Facebook je postao Meta, ali… želimo li stvarno da nam novu digitalnu eru kroji Mark Zuckerberg?

Facebook je postao Meta, ali… želimo li stvarno da nam novu digitalnu eru kroji Mark Zuckerberg?

Može jedan metaverse bez Meta? Napredni umreženi virtualni svjetovi naša su budućnost, oko toga nema sumnje, no Mark smatra da će upravo oni biti ti koji će pripomoći da se to dogodi što prije. Koliko imaju u tome šanse i želimo li uopće da Meta u tome predvodi?

Dok im za vratom puše zviždačica Frances Heugen, Mark Zuckerberg i tim odlučili su promijeniti ne svoje interne procese – već ime. Nije rijetkost da se tvrtke rebrendiraju kako bi započele novo poglavlje. U nemogućnost da speru ljagu s postojećeg, odabire se novo.

Ali Facebook ne želi samo novo ime, Facebook želi novi svijet. Točnije, biti predvodnik u novim virtualnim univerzumima za koje pretpostavljaju da će krojiti našu svakodnevicu u budućnosti. Metaverse se tako nameće kao novi buzzword, internet svijet koji nije samo za promatranje. Na kojem se ne surfa, već u koji bismo doslovno uronili kako bi postali dio samog interneta.

Mistično, nejasno i jedva dohvatljivo to nam je i u ovom trenutku. Iako se VR/AR tehnologije koje će biti temelj toga već usavršavaju nekoliko godina, još ćemo se načekati prije nego njihove primjene zažive u potpunosti na mainstream razini. Kako i sam Mark kaže, ne u narednih par godina, već u narednim desetljećima tek možemo očekivati da će pred nama “oživjeti” hologrami naših najbližih dok skrolamo novosti projicirane u zraku.

Tko će biti predvodnik transformacije iz 2D ekrana u potpune 3D svjetove?

Ipak, unatoč Metinim (gle tu deklinaciju!) naporima da zaboravimo Facebook i okrenemo se budućnosti, činjenica jest da se primjena virtualnih i proširenih stvarnosti treba pogurati – bez obzira tko ju gura. Netko mora preuzeti inicijativu izgradnje naprednog umreženog svijeta, a upravo su tijekom zadnjeg stoljeća privatne tvrtke bile one koje uvode nova otkrića u široku primjenu.

Darian Škarica, osnivač Delta Realityja, hrvatskog studija za virtualna iskustva, i sam prepoznaje kako se metaverse kao buzzword već počeo lijepiti kao naljepnica na sve i svašta, no ističe kako su metaverseovi već s nama neko vrijeme…

Neovisno o tome neke tvrtke su uistinu već i počele graditi temelj metaversea – najbliži danas metaverseu su npr. platforma Decentraland i video igra Sandbox, ali po broju korisnika su tu najbliže i najjače video igre Roblox ili Fortnite gdje možete sudjelovati u različitim aktivnostima van temeljne igre.

Moja je davna teorija bila kako metaverse se neće izroditi iz ciljane aplikacije, već iz nekog budućeg MMORPG-a poput Warcrafta, gdje će se ljudi početi družiti u krčmama prije questova i te krčme će postati cilj dolaska u igru veći i od samih questova – i mislio sam kako upravo Epic ima najviše šanse za ovo s obzirom na ekosustav koji stvaraju.

Također, dodaje Darian, zna se da Epic Games dugoročno želi stvoriti potpuni metaverse. Jedan od razloga njihovih brojnih akvizicija tvrtki, čije alate stavljaju u svoj Unreal Engine (sustav za izradu igara), upravo je činjenica da žele izgraditi pravi metaverse van samog Fortnitea.

“Spoj fizičkog i digitalnog je izuzetan pothvat kojeg samo najjači igrači mogu ostvariti”

No, kako je Facebook još 2019. počeo najavljivati svoj Facebook Spaces (koji je u međuvremenu narastao i postao Facebook Horizon i sada Horizon Worlds), počelo se nazirati kako bi oni mogli postati glavni igrač i voditelj smjera u kojem idemo, pojašnjava Darian:

Pogotovo u kombinaciji s XR smjerom u kojeg su krenuli prije 7 godina akvizicijom Oculusa. I vidjelo se da im je za sami XR (VR i AR) cilj stvoriti u nekom trenutku osnovu metaversea. Iznenađenje je tren kad su ovo najavilikao i u slučaju najave da rade na AR naočalama što se nije očekivalo da će javno reći barem još godinu dvije, niti za ulazak u metaverse se nije očekivala vijest još godinu-dvije.

Još veće iznenađenje je all-in pristup koji imaju, te opseg cjelokupnog plana. Iako metaverse u svojoj suštini jest društvena platforma, ovako jako obznaniti da u dogledno vrijeme više neće biti društvena mreža, pojam koji su praktički stvorili i s kojim ih svi isključivo povezuju, pokazuje koliko je ovo epohalan trenutak za njih, i koliko planiraju uložiti u razvoj.

I naposljetku sama veličina plana, gdje ne idu samo prema XR-u nego ciljaju sve platforme te ciljaju spoj fizičkog i digitalnog je izuzetan pothvat kojeg samo najjači igrači mogu ostvariti. Nas je Niantic pozvao da kao jedni od europskih predstavnika sudjelujemo na takvom projektu spajanja digitalnog i fizičkog te znamo koliko je samo taj segment zahtjevan. A po opisu Facebookov plan je 100x veći od toga.

Sve ovo pokazuje koliko će 3D razvoj te virtualna i proširena stvarnost biti bitan tehnološki čimbenik u ovom desetljeću te kako počinje transformacija iz 2D sučelja ekrana u potpune 3D svjetove, zaključuje Darian.

Priprema za budućnost ili zakopavanje prošlosti

Ipak, kao što ne možemo očekivati da će svi surfati internetom ako pola stanovništva nema računalo, jednako tako vjerujem da bez VR/AR uređaja u svakom domu nećemo tako brzo uletjeti u novu metaverse budućnost koju Meta predstavlja kao da nam je nadomak ruke.

Upravo zbog toga teško mi se oteti dojmu da cijeli Meta pristup nije isforsirana priča za glavni godišnji događaj. Kako spominje Darian, njihovi planovi izazovni bi bili i najvećim igračima u industriji… (sjetimo se samo da pothvati slične veličine nisu laki ni jednom Googleu).

Facebook Connect tako će iduće godine biti Meta Connect i opet ćemo pričati o istim stvarima. Navodno tehnološkim naprecima… ali uvijek negdje nakon mjesec dana shvatimo da jedino što Facebook želi uznapredovati jest broj aktivnih korisnika na platformi.

Pa dok nam Mark i ekipa mažu oči predivnim video trailerima naše metaverse budućnosti zaboravljamo da se iza te virtualne fasade nalazi isti onaj Facebook koji ne sprječava da mu se na platformi trguje ljudima. U konačnici, ako sam išta zaključila u zadnjih 10 dana to je da nisam sigurna želim li da me Facebook, bio on Meta ili ne, uvede ikuda.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Dejan

      Dejan

      30. 10. 2021. u 10:11 am Odgovori

      Covjek kasni već 15 godina i više!!! Platforme koje on sada najavljuje su već žive i preko 15 godina, sa vlastitom valutom i bezbroj svijetovi, samo su do sada bile dostupne onima koje to i zanima, ostali sjede u kafiću i vise na FB-u. Vidjeti ćemo hoće Markeša to promjeniti ili će jednostavno kupiti postojeće tržište 🙂

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Gaming

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.