Zašto Infinum, dSPACE i Q agency ispituju zadovoljstvo svojih zaposlenika i kako?

Zašto Infinum, dSPACE i Q agency ispituju zadovoljstvo svojih zaposlenika i kako?

U brzorastućim IT tvrtkama ni uz najbolju volju nije lako pratiti zadovoljstvo sve većeg broja zaposlenika, a rijetko kada postojeći mehanizmi budu dovoljni da zaposlenici samoinicijativno podijele što ih brine, smeta, veseli... Svjestan tih boljki, MojPosao već 15 godina alatom Pulser pomaže tvrtkama u istraživanju zadovoljstva zaposlenika - više o Pulseru saznajemo upravo iz iskustva tehnoloških tvrtki u Hrvatskoj.

Promjene koje je sa sobom donijela kriza izazvana pandemijom odrazile su se na situaciju na tržištu rada na pomalo neočekivane načine i iznjedrile dva nova globalna trenda, koja su sve prisutnija i u Hrvatskoj.

The Great Resignation ili The Big Quit, trend je među zaposlenicima koji u velikom broju svojevoljno napuštaju radna mjesta, čak i kada nemaju drugi plan. Najčešće se na to odlučuju potaknuti: stagnacijom plaće usred sve većih troškova života, ograničenim mogućnostima napredovanja, lošim radnim okruženjem, nedostatkom benefita, nefleksibilnim politikama rada na daljinu i dugotrajnim nezadovoljstvom poslom. Uz to se pojavio i drugi trend kojeg karakterizira promjena odnosa prema poslu (odnosno životu), nazvan je Quiet quitting, a manifestira se tako što zaposlenici korektno izvršavaju svoje zadatke, no ne žele doprinositi više od nužnog.

Zbog svih tih stavki zadovoljstvo zaposlenika sve je više u fokusu poslodavaca.

Employer branding, ključni faktor IT industrije

Kako bi što kvalitetnije izmjerili zadovoljstvo zaposlenika, tvrtke sve češće koriste online alat Pulser, portala MojPosao. Njihova voditeljica projekta Pulser – za istraživanje zadovoljstva zaposlenika, Ana Bolkovac naglašava da od ove usluge posebno veliku korist danas ima najbrže rastuća industrija – IT.

Nekoć si bio sretan ako imaš posao, međutim, danas su poslodavci sretni ako imaju kvalitetne zaposlenike, koji su im lojalni i koji žele duže vrijeme raditi za njih. Zbog toga je employer branding važniji no ikada, a to se posebno odnosi na IT sektor, koji vrlo teško dolazi do kvalitetnih i specijaliziranih zaposlenika i želi ih što duže zadržati.

Sektor informacijskih i komunikacijskih tehnologija (ICT) u Hrvatskoj proteklih godina raste dvostruko brže od ukupnog gospodarstva, zapošljava više od 40.000 ljudi i otvara prilike za nova zanimanja i uspješne karijere. Podatkovni analitičari, specijalisti za blockchain, AI ili strojno učenje, inovacijski stručnjaci, dizajneri korisničkog iskustva samo su primjeri poslova koji do prije nekoliko godina nisu postojali, a danas su neki od najtraženijih zanimanja.

Usporedite se s konkurencijom

Pulser – Istraživanje zadovoljstva zaposlenika je online alat koji omogućuje poslodavcima da saznaju opću ocjenu zadovoljstva zaposlenika tvrtke, stupanj angažiranih i lojalnih zaposlenika (eNPS), ali i benchmark s drugim tvrtkama iz određene branše i s najboljim hrvatskim poslodavcima.

Kroz upitnik, koji se sastoji od 65 pitanja, poslodavci imaju priliku saznati u kojoj su mjeri zaposlenici zadovoljni segmentima kao što su izazovnost radnih zadataka, podrška nadređenog, organizacija rada, radni uvjeti, osobni rast i razvoj, uključenost u donošenje odluka, posvećenost poslu, međuljudski odnosi i komunikacija u tvrtki.

Zrinka Peharec, voditeljica odjela ljudskih resursa tvrtke dSPACE zahvalna je na ovom, kako tvrdi, korisnom alatu:

Nama se ovaj alat pokazao i više no korisnim jer prvenstveno dobivamo povratne informacije našeg kolektiva o zadovoljstvu uvjetima rada i međuljudskim odnosima.

Uz to imamo priliku uspoređivati rezultate s prethodnim te slijedimo vlastiti razvoj i napredak. Prioritet nam je osluškivati djelatnike te je ovo kontinuirano istraživanje svrsishodan alat.

IT tvrtkama je vrlo interesantan benchmark s drugim tvrtkama, dodaje Ana, jer se radi o vrlo kompetitivnoj industriji te im ova istraživanja omogućuju da vide što je kod drugih bolje ili lošije i što mogu unaprijediti kod sebe.

Anonimnost ispitanika bez kompromisa

Jedan od najvažnijih elemenata koje projekt nudi, tvrdi Ana, upravo je anonimnost:

Kada tvrtka radi interno istraživanje, često ima pristup pojedinačnom anketnom upitniku, gotovo pa i imenima i prezimenima ispitanika. Zaposlenici su prilikom takvih istraživanja vrlo nepovjerljivi oko anonimnosti svojih podataka i često misle da će ako daju iskrene odgovore, ugroziti svoje zaposlenje ili položaj na poslu.

Istraživanje koje provodi MojPosao jamči potpunu anonimnost jer poslodavci nemaju pristup pojedinačnim anketnim upitnicima, već samo grupnim izvještajima.

Moguće je postaviti dodatna pitanja i kreirati zasebne izvještaje te saznati zadovoljstvo unutar određenih odjela, sektora ili cjelina tvrtke.

Feedback zaposlenika je putokaz za promjenu

Koliko je ovaj alat koristan i potreban najbolje svjedoči i činjenica da posljednjih godina njegova upotreba raste za u prosjeku 20 % godišnje. Jedan od korisnika ovog alata je Infinum, čija direktorica ljudskih resursa Tanja Bulbuk Jergović ne krije zadovoljstvo njegovom efikasnošću i jednostavnošću upotrebe:

U istraživanju sudjelujemo svake godine i mislim da je procjena zadovoljstva koju provodi vanjska tvrtka od iznimne važnosti.

Čestice upitnika pokrivaju sva bitna područja, a istovremeno upitnik je samim zaposlenicima vrlo lak za rješavanje te im ne oduzima puno vremena.

Dodatnu vrijednost daje i novi sustav u kojem se sve odvija online, bez puno papirologije, efikasno i brzo. Posebno me veseli što su izvještaji dostupni već unutar 24 sata, kao i odmah dostupna usporedba s rezultatima prijašnjih godina. Svakako ćemo ovaj način ispitivanja zadovoljstva zaposlenika koristiti i dalje.

Nakon provedenog osnovnog istraživanja moguće je provesti i kratko PULS istraživanje s maksimalno 13 pitanja. Ona služe kako bi se ispitalo ima li promjena u određenim segmentima na temelju prethodnog istraživanja. Za vrijeme pandemije, kad je većina zaposlenika radila od kuće, ova opcija je postala poslodavcima vrlo zanimljiva jer se pojavila potreba da se istraže samo neki segmenti. U to vrijeme je, tvrdi, Bolkovac, bio vrlo interesantan segment međuljudskih odnosa, budući su mnogi zaposlenici bili prisiljeni raditi fizički odvojeno od drugih članova svog tima.

Nagrada kojom se poslodavci ponose

U sklopu ovog projekta krajem godine, već 15 godina za redom, sve tvrtke s više od 20 zaposlenika koje provedu svoje istraživanje ulaze u natjecanje za nagradu “Najbolji poslodavac”.

Istraživanja zadovoljstva zaposlenika provedena alatom Pulser pokazala su da se među najboljim poslodavcima nalaze: dm – drogerie markt, Infinum, Atlantic grupa, Arsfutura, Cobe, Rimac Automobili Group, Zubak Grupa te Q agencija, koja je dvije godine za redom dobila nagradu „Najbolji poslodavac“.

O ovom iskustvu njihova Sara Madjer kaže:

Za nas se ovo istraživanje zadovoljstva zaposlenika pokazalo kao apsolutni pun pogodak jer smo nagradu za najboljeg poslodavca odnijeli i 2020. i 2021. godine. To nam je donijelo puno pozitivnog buzza, pogotovo što je proglašenje uvijek krajem godine i to svima daje velik osjećaj i ispunjenosti kad se osvrnu na proteklu godinu.

Isto tako, svima nam je dalo i neki dodatan elan da opet “rasturimo” nadolazeću godinu.

Želite li pozitivan boost i sami, nema boljeg od takvog priznanja.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Novost

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Kolumna

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.