
Morena Šimatić, Uber: Isplata zarade vozačima je prioritet, za kašnjenje je bio kriv bankarski sustav
Iako se dosad u dva domaća startupa bavila osvajanjem svjetskih tržišta, nova voditeljica Uberovih hrvatskih operacija kaže da joj je domaće tržište - najveći izazov dosad. Kod kuće je očekuje oštra konkurencija u borbi za putnike te moguća važna promjena zakona, nezadovoljstvo pa i štrajk sa strane vozača.
Iako iza sebe ima dva nezaboravna iskustva u startupima – u kojima je oba puta praktički iz početka gradila globalno poslovanje, nova voditeljica Uberovih operacija u Hrvatskoj, Morena Šimatić, kaže kako joj je ta pozicija najveći izazov s kojim se dosad uhvatila u koštac.
Nakon globalnih, hrvatsko tržište je izazov
Istina, Morena hrvatski Uber preuzima u izazovnom trenutku, kad već odavno nije jedina, a bome ni najjeftinija aplikacija za naručivanje prijevoza, u godini koja je donijela oporavak aktivnosti i prihoda nakon krizne pandemijske godine, ali i osnivanje sindikata radnika digitalnih platformi te prvi štrajk vozača Ubera nezadovoljnih kašnjenjem isplata i lošom komunikacijom s hrvatskim uredom. Ni najave da bi novi Zakon o radu mogao donijeti obavezu digitalnih platformi da trenutne “neovisne partnere”, a među kojima su vozači Ubera, zaposle i daju im sva prava iz radnog odnosa ne zvuče kao dobra vijest. U svakom slučaju, povoda i tema za razgovor ne nedostaje.
Morena Šimatić diplomirala je na zagrebačkom FER-u i karijeru gradila u tehnološkim tvrtkama, ali je otpočetka na strani biznisa:
Bellabeatu sam se priključila kao jedan od prvih zaposlenika i gotovo odmah se s timom preselila u San Francisco kako bismo se pridružili Y Combinatoru. Moj posao bile su operacije, a u startupu to znači raditi sve – od marketinga i prodaje do slanja samog proizvoda. U početku je to doslovno bilo nošenje prvih narudžbi u poštu.
Pet godina kasnije pridružila sam se OptimoRouteu, još jednom brzorastućem startupu koji je pokrenuo nevjerojatan tim iz Zagreba. Tu sam uglavnom bila zadužena za marketing i razvoj. U Uberu ću se najviše baviti njegovanjem odnosa s vozačima-partnerima i s korisnicima.
Karantena zbog pandemije, izostanak turističkih i poslovnih putovanja te drastično smanjenje broja vožnji dali su Uberu u 2020. prečih briga.
Povod nedavnom štrajku Uberovih vozača ispred zagrebačkih ureda tvrtke bilo je kašnjenje isplate zarade, ali i izostanak odgovorne osobe koja bi s njima komunicirala i odgovorila im na goruća pitanja.
U tu vruću stolicu sad sjeda Morena koja kaže da joj je isplata zarade partnerima glavni prioritet te da je za kašnjenje u listopadu kriv problem s bankarskim sustavom:
Pritužbe vozača shvaćamo vrlo ozbiljno i svakako poštujemo njihovo pravo na prosvjed. Vozači partneri su ključan dio Uberovog poslovnog modela, zbog čega nam je jedna od glavnih zadaća postići njihovo zadovoljstvo.
“Pozicija Ubera u Hrvatskoj je stabilna…”
Na pitanje da komentira najave bi li novi Zakon o radu mogao digitalne platforme natjerati da svoje “suradnike” zaposle i u skladu s tim daju sva prava iz radnog odnosa (a što ti isti suradnici i zakonodavci sve češće traže diljem svijeta), Morena ponavlja Uberovu službenu poziciju da su fleksibilnost i sloboda izbora nešto što cijene i vozači:
Mi se trudimo ponuditi im najbolje uvjete uz solidnu mogućnost zarade i zaštitu, poštujući sve zakonske regulative.
Uber se za putnike, ali i za vozače, od liberalizacije taksi tržišta 2018. bori s oštrom konkurencijom – od malih samostalnih prijevoznika, preko starijih i novih tradicionalnih taksi kompanija do sebi sličnih digitalnih divova. Konkurencija je, smatra Morena, dobra za sve:
Pozicija Ubera u Hrvatskoj je stabilna, a na globalnoj razini upravo Hrvatsku uvijek ističemo kao primjer malog, ali iznimno uspješnog tržišta. Zdrava konkurencija je uvijek dobra stvar, a Uber nikad nije bio zagovornik zatvaranja tržišta prijevoza. Smatramo da nas konkurencija drži budnima, što u konačnici rezultira boljom uslugom za sve.
“…ali ima prostora za napredak.”
Ovogodišnja odlična turistička sezona bila im je dobrodošao melem na ranu pandemijskih zastoja. Morena kaže da su Uber i njegovi partneri vozači stali na noge nakon teških mjeseci te se nada da je vrijeme neizvjesnosti iza njih:
U idućoj će nam godini glavni prioritet biti zadržati i pojačati pouzdanost usluge za korisnike, istovremeno pružajući našim vozačima partnerima dobre prilike za zaradu. Naravno, pokušat ćemo istražiti i nove mogućnosti i rješenja koji bi svim stranama donijeli dodanu vrijednost.
Primjer takvog rješenja je UberX Saver. Usluga koju smo lansirali u Zagrebu u jeku pandemije, kao jednom od prvih tržišta u Europi. Naknadno smo UberX Saver predstavili i u nekoliko drugih zemalja kao što su Portugal ili Španjolska. Ova je usluga dostupna u vrijeme smanjene potražnje, korisnicima nudi povoljnije vožnje, a vozačima partnerima veći broj prilika za zaradu.
UbearEats za Hrvatsku nije u planu
Što se tiče usluge dostave hrane – koja je praktički spasila Uber u pandemijskoj 2020., a za koju se govorkalo da bi mogla biti sljedeća grana poslovanja koju će Uber lansirati u Hrvatskoj, Morena jasno kaže da UberEats nije u planu. Fokus je, kaže, potpuno na segmentu prijevoza te zaključuje:
Jedan od najvažnijih zadataka nam je unaprjeđivati odnose s partnerima vozačima koji nam se u svakom trenutku mogu obratiti kako bismo zajedno riješili sve izazove. Vidim ogroman prostor za napredak na lokalnom nivou.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.