Danas je zadnji dan Kickstarter kampanje kojom je karlovački maturant Albert Gajšak predstavio svoju "uradi sam" igraću konzolu MAKERbuino. Zadani cilj od 10.000 dolara postignut je već u prva tri dana, a do zaključivanja kampanje danas u 20 sati prikupljeni iznos bi mogao biti i deset puta veći od očekivanog – brojka se, naime, opasno približava iznosu od 100.000 dolara.

Kickstarter kampanja karlovačkog maturanta Alberta Gajšaka, čiji ste intervju o igraćoj konzoli MAKERbuino mogli čitati na Netokraciji, završava danas u 20 sati. Već u prva tri dana kampanje je dostignut zadani cilj od 10.000 dolara, a ukupan iznos donacija u trenutku objavljivanja teksta premašio je 95.000 dolara. Ovakav uspjeh je daleko od očekivanog, otkrio je Albert koji se nije ni nadao tome da bi tijekom kampanje mogao prodati preko 1500 setova svoje retro “uradi sam” igraće konzole.
Kickstarter je kampanju uvrstio i na popis “Projects We Love”, a za one koji tek prvi puta čuju za kampanju, provjerite u videu što je već mnoge privuklo da doniraju sredstva za MAKERbuino:
“Tko bi normalan pokrenuo kampanju i firmu s 18 godina?”
Dobre ekipe u kampanji za MAKERbuino nije manjkalo. Za razvoj kampanje i projekta zaslužni su Tomislav Car koji je svojim iskustvom cijelu priču “doveo u red”, Ana Car, Hrvoje Hafner koji je Alberta spojio s Ninom Klanšekom, CEO-om FlyKly bicikala o čemu je Netokracija već pisala, STEMI (posebice njihov najmlađi član Matija Fućek čiji su doprinos “one fine animacije” na web stranici, kako ističe Albert) te ekipa iz HUB385 među kojima se izdvajaju Ivan Kunović i Luka Sučić.
Tu su naravno i drugi profesionalci, mentori iz Zajednice tehničke kulture u Karlovcu, profesori i prijatelji te cijela obitelj Gajšak, a prije svega mlađi brat Emil i otac Zoran.
Oni su bili podrška od samog početka projekta. Kao što vidite, ja sam na svoj način “lud” jer tko bi normalan pokrenuo Kickstarter kampanju i firmu s 18 godina (i to 2 mjeseca prije državne mature). Na svu sreću, moji roditelji su jednako “ludi” ili “hrabri” jer na moje želje nisu reagirali sa “sine, ti si lud, idi vježbaj trigonomoteriju”, već je tata izvadio fotoaparat i fotografirao me kako klikćem launch campaign na Kickstarteru.
Promocija, testiranje i tim za uspjeh kampanje

Svima koji se tek planiraju upustiti u crowdfunding kampanju, Albert savjetuje da izdvoje vremena za dobru promociju i beta testiranje, faktore koji su uz ljude koje ćete okupiti oko sebe najvažniji za uspjeh.
Što više proučavam crowdfunding kampanje, sve mi je više jasno da je promocija jedan od presudnih faktora ovdje. Dobar proizvod s lošom promocijom može vrlo lagano ne uspjeti, a loš proizvod s dobrim pristupom promociji može se prodati u tisuće primjeraka. Ovo je nešto čemu se treba izrazito posvetiti kada se radi o crowdfunding kampanji jer u malom vremenskom roku trebate dovesti ogroman broj potencijalnih kupaca na stranicu vaše kampanje – nećete spavati par tjedana, to je sigurno (haha), ali nije toliko teško koliko zvuči.
Također, bolje je pokrenuti kampanju s već gotovim proizvodom koji je po mogućnosti spreman za proizvodnju i prodaju jer razvijeni proizvodi ulijevaju više povjerenja kod potencijalnih kupaca, objašnjava Albert.
U planu nove Kickstarter kampanje i proizvodi

Prihod prikupljen putem kampanje bit će iskorišten za kupnju dijelova i proizvodnju naručenih setova, a profit koji ostane nakon toga većinom će se reinvestirati u daljnji razvoj projekta i novoosnovanu tvrtku.
Pun sam ideja i entuzijazma što se tiče budućih sličnih projekata (neću vam otkrivati o čemu se radi, to je iznenađenje). U planu su još brojne Kickstarter kampanje i proizvodi koje planiramo plasirati na tržište i sve to bi se trebalo objediniti pod imenom nove firme – CircuitMess.
Ime novog domaćeg startupa simbolično daje naslutiti da je riječ o kreativnom “neredu” koji nastaje u procesu dizajniranja elektroničkog sklopovlja. Današnji dan je stoga prije početak nego kraj priče o retro makerskim proizvodima iz Karlovca. Ostaje nam samo da do idućeg projekta zaželimo Albertu sreću na maturi i kažemo još jedno “bravo” za hrabrost i samoinicijativnost kojima je pokazao da se velike stvari mogu pokrenuti i iz Hrvatske.
A ako još niste podržali kampanju za MAKERbuino, dobra je vijest da to još možete učiniti do večeras te se pridružiti Albertovom kreativnom neredu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mile
18. 04. 2017. u 9:12 pm
Čisto da se zapitamo kako je uopće ovaj projekt mogao biti na Kickstarteru jer pod broj jedan projekti koji su već biti crowdfundani ili su na tržištu NE mogu biti na Kickstarteru po njihovim pravilima. A ovo em što je KOPIJA još je i bio na IndieGoGo foundan prije par godina… Jel netko primjecuje razliku?
https://www.indiegogo.com/projects/gamebuino-an-arduino-handheld-console#/
Filip
19. 04. 2017. u 10:39 am
Nije Internet za svakoga, treba nekad nešto i pročitat prije nego se krene pametovat. Na stranici KickStarter kampanje cijeli paragraf je posvećen odnosu MAKERbuino-a i Gamebuino-a. Lijepo je navedeno da su to vrlo slične konzole, s najvećom razlikom što MAKERbuino dolazi u dijelovima koje onda kupac sastavlja i tako uči nešto o komponentama, elektronici, lemljenju itd. Čak se navodi i da je čovjek koji je napravio Gamebuino surađivao s njima na MAKERbuino-u.
Čini mi se da niste razumjeli glavni koncept MAKERbuino-a. To nije puka 8-bitna game konzola na kojoj će netko furat zmijicu po ekranu i glumit hipstera. To je platforma na kojoj će se moći ljude (pogotovo klince) naučiti nešto dok sastavljaju sami svoju konzolu i motivirati ih da nešto naprave samostalno. Znate ono – mašta i cool sve te stvari.
Vlatko
19. 04. 2017. u 1:05 am
@Mile, proizvodi su dovoljno različiti. Ovaj projekt kojega si linako nije DIY kit koji sa sobom nosi golemo edukativno iskustvo kao što je to Makerbuino, nego je “a turnkey solution”. Znači nema lemljenja, elektronike itd.
Uvijek se možeš javiti Kickstarteru da ti daju… knjigu žalbe.
@Albert – care, svaka čast
Denis
19. 04. 2017. u 1:21 pm
Na tržištu je više takvih proizvoda nego što je potencijalnih korisnika. Ljude neodoljivo privlači tuđi novac, pa egoistično misle da baš oni moraju nešto ponuditi. Ista stvar je bila sa blogerima, svatko je mislio da ima nešto za reći i da to nekoga zanima. Čini se da će ovo završiti na isti način.
Andrija
24. 04. 2017. u 1:00 pm
Želim da što prije kupi pristojnu lemilicu i fume extractor!