Što na internetu radi i voli: Marijana Šarolić Robić?

Što na internetu radi i voli: Marijana Šarolić Robić?

Odvjetnica, mentorica startupima, suosnivačica udruga, zaljubljenica u nove tehnologije... Marijana nam je rekla u što ulaže (kad već nije u kripto), kako je njezin komentar utjecao na radno vrijeme Botaničkog vrta, u kakvim Facebook grupama najviše obitava te što joj je najviše "cringe" na internetu trenutno.

Marijanu Šarolić Robić ste sigurno već negdje upoznali ako ste bili dio startup scene. Ova odvjetnica s više od 20 godina iskustva, sa startupima je povezana još od 2013. godine. Svoj mentorski staž započela je u ZIP-u, a naslijedila u Algebra LAB inkubatoru.

Kao zaljubljenica u nove tehnologije, a posebno umjetnu inteligenciju, Marijana svoju energiju dodatno ulaže u edukaciju sebe i drugih o povezanim područjima. A ono viška vremena što joj ostane u rasporedu ulaže u podršku udrugama čija je i suosnivačica – PWMN Croatia, CROAi i Cro Startup.

Posebno nam je zato drago najaviti da ćemo dio njezinog entuzijazma, znanja i iskustava podijeliti na Ladies of AI Business konferenciji. Marijana će na novom izdanju Ladiesa 5. svibnja predstaviti ideju kako možemo obrnuti današnje trendove koji jasno pokazuju da žene napuštaju STEAM. Ovaj Ladies uživo pripremili smo svašta na programu tako da nemojte propustiti još nešto novo naučiti u 2022.

 

Koji te meme ili fora koju si vidio/la na internetu nedavno nasmijala?

Baš me nekidan nasmijao meme, koji je podijelio frend u zajedničkom WA grupi, pa sam ga i sama podijelila. Super oslikava muke koje mi odvjetnici imamo kada želimo napraviti super jasne, pregledne i razumne uvjete korištenja za svoje klijente uz osiguravanje adekvatne podrške njihovom poslovanju. To se zaista čini kao Sizifov posao nekad, ali ipak ima načina :).

Koja je bila prva društvena mreža ili online medij koji si pratila?

Pojavom Facebooka sam se nakačila na njega i tad je lagano počela moja strast i entuzijazam za društvene mreže i komunikacijske alate. Dakle, nekad tamo 2008. Facebook je sve zakuhao. 

Index je svakako bio medij koji je ranih dvijetisućitih unosio disrupciju u klasične medije i s guštom sam pratila njihove pomake u novinarstvu.

Koju društvenu mrežu danas najviše koristiš? Zašto?

U podjednakoj mjeri LinkedIn i Facebook, zatim Instagram i Twitter.

LinkedIn zbog pozicioniranja osobnog poslovnog brenda, a Facebook je zaista friends and family update i pregled društvenih komešanja (razina nekadašnjih gradskih trgova ili tržnica, gdje smo išli po friške novosti).

Gledaš li YouTube? / Pratiš li Tik Tok? / Što misliš o Redditu?

YT i Tik Tok koristim samo kad me link na njega nanese, a Reddit mi je jako zanimljiv alternativni izvor informiranja. Uvijek volim čuti sve verzije priče, kako bi složila svoju sliku o nečem.

Da si influencer/blogger, koja bi bila tvoja niša? (gastro, beauty, modni, putovanja, roditeljski, gejming, auti, sport..)

Super pitanje. Definitivno gastro i putovanja, to mi je strast i uvijek kad putujem i kad posjećujem bilo koji gastro kutak nastojim napraviti svoj dio utjecaja na zajednicu dijeljenjem recenzija i preporuka drugima temeljem svojih iskustava. Jako volim kad se susretne strast i izvrsnost u nekoj priči te kada mogu bilo kojem poslovanju pomoći svojom preporukom, potporom i dijeljenjem sadržaja, a pogotovo kad su to mlade poduzetničke priče. Jednostavno obožavam priče koje se skrivaju iza svakog takvog pothvata, a vjerujete mi svaki ima priču, samo se potrudite otkriti ih.

“… kad posjećujem bilo koji gastro kutak nastojim napraviti svoj dio utjecaja na zajednicu dijeljenjem recenzija i preporuka drugima temeljem svojih iskustava.”

Koji te online trend nedavno oduševio, a koji ti je cringe?

Možda je popularno reći da je pandemija pospješila i dokazala da je digitalna transformacija moguća i jako jednostavna, jer je intuitivna i evidentno donosi koristi za sve stakeholdere. Obožavam sve takve priče i jako guram da sve opstanu u najvećoj mogućoj mjeri te da se UX priča doradi i da se ne vraćamo na staro u komunikaciji s bilo kojom uslugom ili proizvodom koje svakodnevno koristimo.

Cringe mi je cijela priča sa deep fakeom i ratovi informacija, a koji se odvijaju na Telegramu (single source of information u kojem klasnični nezavisni mediji gube trku na uštrb trollova i lažnih vijesti).

Voliš li voditi rasprave na društvenim mrežama ili se držiš podalje od toga?

Rasprave na društvenim mrežama su mi također – cringe, jednostavno jer nemaju nikakve svrhe kad se ekipa na postu okupi i trola bez ikakve elementarne konverzacijske kulture i ideje otvorene arene u kojoj svatko smije i mora iznijeti svoja (argumentirana) mišljenja, apsolutno nebitno slažem li se ja s time ili ne. Rijetko kada naiđem na suvislu diskusiju tako da i rijetko kada odvojim vrijeme ostaviti neki komentar.

Šta kažeš na metaverse i NFT-ove? Jesi li uložila u kripto?

Od kada sam 2013. postala startup mentorica u ZIP-u navukla sam se na sve tehnologije i uvijek probam saznati i okušati se u svemu što dolazi. Tako i na metaverse i na NFT-ove, ima super priča, uživam pratiti kako se razvijaju i podržavati ih.

U kripto nisam uložila, jer kao i svako tržište kapitala traži svakodnevnu skrb i brigu, a ja nažalost vremena nemam. Koristim secondary equity market i angel investor platforme, gdje kao mali ulagač koristim usluge profesionalaca i ulažem na duuuge staze.

Tko je najkul osoba/profil koji pratiš? A koja najkul osoba/profil prati tebe?

Marko Rakar me uvijek oduševljava svojim postovima na bilo kojem mediju i obožavam njegov nedjeljni newsletter sa super linkovima na razne teme – topla preporuka ako već niste preplaćeni. Jako sam zahvalna Marku za trud koji ulaže u newsletter godinama.

Moji pratitelji su svi kul :).

Marijana će na novom izdanju Ladiesa 5. svibnja predstaviti ideju kako možemo obrnuti današnje trendove koji jasno pokazuju da žene napuštaju STEAM.

Koju aplikaciju prvu otvoriš svaki dan ujutro?

Redom sve 🙂 Facebook, LinkedIn, Twitter…

Šalješ li glasovne poruke?

Izbjegavam ih u velikoj mjeri i šaljem samo u krajnjoj nuždi. Nisu za mene, volim više pisanu riječ.

Kako se informiraš online, koje medije pratiš?

Nastojim koristiti različite izvore informacija pa kritički skinuti layere s njih ne bi li u moru vijesti i informacija dobila koliko toliko jasniju sliku vijesti. Tako da pratim i domaće i strane medije i nikad nemam samo jedan izvor informacija. Klasična nepovjerljiva znatiželjka :).

Plaćaš li pretplatu na neki portal, domaći ili strani?

Wired, The Economist.

Da možeš zadržati samo jednu pretplatu na neki servis, to bi bio..?

Spotify, bez muzike nema moga dana 🙂

Marijanin omiljeni newsletter je ni manje ni više onaj Nick Cavea koji je osmišljen kao niz Ask-Me-Anything kronika.

Jesi li aktivna u nekoj Facebook grupi? Pripadaš li nekoj online zajednici?

Aktivna sam u zatvorenoj Facebook grupi koja dijeli strast prema hrani i glazbi, gdje dijelimo iskustva i preporuke dobrih mjesta za posjetiti, vlastite kulinarske bravure i naravno dobru muziku.

Kako sam geek po pitanju umjetne inteligencije pratim nekoliko AI gurua i LinkedIn grupa koje promoviraju etiku u području.

Je li ti se ikad dogodilo da je neki tvoj komentar ili objava na društvenim mrežama privuklo puno više pažnje nego što si mislila?

Baš sam neki dan bijesno komentirala suludo radno vrijeme Botaničkog vrta u Zagrebu pa je moj post polučio hrpu komentara na Facebooku, a frendica mi je javila da se i radno vrijeme za nas posjetitelje promijenilo. Ne znam koliko je povezano, ali očito imamo mogućnost javno uputiti kritiku ili prijedlog za poboljšanje s nadom da nas netko čuje i mari za bolje korisničko iskustvo.

Tko se žali, možda mu i upali.

 

Što je najgore što se dogodilo na internetu u zadnje vrijeme? A što najbolje?

Količina grozota uslijed sukoba u Ukrajini svakako zasjenjuje sve druge vijesti. Jednostavno ne mogu vjerovati da se povijest ponavlja na tako banalan i ružan način.

Najbolje su mi svaki dan vijesti startup zajednice pogotovo timova koje mentoriram o njihovim nagradama, pomacima u poslovanju i investicijama. Imamo nevjerojatno puno hrabrih, kreativnih i vrijednih ljudi koji ostvaruju svoje snove i slijede svoje strasti. Baš je neki dan Kaliks, moj tim 14. generacije Algebra LAB inkubatora na prvom ikad pitch natjecanju u Grazu osvojio nagradu za najbolji pitch.

Hoćeš li uskoro pokrenuti podcast?

Podcast je jako zanimljiva forma i rado se odazivam na sve pozive za gostovanja. Možda kad budem malo mudrija i organiziranija i pokrenem podcast o kojem razmišljam već nekoliko godina na temu umjetne inteligencije i mjestu svakog od nas u tom svijetu, a na tragu mog TEDx Zagreba Talka od prošle jeseni.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Najbolja i najgluplja stvar koju si kupila po preporuci s interneta?

Knjige su mi uvijek najbolji i najdraži online buy, a hrpa termometara umjesto željenih higrometra s Alibabe definitivno jesu najgluplja kupovina.

Koji je tvoj digitalni guilty pleasure?

Krimići u svim oblicima bilo s Netflixa ili HBO-a.

Jesi li nedavno pročitala neki dobar članak online koji bi preporučila svima?

Amazon’s Dark Secret: It Has Failed to Protect Your Data | WIRED

Jesi li pretplaćena na neke newslettere i koje?

Hrpu newslettera na temu umjetne inteligencije, Morning Brew, Monocle, Courier, UnHerd, theSkimm, TED Talks Daily, IMD i moj favorit – The Red Hand Files by Nick Cave te naravno, Nedjeljni newsletter pwrd by Marko Rakar.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.