Microblink lansirao BlinkShelf koji u stvarnom vremenu prepoznaje proizvode...

Microblink lansirao BlinkShelf, alat koji u stvarnom vremenu prepoznaje proizvode, njihov sastav, popuste..

Zavirili smo između polica Microblinkovih proizvoda da saznamo više o njihovom novom digitalnom alatu u koji su utkali sve svoje ekspertize iz računalnog vida.

Na hrvatskoj tehnološkoj sceni nema mnogo AI timova koji se mogu pohvaliti svjetski uspješnim projektima, a kamoli gotovim digitalnim proizvodom. Microblink koji se dosad profilirao u segmentu prepoznavanja i verifikacije identifikacijskih dokumenata, u tom aspektu ne iznenađuje.

Ovaj hrvatski scaleup pouzdano gura naprijed u tzv. Identity segmentu sa svoja tri proizvoda već nekoliko godina, no nas je zaintrigiralo nešto drugo nakon razgovora s Microblinkovim VP of Product ovog ljeta. Novi dio poslovanja kojem su se posvetili – Commerce i s njim povezan novi Microblinkov proizvod, BlinkShelf koji je lansiran prošlog tjedna prvom setu klijenata.

U najkraćim crtama, u Commerce segmentu Microblinkovi stručnjaci razvijaju rješenja koja, primjerice, proizvođačima namirnica prikupljaju važne podatke gdje se i kako u maloprodajnim lancima prodaju njihovi proizvodi, a kupcima omogućuju na osnovu toga različite pogodnosti.

A u dužim… Krenimo redom.

Kako je već za Netokraciju istaknuo Igor Strejček, CPG (Consumer Packaged Goods) brendovima glavni kanal prodaje je – trgovina – koja im je istovremeno i konkurencija, s vlastitim brendovima proizvoda. Zbog toga, CPG brendovi u pravilu nemaju pristup relevantnim podacima te im je teško pratiti uspješnost vlastitih promocija.

Microblink s ciljem rješavanja takvih tržišnih zahtjeva razvija tri zasebna proizvoda iz područja trgovine i e-trgovine: Shopper Intelligence, Loyalty i BlinkShelf.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Luka Šlibar, Microblinkov Product Manager s kojim smo razgovarali detaljnije na temu, navodi kako im je Shopper Intelligence najstariji proizvod u Commerce odjelu. Omogućuje brendovima da izravno nagrađuju kupce na temelju skeniranih računa nakon obavljene kupnje te se trenutno koristi za obradu preko 3 milijarde jedinstvenih kupnji godišnje u SAD-u.

Međutim, posebnu pozornost zaslužuje proizvod koji je taman izašao friško iz Microblinkove proizvodne pećniceBlinkShelf, potvrđuje Luka:

Naša trenutna, uspješna rješenja kao što su Shopper Intelligence i Loyalty koriste se za analizu već izvršenih kupnji što je vrlo vrijedno, ali ne omogućuje povezivanje s kupcima tijekom donošenja odluke o kupnji. BlinkShelf proizvodom želimo približiti brendove i kupce kako bi se komunikacija i nagrađivanje mogli dogoditi u stvarnom vremenu u kojem i kupac i brend mogu imati najviše koristi.

Mobitelu, reci mi što da kupim

BlinkShelf funkcionira jednostavno, pojašnjava Luka. Sve što kupac treba napraviti je uperiti kameru svog pametnog telefona prema polici u dućanu, a Microblinkova tehnologija u pozadini analizira sadržaj police, prepoznaje sve proizvode te pomaže kupcu pronaći najbolji proizvod za njega.

U stvarnom vremenu kupcu prikazujemo ocjene proizvoda, recenzije drugih kupaca, sastav te druge informacije koje mu mogu biti korisne pri odabiru. Osim toga, kupcu prikazujemo posebne ponude koje nisu dio promocija ponuđenih svim kupcima u trgovini i to sve točno u trenutku kada se nalazi ispred proizvoda na popustu. Tu prisutnost pored kupca u trenutku donošenja odluke o kupnji su prepoznali i brendovi kojima je ovo jedinstven kanal komunikacije koji nije moguće zamijeniti standardnim promocijama.

Na ovom i ostalim Commerce proizvodima u Microblinku rade multidisciplinarni timovi stručnjaka, a razvoj dijela proizvoda koji se odnosi na strojno učenje i računalni vid razvija se u AI odjelu Microblinka s kojim Commerce blisko surađuje.

Smatramo da smo jedinstveno pozicionirani za plasiranje rješenja ovog problema jer u Microblinku na jednom mjestu imamo duboko poznavanje tržišta, snažno tehničko znanje iz područja računalnog vida i strojnog učenja te dobru postojeću poziciju na tržištu s našim trenutnim proizvodima koje BlinkShelf odlično nadopunjuje.

Prije lansiranja, zagrijavanje s najvećima

Ciljani korisnici BlinkShelfa bit će platforme poput Fetcha i iBotte, agregatora koji na jednom mjestu prikazuju niz promocija većeg broja brendova. Fetch je jedan od njihovih najvećih korisnika, s preko 17 milijuna mjesečno aktivnih korisnika, a Microblinkov proizvod za skeniranje računa (Shopper Intelligence) okosnica je njihove aplikacije, pojašnjava Luka:

Trenutno se u tim aplikacijama već koriste naši proizvodi za prepoznavanje računa: korisnik nakon kupnje u trgovini uperi kameru telefona u račun, a naši proizvodi se koriste za prepoznavanje svega što je korisnik kupio.

Ako je neki od kupljenih proizvoda s računa na promociji, iBotta i Fetch vraćaju korisnicima dio novca. Time ne samo da korisnici dobivaju vrijednost, nego to dobivaju bezbrižno i automatizirano tako da uopće ne moraju znati što je bilo na popustu.

Product Recognition pak će Fetchu i iBotti pomoći da ne djeluju više isključivo retroaktivno, nakon obavljene kupnje, nego da se približe korisniku tijekom odabira samih proizvoda i proaktivno mu prikažu animacije oko proizvoda koji su na promociji. To će, s jedne strane, kupcima omogućiti još veću uštedu, a brendovima i aplikacijama veću konverziju, zaključuje Luka.

Microblink trenutno pokriva (prepoznaje) više od 15 milijuna proizvoda, a ta će brojka samo rasti.

Za konkurenciju ne brinu, bitna je izvrsnost proizvoda

Postoji nekoliko stranih, pa i domaćih AI rješenja, koja se na sličan način razvijaju u CPG segmentu, poput Megatrendove SOVE. S tim na umu, zanimalo me i kako Luka i tim gledaju na svoju poziciju na tržištu te što bi istaknuli kao svoju konkurentnu prednost.

Smatramo da je naša strateška prednost ogromna količina podataka o kupnjama na tržištu SAD-a koju posjedujemo. Primjerice, imamo baze proizvoda iz svih trgovina, svakodnevno obrađujemo milijune novih kupnji te imamo sinergiju između naših trenutnih proizvoda i BlinkShelfa. Oslanjajući se na to, i uz pomoć vrhunske tehnologije koju gradimo, smatramo da možemo ponuditi najvišu razinu točnosti i brzine na tržištu.

No, brzina i točnost malo će pomoći ako korisnici nisu navikli koristiti takve alate. Može li korištenje aplikacija za prepoznavanje proizvoda postati mainstream potrošačka navika? I što bi na to moglo utjecati? Je li to ulazak velikih igrača poput Targeta ili Walmarta, jednostavnost korištenja, tehnološka pismenost korisnika, lukrativnost programa vjernosti…

Luka smatra da je ključ popularnosti takvih proizvoda u izvrsnosti pojedinog alata.

Korisnike mora oduševiti iz prve te im olakšati kupnju na dovoljno značajan način da ga žele koristiti dok biraju proizvode u trgovini. Zbog toga mi od samog početka radimo na funkcionalnostima poput pružanja informacija o sastojcima, ocjenama i popularnosti proizvoda u koje korisnik gleda kako bismo mu olakšali odabir.

Trenutno je BlinkShelf u pred-prodajnoj fazi tijekom koje su ograničili korištenje na dio Microblinkovih velikih partnera. Od njih planiraju dobiti dodatan feedback prije nego lansiraju proizvod svima na većoj skali. A o tome više uskoro…

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Ekskluzivno

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

SEO i tražilice

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…