Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.
Tko bi rekao je prošlo već preko dvije godine od trenutka kada je Mark Zuckerberg svijetu objavio kako Facebook postaje Meta. Ta promjena imena je dodatna potvrda Zuckerbergove vjere u to kako je metaverse nasljednik mobilnog interneta. Slobodno možemo reći kako je prezentacija obećavala “brda i doline” u vrlo kratkom razdoblju, ali, naravno, malo toga je uopće postignuto.
U ožujku Meta najavila kako sve svoje napore prebacuje na razvijanje umjetne inteligencije i njezino implementiranje u svaki proizvod. Zato su mnogi mediji pisali kako je došao neopjevani kraj metaversea koji je iza sebe ostavio trošak od 100 milijardi dolara. Ipak, kada malo dublje zagrebemo ispod površine, situacija nije zapravo onakva kako su ju mediji predstavili…
Kako bismo se bolje upoznali sa situacijom u kojoj se trenutno nalazi metaverse, tako smo u novoj epizodi podcasta razgovarali s Darianom Škaricom, CEO-om Delta Realityja, koji iza sebe ima preko 10 godina iskustva rada s tehnologijama koje nam omogućavaju proširenu, virtualnu i mješovitu stvarnost.
Dotaknuli smo se:
- Što je uopće bio Zuckerbergov metaverse jer nikome nije bilo jasno o čemu se radi?
- Zašto Zuckerbergova vizija metaversea nije uspjela?
- Mnogi govore da je metaverse mrtav, ali nitko iz Reality Labsa nije dobio otkaz!
- Genijalni potez s investitorima o kojem nitko ne priča!
- Meta nikad nije ni bila blizu metaversea poput Fortnitea!
- Zašto je pojam metaverse trenutno toksičan?
Sve epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a, ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.