Mlađe generacije nisu neuhvatljive: Kako je Kaufland uz Cvoke privukao TikTok publiku i gejmere?

Mlađe generacije nisu neuhvatljive: Kako je Kaufland uz Cvoke privukao TikTok publiku i gejmere?

Ne događa se često da jedan trgovački lanac uspije osvojiti TikTok publiku i ubaciti se u videoigu, a kao da to nije dovoljno, svoj tjedni katalog kupcima šalju putem - Whatsappa.

Kaufland Hrvatska nije još jedan trgovački lanac kada govorimo o pristupu digitalnom svijetu. Iako su prisutni na svim društvenim mrežama, na TikToku gdje se mnogi brendovi tek snalaze oni već broje preko 46,000 pratitelja, a na Instagramu skoro 43,000. Uz sve to, želeći se približiti mlađim generacijama, Kaufland je nedavno ušao i u svijet gaminga kroz Nintendov Animal Crossing: New Horizons.

Osim internog tima, posebne zasluge za Kauflandov uspješan ulazak u digitalni svijet idu agenciji Cvoke. Njihova suradnja počela je u lipnju 2018. kada su prezentirali svoju viziju Kauflanda na Instagramu… na samo jednome slajdu.

Danas Cvoke vode sve digitalne kanale i dio su kreativnih kampanja, ali ove godine počeli su surađivati i s Kaufland Internacional i tako su postali benchmark za ostale zemlje u kojima je Kaufland prisutan. Cvoke vodi svojevrsni europski social media hub za Kaufland, radi sadržaj te dodatne kampanje koje se vrte i u drugim zemljama.

Kako bi predočili ovu uspješnu suradnju i strategiju, razgovarali smo s Danielom Šturmom, članom Uprave za nabavu i Ivonom Biljuš, suvlasnicom Cvoka i Key Accounticom u Kauflandu te producenticom svega što se tiče same suradnje.

Što radi trgovački lanac u – videoigri?

Animal Crossing iznimno je popularna videoigra (prodana u 39 milijuna primjeraka), napominje nam Daniel, pa su tako pozicioniranjem Kauflanda unutar nje dobili priliku predstaviti se jednoj novoj skupini korisnika, mahom mlađoj populaciji.

Kaufland u igri vodi igrače na putovanje kroz opskrbni lanac Kauflanda i nudi zabavan te interaktivan način učenja o aktivnostima povezanim s društvenom odgovornošću.

Iz prve ruke mogu vidjeti predanost Kauflanda prema održivosti i saznati više o raznim inicijativama koje poduzimamo kako bismo, primjerice, smanjili svoj utjecaj na okoliš.

Dok igrači istražuju otok, moći će se susresti s različitim dijelovima opskrbnog lanca poput farmi i polja. Daniel ističe kako im je drago što ih mladi kroz to mogu upoznati kao modernu i osviještenu kompaniju:

Jedni nas nazivaju „cool“ trgovačkim lancem, drugi hvale uređenost našeg „otoka“.

Ono što dodatno pridonosi toj viziji moderne kompanije definitivno je i njihov TikTok profil.

Kako Kaufland uspjeva biti drugačiji na društvenim mrežama?

Daniel komentira kako uvijek pokušavaju biti otvoreni za nove stvari i nove trendove, ali i da sami pokušavaju postaviti neki trend.

Jesmo li u ideji tog pristupa jedinstveni – ne znamo, ali sasvim sigurno smo posvećeni takvoj realizaciji i to u konačnici daje rezultat koji je (itekako) vidljiv.

Ključ u pretvaranju takvih ideja u stvarnost vide u dobrom odabiru partnera i razvoju dugoročnog odnosa s agencijama. Također, Daniel navodi da znaju što žele komunicirati svojim korisnicima i koje su njihove prednosti pa se to onda pretače u svu društveno mrežnu komunikaciju:

Imamo velik broj objava (više objava dnevno na više kanala) i fokusirano pokrivamo šira područja interesa šire ciljane publike. Baš kako bi jedan retail i trebao. Istovremeno pazimo na visoku razinu produkcije – gdje kanal to traži – ali i na opušteniji, prirodniji i ne “staged” pristup gdje publika to očekuje, poput TikToka.

“Umijeće je znati privući ljude da kliknu na tvoju tjednu ponudu 52 tjedna u godini i da pritom izaberu baš tebe između konkurencije.”

Kao izazov ističu posebnu pažnju koju posvećuju svakoj objavi jer sve što rade mora biti “jasno, direktno, prepoznatljivo i postojećim (i budućim) kupcima prihvatljivo”.

Osim sveopće zasićenosti porukama na tržištu, trgovački lanci su u jednu ruku “tvornice reklama”, objašnjava nam Daniel, jer tjedno plasiraju stotine stranica kataloga, desetke TV reklama, radijskih reklama i stotine digitalnih oglasa:

Ključ uspjeha leži u balansu sinkronizacije i ujednačenosti svih kanala, konzistentnosti u komunikaciji s jedne strane te brzim reakcijama i kreativnim odgovorima na trendove s druge.

Ne može jedna stvar biti na društvenim mrežama, treća u katalogu, a četvrta u poslovnici, dodaje. Stoga, veliki trud ulažu u implementaciju komunikacijske platforme i ujednačavanje stila komunikacije na svim kanalima, koliko god je to moguće, a da pritom ne izgube na atraktivnosti:

Umijeće je znati privući ljude da kliknu na tvoju tjednu ponudu 52 tjedna u godini i da pritom izaberu baš tebe između konkurencije.

Zato ćemo dublje ući u taktiku kojom Cvoke pristupaju samom TikToku.

Potrebno je težiti lako probavljivom, zabavnom, “tiktokastom” i aktualnom sadržaju

Kako pristupiti stvaranju sadržaja za TikTok jednom trgovačkom lancu? Vrlo jednostavno, govori nam Ivona. Potrebno je smisliti nešto što bi mi sami voljeli vidjeti i preko čega nećemo tek tako preletjeti:

Da, to je promo kanal retail lanca, ali je prije svega kanal s odličnim i korisnim sadržajem, fantastičnim suradnicima, originalnim idejama u prezentaciji ponude.

Iako možeš jednostavno pokazati što Kaufland ima u ponudi, to ne znači kako je to jedini put. Uvijek možeš oko proizvoda napraviti lako probavljivu, zabavnu, tiktokastu, aktualnu priču, ističe Ivona.

“Izazov je pogoditi mjeru, što u produkciji sadržaja, što u komunikaciji.”

Ivona smatra kako bi smišljanje sadržaja za TikTok išlo teže kada bi im to bio prvi kanal suradnje, ali Cvoke i Kaufland su godinama prije izgradili povjerenje, temeljeno na kvaliteti produkcije, idejama i ljudskom odnosu s klijentom. Preuzimanje TikToka dočekano je s punim povjerenjem što uvelike olakšava stvari, napominje.

Marketing tim Kauflanda zna da su nam poznata sva pravila brenda, ton komunikacije i sl., i da najbolje radimo kad imamo punu slobodu. Najizazovnije, ali i najzabavnije je zapravo angažirati mlađu ekipu.

Ako bacimo oko na komenatre na TikTok profilu Kauflanda, vidjet ćemo da pričamo o stilu i razini koja je 100% u skladu s ciljanom publikom. Ako se vratimo 7-8 godina unatrag, držali biste se za glavu da ste pokušali primijeniti ovakav stil na, recimo, Facebooku, ističe Ivona:

Izazov je pogoditi mjeru, što u produkciji sadržaja, što u komunikaciji. Dodatni izazov je što većinu food contenta radimo sami u agenciji pa netko to uvijek mora i pojesti, a tog contenta bude puno!

@kauflandhrvatska

Lik je div…an. 😁 @molnar #kaufland #kauflandhr #kauflandhrvatska #fy #fyp #foryou #foryourpage #balkantiktok #molnar #basketball #shopping

♬ original sound – Kaufland Hrvatska

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

TikTokeri kao “zaštitna lica” Kauflanda?

Ivan Molnar, inače Business Development Manager u Gauss Developmentu, ujedno je i TikToker koji je prije radio kao statista za produkciju sadržaja u Cvokama. Iako je zbog ljubavnih razloga otišao u Osijek, dobri odnosi su ostali, a njegov tip humora, njegov talent za pričanje priče i smisao za kratku video formu savršeno su se poklopili s vizijom Kauflanda, objašnjava nam Ivona:

Prema toj viziji sadržaj za TikTok mora biti drugačiji, otkačen, nativan, iskren i autentičan.

Inače, Ivan jedini snima otkačene skečeve u samoj poslovnici, ali Cvoke imaju stalnu suradnju i s Klarom Petrović i Marinom Gavran.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Intervju

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Novost

Slučaj BitLuckya ide prema zaključenju. Uhićeni osnivači koji su stotine ljudi oštetili za 18,5 milijuna eura

Mnogi su za tvrtku BitLucky čuli prvi put u svibnju ove godine, no nakon tog kobnog mjeseca svi će je itekako dugo pamtiti. Riječka tvrtka za trgovanje kriptovalutama, koju su osnovali i vodili Luka Burazer i Eugen Travalja, tada je svojim klijentima najavila da su nizom “loših trejdova i odluka doveli tvrtku u kriznu situaciju” - nakon čega im se gubi svaki glas.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Novost

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Tvrtke i poslovanje

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.