručnih izvora, a ne dr. Googlea!

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Pacijenti u MySpine mogu učitati svu svoju medicinsku dokumentaciju kako bi im bila lako dostupna i na jednom mjestu, a zanimljivo je i skupljanje bodova korištenjem aplikacije i obavljanje nekih dnevnih zadataka, čime korisnik zaslužuje prelazak na nove razine oporavka.

Pacijenti zadovoljni, slijede poliklinike i bolnice

Razvoj aplikacije trajao je 3 godine, a u njega je dosad uloženo oko 4,7 milijuna kuna, od čega je 2,1 milijun financiran iz EU fondova. MySpine je u javnost puštena prije nešto manje od 2 mjeseca, a Domagoj je posebno zadovoljan odličnim povratnim informacijama korisnika, ali i liječnika:

Trenutno imamo 1220 korisnika koji su kreirali korisnički račun što pokazuje veliki interes i potrebu za ovakvim sustavom na tržištu.

MySpine aplikaciju koristi stručni medicinski tim u Općoj bolnici Varaždin kako bi pacijentima olakšali oporavak nakon operacija kralježnice. Trenutno dovršavamo kompletni sustav za poliklinike i bolnice koji će im omogućiti individualni pristup svakom pacijentu.

Uz to, do kraja godine planiramo u javnost pustiti i verziju na engleskom jeziku (nakon toga i verziju na njemačkom jeziku). Globalno trenutno ne postoji takva vrsta aplikacije.

Aplikacija koju je iz vlastite muke osmislio i razvio Domagoj odlično se nadovezuje na temu nedavnog okruglog stola posvećenom korištenju tehnologije i umjetne inteligencije u medicini.

I njegovom zaključku da tehnologija vjerojatno nikad neće znati raditi sve ono što radi jedan liječnik, niti će ga moći zamijeniti, ali da tehnologiji možemo prepustiti određene dijelove liječničkog posla, upravo kako bi se stručnjaci, koji su deficitarni, rasteretili. A pacijent pritom, kao u slučaju MySpine, dobio individualizirani pristup i stručne savjete nadohvat ruke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?