Hrvatski dizajnerski dvojac dao se u eksperiment. Danas je njihova igra Moonshot dostupna na Apple Arcadeu!

Hrvatski dizajnerski dvojac dao se u eksperiment. Danas je njihova igra Moonshot dostupna na Apple Arcadeu!

Iako inače rade na raznim projektima za klijente, dvojac iza dizajn studija Morsel Interactive odlučio je napraviti svoj "gaming eksperiment". Nakon više od 15.000 sati rada i uključenja nekoliko ključnih suradnika njihova mobilna igra Moonshot ugledala je svjetlo dana.

Morsel Interactive, mali indie dizajn i game studio iz Varaždina, osnovali su 2015. godine Valentina Bregović, CEO (ujedno i tester i chart master) i Milan Čubić, senior dizajner zadužen za strategiju i product. Studio pretežito radi na projektima za klijente, među kojima je jedan od važnijih Marco Polo, video messaging aplikacija za iOS i Android.

Rad s klijentima im je dugo bio glavni fokus, ali kako to obične ide, uvijek postoji neka strast i želja koja te potiče da radiš nešto za svoj gušt. Tako su Valentina i Milan slobodno vrijeme koristili za eksperimentiranje i razvoj vlastitih ideja.

Upravo tako se rodio Moonshot – A Journey Home, puzzle igra bazirana na fizici gdje igrač igra kao Moon Pi, mladi Mjesec odvojen od Majke Zemlje. Koristeći slingshot mehaniku i navigacijske zagonetke, igrač vodi izgubljenog Moon Pia kroz tajanstveni svemir kako bi se vratio kući.

Nakon tri godine rada na igri, Valentina i Milan ostvaruju svoj san, a to je ekskluzivni izlazak igre na Apple Arcadeu, Appleovoj mobile gaming platformi koja nudi probrane naslove za igranje na pretplatu.

O cijelom game development putovanju, ali i suradnji s platformom saznajte u nastavku…

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

“Kako bi izgledao mini golf u svemiru?”

Priča oko igre Moonshot krenula je prije više od 3 godine. U to vrijeme su završavali rad na aplikaciji Vibe Camera pa su krenuli razmišljati o sljedećim projektima, pojašnjava nam Milan:

Jedino što smo bili sigurni je da će sljedeći projekt biti igra. Eksperimentirali smo s nekoliko prototipova, no najzanimljivijim se pokazao projekt Gravity Golf, prototip kojeg je predložio naš iznimno talentirani suradnik i prijatelj, Marin Benčević.

Prvotna inspiracija za tadašnji Gravity Golf bilo je pitanje “kako bi izgledao mini golf u svemiru?”. Nije bilo potrebno dugo vremena prije nego što je golf loptica postala “kometa” a komet postao “Mjesec”. Iako je Moonshot krenuo kao side projekt, svakom iteracijom su sve su više bili uvjereni kako su na pravom putu.

Na tome putu Moonshot je dugo vremena bio samo “projekt sa strane” zbog čega je razvoj tekao sporo. Milan procjenjuje kako je u Moonshot uloženo preko 15.000 sati.

Apple Arcade kao ostvarenje sna

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Zašto su baš odlučili ekskluzivno izaći na Apple Arcade? Valentina i Milan zapravo maju jednostavan odgovor. Apple je imao ogroman utjecaj na njihove karijere i iskreno govore kako je predstavljanje iPhonea i App Storea bila prekretnica za njih jer to je bio trenutak kada su znali što žele raditi do ostatka karijere, ističe Valentina:

Velikim dijelom to nam je ostvarenje sna i potvrda dugogodišnjeg rada i truda. Kao dizajnerima, ciljevi su nam biti featured od strane Applea i po mogućnosti osvojiti Apple Design Award. Biti dio Apple Arcadea s vlastitim projektom je na istoj razini.

Ne čudi nas onda što su tijekom prototip faze Moonshota, kada je predstavljen Apple Arcade, odmah odlučili biti dio nove platforme:

U tom trenutku, gledajući keynote, Milan je odmah znao da Moonshot mora biti dio Apple Arcadea te je ta odluka diktirala sve ostale.

Visoki Apple standardi

No i prije predstavljanja Apple Arcadea, znali su da ne žele napraviti igru kojoj je glavna uloga serviranje reklama i prodaja in-app purchasea.

Plan je od početka bio napraviti family friendly premium igru, fokusiranu na čistoj zabavi te izgrađenu oko heart-warming priče. U Apple Arcadeu pronašli su platformu koja dijeli njihove vrijednosti, a to su privatnost, kvaliteta i zabava, naglašava Milan:

Apple Arcade nam je omogućio da se u potpunosti fokusiramo na izradu što bolje igre, bez puno razmišljanja o različitim modelima monetizacije.

Ipak, taj proces nije bio jednostavan. Imali su jasan cilj, ali kako bi uopće mogli predstaviti Moonshot samoj platformi, morali su puno raditi na podizanju kvalitete, ističe Milan:

Napravili smo dosta malih tweakova i polisha baziranih na feedbacku od strane Arcade tima.

Apple Arcadeu pristupili su zajedno s njihovim izdavačem Noodlecakeom, a tada je Moonshot bio 80% završen. Tijekom samog procesa za ulazak u Arcade najbitnije im je bilo imati maksimalnu kreativnu slobodu i pristup, kako ih Milan naziva, world-class timu ljudi koji pomaže s feedbackom i testiranjem.

“Srećom, uspjeli smo pronaći talentirane suradnike…”

Valentinu i Milana mučio je onaj česti problem kada radite na projektima za klijente i vlastitim projektima, a to je balansiranje. Uz to, najveći izazov bio im je podići kvalitetu na razinu koju smatraju da je dovoljno dobra za predstavljanje. Ipak, u nečemu su pronašli rješenje, ističe Valentina:

Srećom, uspjeli smo pronaći talentirane suradnike koji dijele naš entuzijazam te koji su uspješno preuzeli odgovornosti za koje mi nismo imali vremena.

Njihova najbolja odluka bila je pronaći kvalitetne ljude, delegirati dijelove u kojima su oni bolji te im se “maknuti s puta i pustiti da ih iznenade svojim radom”. Zbog toga Valentina posebno ističe kako je Moonshot rezultat timskog rada. 

Naravno, kvalitetne ljude nije lagano pronaći pa su se najčešće vodili preporukama ili direktnim stupanjem u kontakt s ljudima za koje su bili uvjereni da su pametniji od njih, zaključuje Valentina.

Moonshot – A Journey Home možete pronaći na službenoj stranici igre na Apple Arcade platformi. Kako smo naveli, radi se o platformi na pretplatu što znači, ako želite doći do igre, morat ćete odvojiti 4.99 dolara mjesečno. Ali barem ćete biti sigurni da vas u igri neće napadati reklamama…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.