Peto izdanje Međunarodne autorske kreativne konferencije MAKK održava se danas i sutra u Muzeju suvremene umjetnosti, a naglasak će biti na kreativcima i njihovom proizvodu te obrazovanju u kreativnim industrijama.
Prvi dan MAKK-a, obilježit će gostovanje Zlatana Stipišića Gibonnija i priča o pjesmama koje napisao za druge izvođače. Kakav je osjećaj ‘rastajati’ se od svojih pjesama, koliko je autorski rukopis podložan promjenama i koji su praktični savjeti za glazbene autore i kreativce, Gibonni će otkriti u razgovoru s glazbenim kritičarem Večernjeg lista Hrvojem Horvatom. O četiri desetljeća u rock and rollu govorit će Husein Hasanefendić Hus, autor pjesama Parnog Valjka koje su mu osigurale mjesto u ‘dvorani slavnih’ hrvatske glazbe i popularne kulture.
Ove godine MAKK će posjetiti i dvoje sudionika važnih za budućnost domaćih kulturnih i kreativnih industrija – ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek i ministar financija Zdravko Marić predstavit će programe i strategije za daljnji razvoj hrvatskih kreativaca.
O kreativnosti u obrazovanju govore Boris Jokić i Nenad Bakić
Vezu kreativnosti i obrazovanja objasnit će Boris Jokić u predavanju Od Ramonesa do Rozge: Remix, a Nenad Bakić održat će prezentaciju STEM revolucija i kreativci budućnosti: stvaranje kulture uspjeha. Nakon njihovih izlaganja, panel diskusija pod nazivom Kreativnost u obrazovanju, uz Jokića i Bakića, ugostit će i Sandru Frančišković, ravnateljicu Festivala dječjeg glazbenog stvaralaštva, Aleksandra Battistu Ilića, dekana Akademije likovnih umjetnosti te predstavnike ministarstava kulture i znanosti.
Da ponekad i Superman i James Bond trebaju zaštitu, na ovogodišnjem će MAKK-u potvrditi Relja Rajković i Luka Kušpilić čiji je rad Autorskopravna zaštita fiktivnih likova ili: kada je i superjunacima potrebna zaštita nagradio Državni zavod za intelektualno vlasništvo povodom svoje 25. obljetnice. Njihova prezentacija bavit će se zaštitom fiktivnih likova, nositelja filmskih, književnih i drugih umjetničkih ostvarenja omiljenih u popularnoj kulturi 20. i 21. stoljeća.
Drugi dan konferencije o intelektualnom vlasništvu i zaštiti autorskih prava
Drugi dan konferencije, 24. studenoga, posvećen je temama iz područja intelektualnog vlasništva i zaštite autorskih prava, uz sudjelovanje stručnjaka kao što su Romana Matanovac Vučković, Kristina Delfin Kanceljak, Mirjana Jurišić, Iza Razija Mešević, Igor Gliha, Tihomir Katulić, Pavle Fellner i Marko Jurić.
Konferenciju organiziraju služba ZAMP Hrvatskog društva skladatelja i Hrvatskog društva za autorsko pravo HDAP-ALAI. Više o MAKK-u može se pronaći na službenim stranicama, a za sve one koji nisu u Muzeju suvremene umjetnosti tu je i live stream:
https://www.youtube.com/watch?v=UkGeuJWGK0k
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.