MashMe je krenuo s Kickstarter kampanjom, pa se ostavite svega što radite, podržite ih i krenite pisati scenarij za svoj prvi animirani film.

Ako iole pratite domaću startup scenu, već ste čuli za MashMe, proizvod tvrtke DivIT te motion capture sustav koji preko web kamere u stvarnom vremenu prenosi vaše pokrete na animirani lik na ekranu.
Manje analno sročeno, MashMe vam omogućava da stanete pred svoju web kameru i odmah postanete animirani lik po svom izboru – mahnete li, mahnut će i vaš lik, napravite li grimasu, on će je ponoviti, pokušate li izvesti sekvencu iz Frozena… Nikakav sustav, izuzev možda autotunea, neće vam pomoći, ali će vaše skakanje pred kamerom barem bolje izgledati u animiranom svijetu.
DivIT je kroz svoj sustav preuzeo tehničke kompleksnosti animacije na sebe kako bi korisnicima – vama – ostao zabavni dio animiranja bez potrebe za ulaganjem u skupu opremu ili naprednim programerskim vještinama.
No osim za animaciju, sustav se može koristiti za video chat, streaming igara, i kreiranje videa u različite svrhe, primjerice edukaciju. Za animaciju je dovoljan sam MashMe, a koncipiran je i tako da ga bez problema možete koristiti s drugim aplikacijama:
Za chat s drugim osobama nismo htjeli napraviti da obje strane moraju imati MashMe, nego je ideja da možete koristiti svoje standardne video chat aplikacije poput Skypea, Hangoutsa i sličnih. Plan nam je ubaciti se u bilo koju aplikaciju koja koristi web kameru.
Tržište od nekoliko milijardi (web kamera)
Sama ideja za MashMe nastala je prije gotovo tri godine, priča suosnivač i CEO Darian Škarica:
Prije gotovo tri godine isprobavali smo Microsoftovu Kinect kameru i naletjeli smo na YouTube video gdje je jedan tip animirao japanski crtani lik u stvarnom vremenu uz pomoć Kinecta. Iako je animacija bila rudimentarna, video je skupio 500.000 pogleda u samo mjesec dana i svi su komentirali kako bi htjeli takvo rješenje. Bilo je dosta postavljenih pitanja o tome kako bi se takva animacija mogla napraviti na tako jednostavan način, ali nije postojalo jednostavno rješenje za izradu kvalitetne animacije uživo, već ste morali biti ili programer ili animator. Shvatili smo kako postoji interes za takvim rješenjem za jednostavnu animaciju.
Nakon godine dana razvoja shvatili su i kako će uskoro doći tehnologija koja bi omogućila izradu takvog rješenje koje ne koristi samo Kinect, već i obične web kamere, te da će tako moći doći do potencijalnog tržišta od nekoliko milijardi web kamera, umjesto tridesetak milijuna prodanih Kinect sustava.
Kickstartanje animacije za sve

Iako su softverski proizvod, kojima se najčešće ne savjetuje crowdfunding, MashMe je ipak projekt koji bi mogao zaintrigirati publiku Kickstartera, kao što je i na CES-u zaokupio pažnju posjetiteljima unatoč stotinama hardverskih izložaka:
Iako smo softverski projekt te inicijalno nisam bio za crowdfunding, činjenica stoji da imamo vizualno atraktivan proizvod namijenjen kreativnoj zajednici pa bi Kickstarter mogao zapravo biti idealno rješenje za nas.
Do dovršetka sustava ostalo je oko pola godine tehničkog razvoja, izrade korisničkog sučelja, stabiliziranja kretnji i poboljšanja likova, a prijeđe li Kickstarter kampanja svoj zacrtani cilj od 50 tisuća dolara, neki od dodatnih ciljeva su verzija za Mac, posebni efekti, mobilne inačice za iOS i Android, a ako skupe puste milijune, možda i mi WP korisnici dobijemo verziju za sebe (to nije stvaran stretch goal, samo ga pokušavam prodati MashMejevcima).
Vaš MashMe sustav za 10 dolara!
Kampanju možete vidjeti i podržati na Kickstarteru, a već za najmanji pledge, od deset dolara, dobivate MashMe Hero inačicu sustava po njenom lansiranju, predviđenom za prosinac.
Za dvadeset dolara možete se u listopadu smijati onima koji će svoju verziju dobiti tek u prosincu dok za 10 tisuća dobivate doživotnu verziju MashMe Extreme sustava, šansu da upoznate tim s naslovne slike i obiđete Kraljev grudobran, olitiga Dubrovnik.
A sad se s ovog članka preselite na kampanju. Tko zadnji podrži – taco Rex!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.