Mobility Day: Što danas znače cloud, mobility, social i security?

Mobility Day 2014: Što danas znače pojmovi cloud, mobility, social i security?

Jučer je održan Mobility Day, konferencija koju već tradicionalno održavaju i organiziraju tvrtke Mobendo i Citus. Naglasak je bio na mobilnim cloud rješenjima, a nekoliko stotina posjetitelja slušalo je predavanja stručnjaka o različitim aspektima ove široke i popularne teme. 

Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus pozdravo je okupljene prije prvog predavanja
Tomislav Bronzin iz tvrtke Citus pozdravo je okupljene prije prvog predavanja.

Mobility Day ove su godine otvorili predstavnici tvrtki partnera konferencije, Akos Deliaga i Tomislav Makar, kojim su pokrili glavnu tematiku “Mobilna cloud rješenja”, nakon čega se izredalo još tridesetak predavača koji su držali govore u četiri različita smjera: poslovnom, razvojnom, ITPro te onom vezanom za pametne uređaje općenito.

Prije prvog predavanja okupljenima se obratio Citusov Tomislav Bronzin:

Na konferenciji smo okupili 300 polaznika i 32 predavača koji će govoriti o mobilnim tehnologijama s naglaskom na razvoj mobilnih rješenja u oblaku uz istovremenu primjenjivost na svim mobilnim platformama.

Ova se konferencija održava već osmu godinu zaredom kako bi se partneri i korisnici rješenja ove tvrtke, ali i ostali zainteresirani, uputili u najnovija događanja i tehnologije u mobilnom svijetu. Boris Bauk, direktor Hewlett-Packarda za Hrvatsku, podsjetio je ovom prilikom kako su pojmovi cloud, mobility, social, security, koje danas koristimo na svakodnevnoj bazi, prije stotinjak godina predstavljali nešto sasvim drugo:

Stvari se kompliciraju i povezuju tako da je s tehnološke strane teško odrediti o čemu se radi, tehnologije, usluge i aplikacije se isprepliću i postaju dostupne u svakom trenutku i svima. Cloud je prije 100 godina bio nešto o čemu su govorili vračevi, a mobility se odnosio na transportnu mobilnost. Danas mobilnost predstavlja sasvim nešto drugo, no bez kolaboracije različitih tehnologija i njihovog povezivanja ne dobivamo prave rezultate.

Mobilna cloud rješenja omogućavaju gotovo neograničenu funkcionalnost mobilnih aplikacija, kao i mogućnost pohrane podataka i mobilnost korisnika, istaknuli su Deliaga iz mađarske podružnice Hewllet-Packarda te Makar iz VIPneta, i danas su iznimno važan dio ponude mobilnih rješenja, kada je riječ o telekomima, proizvođačima i implementatorima tehnologije.

Predavanja u četiri smjera

Predavanja su se odvijala u nekoliko glavnih smjerova kako bi svi sudionici mogli naći teme koje ih zanimaju
Predavanja su se odvijala u nekoliko glavnih smjerova kako bi svi sudionici mogli naći teme koje ih zanimaju.

U predavanjima, pod krovnim naslovom Pametni uređaji, posjetitelji su mogli čuti sve o sličnostima i razlikama među mobilnim uređajima i platformama koje ih pokreću,a demonstrirano je i kako razvijati aplikacije za mobilne uređaje bez imalo znanja o programiranju. Oni koji su u programiranju vješti mogli su pohoditi predavanja o razvoju univerzalnih aplikacija za Windows Phone i Windows tablete, o novim tehnologijama vezanim uz trend Internet of Things, dizajnu korisničkog sučelja mobilne aplikacije te razvoju aplikacija za više mobilnih platformi.

ITPro predavanja bavila su se rješenjima koja omogućavaju arhiviranje i replikaciju podataka, unutar tvrtke i u oblaku, sigurnosti i raspoloživost mobilnih SSL transakcija te upravljanjem mobilnim uređajima iz oblaka i pokretanjem desktop aplikacija na tabletima.

U sklopu poslovnog smjera bilo je riječi o korištenju mobilnih tehnologija u poslovanju, ali i obrazovanju i privatnom životu. Prezentirana je eŠkola, projekt transformacije obrazovanja uz pomoć novih tehnologija, a održano je i već tradicionalno predstavljanje novih mobilnih rješenja, projekata i startupa na kojem su timovi iz Hrvatske i BiH imali 15 minuta da pokažu što su osmislili u području mobilnih rješenja u oblaku.

Ako ste kojim slučajem propustili neko od predavanja, koja su se i prenosila uživo, video zapisi bit će dostupni na stranicama konferencije Mobility Day.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.