Hackahtoni i studentska natjecanja dobri su za stjecanje praktičnog iskustva, dodavanje dodatne crtice u životopis, ali i prilika za posao. Barem je tako bilo u slučaju Denisa Glada i Ivana Šoštarka, koji su, po završetku studentskog natjecanja Inovacijom do poslovne prilike, zahvaljujući svojim projektima od ove jeseni postali dio mStarta.

Denis Glad ima 23 godine, Ivan Šoštarko je godinu dana mlađi, a obojica dolaze s Tehničkog veleučilišta u Zagrebu. No, osim fakulteta, imaju još jednu zajedničku stvar, a to je da su obojica unazad nekoliko tjedana zaposlena u mStartu. Sama činjenica kako je neki informatičar našao posao u tehnološkoj tvrtki i ne bi bila posebna vijest, međutim Denis i Ivan su umjesto tipične prijave za oglas na posao, odlučili sudjelovati na natjecanju Inovacijom do poslovne prilike, koje je mStart organizirao četvrtu godinu zaredom.
Mogućnost rada na različitim projektima
U njihovom slučaju, pokazalo se da je natječaj opravdao svoj naziv i zaista bio prilika da iz fakultetskih klupa uskoče na prva radna mjesta. Denis i Ivan su u mStartu zaduženi za razvoj web i mobilne aplikacije za interne potrebe, ali i vanjske suradnike. O svom radnom mjestu kažu:
Trenutno radno mjesto je vrlo interesantno i dinamično. Dobili smo mogućnost izrade različitih projekata koristeći tehnologiju koja nama odgovara pa s time na umu imamo dosta izazova i odgovornosti, ali, dakako, to pruža i jedan poseban osjećaj i privilegiju. Trenutno se ne možemo požaliti, uvjeti i okruženje nam u potpunosti odgovaraju. 😉
Tijekom natjecanja razvijali su projekt Tisak Katalog, za što su osvojili drugo mjesto i nagradu od 10.000 kuna. Riječ je o web aplikaciji za unos informacija i mobilnoj aplikaciji za krajnje korisnike putem koje mogu saznati sve o tiskovinama s Tiskovih prodajnih mjesta – cjelokupnoj ponudi, raspoloživim prodajnim mjestima, pretraživanju i naručivanju starih brojeva te još ponekih kupcima korisnih informacija. Budući da je njihov rad bio zanimljiv mStartu, vrlo brzo nakon natjecanja došla je prilika za zaposlenjem.
Bili smo malo iznenađeni jer nismo očekivali da će nam natjecanje otvoriti takvu priliku. mStart je prepoznao naš trud i znanje te smo dobili priliku za završni razgovor s našim budućim direktorom i naša avantura ovdje je uskoro počela.
Stjecanje praktičnih znanja i ‘soft’ vještina

Osim što je bio prilika za posao, natječaj Inovacijom do poslovne prilike, dao je sudionicima priliku i za učenje. Naime, Denis i Ivan mi objašnjavaju da su prije svega stekli nova znanja iz razvoja multiplatformskih mobilnih aplikacija, ali i neke ‘soft’ vještine poput prezentacijskih, što je bio i jedan od razloga za prijavu na natjecanje.
Natjecateljskog smo duha, volimo vidjeti gdje smo svojim znanjem i iskustvom u odnosu na druge, a iz samog rada na projektu može se naučiti dosta korisnih stvari koje se mogu primijeniti kasnije u profesionalnoj karijeri.
Naučili smo jako puno o tome kako je raditi na velikom projektu te kako i na koji način iskomunicirati svoje ideje i prijedloge vezane uz sam projekt. Naučili smo poštivati rokove i međusobne obaveze kako sam projekt na kraju ne bi bio stavljen na čekanje zbog nekoga.
Poslodavci cijene proaktivne studente
Budući da im je studentsko natjecanje otvorilo mnoge prilike, zanimalo me koliko slična natjecanja znače studentima za usavršavanje i stjecanje praktičnih iskustava. Dosta kolega radi u struci već tijekom studija ili sudjeluju na TVZ-ovom natjecanju u razvoju mobilnih aplikacija, kažu Ivan i Denis i dodaju da takve prilike znače puno jer studenti izađu iz svoje zone komfora što će im u budućnosti svakako koristiti.
Također, poslodavci cijene proaktivne studente, studente koji uvijek žele nešto više i bolje, tako da su natjecanja jedna lijepa prilika svakome studentu da se pokaže tijekom studija da zna i vrijedi. Nije bitno uvijek pobijediti, i iz samog sudjelovanja i pokušaja dobiju se vrijedne lekcije za ubuduće, tako da svako natjecanje je korisno, neovisno kojim rezultatom završi.
I za kraj, zanimalo me što se događa s njihovim projektom Tisak Katalog. Iako na početku nisu očekivali da bi njihovo rješenje moglo postati dostupno velikom broju korisnika, projekt je nakon natjecanja išao u daljnju razradu te ostaje još vidjeti kada i s kojim funkcionalnostima će ići u produkciju, zaključuju Denis i Ivan. A za sve one koji bi se i sami htjeli okušati u natjecanju Inovacijom do poslovne prilike, dobra je vijest da nove prijave kreću već u ožujku 2017.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.